کد خبر : 597 / /
/

سرطان ریه یکی از خطرناک‌ترین انواع سرطان است که عامل اصلی آن سیگار و دود سیگار است و در صورت تشخیص دیرهنگام امکان مداوا آن عملا کم و کم‌تر می‌شود و بهبود و کنترل آن در گرو تشخیص زود هنگام آن است.

 

سرطان ریه یکی از خطرناک‌ترین انواع سرطان است که عامل اصلی آن سیگار و دود سیگار است و در صورت تشخیص دیرهنگام امکان مداوا آن عملا کم و کم‌تر می‌شود و بهبود و کنترل آن در گرو تشخیص زود هنگام آن است.

جالب است بدانید که هر ساله حدود ۴۰۰۰۰ نفر مبتلا به سرطان ریه در بریتانیا شناسایی می‌شوند. سرطان ریه، دومین سرطان رایج در مردان و سومین سرطان رایج در زنان است.

مسئله مهم دیگر که پیش‌تر هم به آن اشاره شد تاثیر عجیب سیگار در ابتلا به سرطان ریه است. هرچند وراثت و آلودگی هوا نیز در این سرطان موثر هستند اما عامل اصلی سرطان ریه سیگار و دود سیگار است. اگر شما یک فرد سیگاری قهار هستید که در روز بیش از ۲۰ نخ سیگار مصرف می‌کنید، احتمال ابتلا به سرطان ریه در شما ۳۰ تا ۴۰ برابر یک فرد غیرسیگاری است.

پزشکان براساس ظاهر سلول‌های سرطانی ریه در زیر میکروسکوپ، سرطان ریه را به دو نوع اصلی تقسیم می کنند:

سرطان ریه سلول کوچک : سرطان ریه سلول کوچک تقریباً به طور انحصاری در افراد سیگاری رخ می دهد و کمتر از سرطان ریه سلول غیر کوچک شایع است.

سرطان ریه سلول غیر کوچک: سرطان ریه سلول غیر کوچک یک اصطلاح چتر برای چندین نوع سرطان ریه است که به روشی مشابه رفتار می کنند. سرطان های ریه سلول غیر کوچک شامل کارسینوم سلول سنگفرشی ، آدنوکارسینوما و سرطان سلول های بزرگ است.

علائم سرطان ریه

علائم سرطان ریه در زنان

سرطان ریه بسیار مهلک است و هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد ولی شناخت علائم احتمالی سرطان ریه و مراجعه زود هنگام به پزشک در فرآیند درمان بسیار موثر است.

تغییر در الگوی سرفه

به هرگونه تغییر در سرفه‌های مزمن توجه کنید، خصوصا اگر سیگار می‌کشید. اگر بیشتر اوقات سرفه می‌کنید، اگر سرفه شما عمیق‌تر یا گرفته‌تر به نظر می‌رسد، یا اگر سرفه با خون یا مقدار غیرمعمول خلط همراه هست، وقت آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید.

سرفه‌های قطع نشدنی

علائم سرطان ریه در زنان

یکی از علائم هشدار دهنده مهم برای سرطان ریه سرفه‌هایی است که قطع نمی‌شوند. سرفه همراه با سرماخوردگی یا عفونت تنفسی طی یک یا دو هفته برطرف می‌گردد، ولی سرفه مداومی که مدت زمان طولانی باقی می‌ماند می‌تواند نشانه سرطان ریه باشد.

سرفه‌های مداوم را سرسری نگیرید، چه خشک باشند و چه تولید خلط کنند. بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. پزشک ریه شما را معاینه نموده و ممکن است آزمایش اشعه ایکس یا آزمایش‌های دیگر را تجویز نماید.

درد در قفسه سینه

 

سرطان ریه ممکن است باعث درد قفسه سینه، شانه‌ها یا کمر شود. اساس درد ممکن است با سرفه همراه نباشد. در صورت احساس هرگونه درد در قفسه سینه، اعم از درد شدید، خفیف، مداوم، یا متناوب پزشک خود را مطلع کنید.

باید بدانید درد در یک محدوده خاص یا در تمام قفسه سینه رخ می‌دهد. هنگامی که سرطان سینه باعث درد قفسه سینه می‌شود، ممکن است احساس ناراحتی ناشی از بزرگ شدن غدد لنفاوی، یا گسترش به دیواره قفسه سینه و پوشش اطراف شش‌ها، موسوم به پلورا، یا دنده‌ها باشد.

تغییر الگوی تنفسی

علائم سرطان ریه در زنان

تنگی نفس یا از نفس افتادن سریع نیز یکی از نشانه‌های سرطان ریه محسوب می‌شود. اگر سرطان ریه باعث انسداد یا تنگ شدن راه هوایی شود، یا اگر مایعات ناشی از تومور ریوی در قفسه سینه تجمع یابند، ممکن است تغییراتی در ریتم و مدل تنفس شما رخ دهد. اگر احساس تنگی نفس یا از نفس افتادن می‌کنید یا پس از بالا رفتن از پله‌ها به سختی نفس می‌کشید یا در فعالیت‌های روزانه مشکل تنفسی دارید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

کاهش وزن

وقتی شما برنامه‌ای برای کاهش وزن ندارید اما با کاهش وزن بدون توجیه در مدت زمانی کوتاه رو به رو می‌شوید این مسئله می‌تواند به سرطان ریه یا نوع دیگری از سرطان مربوط باشد. در صورت وجود سرطان، این کاهش وزن می‌تواند از مصرف انرژی توسط سلول‌های سرطانی ناشی شده باشد که در حال تغذیه و تکثیر خود هستندو

خس‌خس سینه، گرفتگی صدا، درد استخوان و سردرد هم می‌توانند نشانه‌ای از سرطان ریه به خصوص در افراد مستعد باشد. البته باید توجه کرد که هیچ کدام از موارد مورد اشاره الزاما به معنای ابتلا به سرطان نیست و تنها هشداری است که ضرورت مراجعه شما به پزشک را یادآورد می‌شود.

منبع: سلام نو

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار