کد خبر : 667 / /
/

اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با کرونا منجر به بسته شدن مرز مهران و ممنوعیت سفر به خوزستان شد.

 شیوع ویروس کرونا در استان خوزستان به حدی رسیده که باعث بسته شدن مرز مهران شدند  ویروس کرونا همچنان سرکش و مهابا می تازد و قربانی می گیرد. ویروس کرونا سندرم حاد تنفسی 2 در دسامبر 2019 در شهر ووهان چین با همه گیری در انسان شیوع پیدا کرد. نخستین ویروس کرونا کشف شده مربوط به ویروس برونشیت عفونی مرغی بوده است. ویروس کرونا ناشی از تب سرفه خشک بدن درد گلو درد و گاهی اوقات مشکلات حاد تنفسی عفونی را شامل می شود.

ویروس کرونا 

ویروس کرونا

 

ویروس کرونا همچنان "سرکش" و "بی مهابا" می‌تازد و قربانی می‌‌گیرد و سلامت مردم را تهدید، کسب و کارها را بی رونق و با شدت و ضعف خود برنامه‌ریزی‌ها را با چالش مواجه کرده است، این خصیصه کرونا استان ایلام را با چالش جدی مواجه کرده است که مشاهده دو نمونه ابتلا به کرونا انگلیسی در شهرستان دهلران در هفته اخیر و گزارش نمونه جدید آن در یکی از بانک‌های ایلام در ۲۴ ساعت گذشته احتمال شیوع این نوع از ویروس جهشی و کشنده را در ایلام افزون کرده است.

همجواری با استان خوزستان، وجود مرز مهران و ترددهای این مرز و نادیده‌انگاری برخی از شهروندان فضا را برای جولان دوباره کرونا در استان ایلام فراهم کرده است به نحوی که ۵ شهرستان ایلام از وضعیت آبی به وضعیت زرد و یک شهرستان هم در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

 

شرایط موجود محمد نوذری را بر آن داشت تا سفر به استان خوزستان را به مدت یک هفته ممنوع و دستور بستن مرز مهران را نیز از روز سه شنبه ۵ اسفندماه ۹۹ را صادر کند.

سرپرست استانداری ایلام در این ارتباط اظهار داشت: بحران کرونا جدی است و اگر مراقبت نکنیم به زودی ایلام نیز به کانون بحران کرونا مبدل خواهد شد.

وی بستن مرز مهران به جهت اقدامات پیشگیرانه را اعلام کرد و گفت: بستن مرز مهران برای تردد مسافر است و صادرات در این مرز همچنان ادامه دارد منتهی اعمال پروتکل‌های بهداشتی به شدت افزایش خواهد یافت.

ممنوعیت سفر به استان خوزستان دیگر اقدام پیشگیرانه در حوزه مقابله با کرونا در استان ایلام است که به گفته محمد نوذری سفر به استان خوزستان به مدت یک هفته ممنوع است.

 نوذری با اعلام نگرانی از وضعیت کرونا در استان هشدار داد: از مردم استان به ویژه از مناطق همرز با کشور عراق و استان‌های همسایه تقاضا کرد به شدت دستورالعمل ها و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

سرپرست استانداری ایلام با عنوان اینکه مدیریت کرونا را بایست قبل از وقوع بحران انجام داد، تاکید کرد: تمام تلاش و تمرکز خود را برای جلوگیری از شعله ور شدن ویروس مرگبار در استان خواهیم کرد که در این زمینه به شدت نیازمند همکاری و همراهی مردم هستیم.

محمد کریمیان نیز با اعلام آمار تعداد مبتلایان، بستری و مرگ ناشی از کرونا در استان ایلام اظهار داشت: شهرستان های ایلام، چوار، دهلران، آبدانان در وضعیت زرد و شهرستان دره‌شهر قرمز و سایر شهرستان‌ها در وضعیت آبی قرار دارند.

ویروس کرونا

ویروس کرونا

وی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: همجواری ایلام با استان‌های پرخطر و قرمز مانند خوزستان و تردد به این شهرها، عدم رعایت پروتکل‌ها، حضور در تجمعات، ترددهای غیرضروری، عدم استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی منجر به تغییر وضعیت استان به حالت هشدار و خطر می شود.

به هر حال استان ایلام با وضعیت موجود آبستن شرایط حاد کرونایی است و مسئولان نیز برای پیشگیری از این وضعیت مصوباتی را ابلاغ اما آن چه انتظار است این است که "کرونا مصوبات کاغذی را در هم خواهد شکست" و انتظار از مسئولان آن است که به مصوبات کاغذی اکتفا نکنند و اقدامات عملیاتی، بازدارنده و الزام آور توسط ناظران قاطع را به مرحله اجرا در آورند و الا استان ایلام مرحله بحرانی کرونا را تجربه خواهد کرد و در این شکی نخواهد بود.

اما مردم نیز باید از دید و بازدیدها، مهمانی‌ها و مسافرت‌ها و برگزاری مراسمات عزا و عروسی صرفنظر کنند و تقید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به مرحله عمل در آورند و توصیه مسئولان بهداشتی و درمانی را لحاظ کنند تا سلامت آنان تضمین شود.

 محمدرضا ظفرقندی، شامگاه پنج شنبه در پانل صنفی بیست و هشتمین مجمع سالیانه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری پنل صنفی فقط این نیست که در مورد مسائل جامعه پزشکی حرف بزنیم و تصمیم بگیریم.

وی افزود: ما باید کاری کنیم که مردم از هزینه‌های زیاد سلامت خلاص شوند و خدمات درمانی بهتری بگیرند.

ظفرقندی با عنوان این مطلب که گردش کار در اقتصاد سلامت برای خدمت بهتر است، گفت: رکود در اقتصاد سلامت، مساوی است با کاهش کیفیت خدمات و بی انگیزه شدن جامعه پزشکی است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، ادامه داد: ساختار نظام سلامت، اقتصاد سلامت و نیروی انسانی، سه ضلع یک مثلث هستند که اگر هر کدام دچار آسیب و خدشه شوند، مشکلات همگان بیشتر می‌شود.

ظفرقندی با اشاره به مهاجرت پزشکان جوان به دنبال عدم توجه به مشکلات آنان. گفت: اگر به جایگاه پزشک عمومی توجه نکنیم، مشکلات جامعه پزشکی بیشتر می‌شود.

وی با گلایه از خالی ماندن صندلی‌های دستیاری بسیاری از رشته‌های پزشکی، افزود: اگر هزینه‌های واقعی سلامت تأمین نشود، شاهد به هم ریختگی اقتصاد سلامت و به دنبال آن، کاهش کیفیت خدمات و کاهش انگیزه ارائه دهندگان خدمات خواهیم بود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در ادامه پنل صنفی مجمع انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران که به صورت مجازی برگزار شد، به مسائل مبتلا به نظام سلامت در دوران کرونا اشاره کرد و افزود: اگر بخواهیم زنجیره بیماری را قطع کنیم، تنها راه ما تسریع در انجام واکسیناسیون است.

وی تاکید کرد: هر کشوری که زودتر بتواند بیماری کووید ۱۹ را کنترل کند، چرخ اقتصادی آن کشور زودتر راه می‌افتد.

ظفرقندی گفت: اگر بتوانیم گروه‌های جمعیتی یک میلیون و سیصد هزار نفر در اولویت دریافت واکسن را زودتر واکسینه کنیم، به شدت از مرگ و میرها خواهد کاست.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران افزود: بیش از ۷۰ درصد مرگ‌های کرونایی در بین افراد آسیب پذیر، سالمندان و کسانی است که بیماری‌های زمینه‌ای دارند. بنابراین، اگر این تعداد از جمعیت کشور واکسینه شوند، خواهیم توانست از شدت مرگ‌ها کم کنیم.

وی با تاکید بر تسریع در واردات واکسن با مشارکت بخش خصوصی، تصریح کرد: واکسن‌های وارداتی با نظر مراجع علمی و انجمن‌های علمی باشد.

ظفرقندی با عنوان این مطلب که هنوز تا انجام واکسیناسیون با واکسن‌های تولید داخل زمان زیادی باقی مانده است، افزود: تا آن زمان باید بتوانیم از واکسن‌هایی که تأییدیه اضطراری را گرفته اند، وارد کنیم.

وی در پایان گفت: سیاست وزارت بهداشت در انجام واکسیناسیون، بهترین برنامه‌ای است که آماده شده است و ما خوب می‌دانیم هر شهر و استان، چه تعداد واکسن کرونا نیاز دارد.

امرالله اورکی با بیان اینکه دو بخش را به عنوان بخش‌های بستری کووید ۱۹ در بیمارستان داریم‌، اظهار کرد: یک بخش ICU کووید- ۱۹ است که یک بخش آن برای بیمارانی است که نیاز به بستری داشته اما نیاز به مراقبت ویژه ندارند؛ همچنین بخش ICU کرونای دیگر که ۱۲ تخت دارد که یک تخت آن غیرفعال است و بخش داخلی کرونا ۱۹ تخت دارد.

رئیس بیمارستان با اشاره به اینکه ICU کووید -۱۹، ۱۱ تخت فعال دارد، افزود: در هفته گذشته میزان بیمارانی که نیاز به ICU داشتند، خیلی بیشتر از بیمارانی بوده که نیاز به بستری معمولی داشتند و در هفته گذشته تا دیروز ۱۰۰ درصد تخت‌ها اشغال شده است و این نشان از آن دارد که پیک جدید با بقیه پیک‌ها فرق دارد.

وی در ادامه به سرایت بیماری کرونا به افراد کم سن سال اشاره کرد و گفت: متأسفانه جوان‌ترین سنی که PCR مثبت داشتیم، یک کودک شیرخوار یک ساله بوده که در بیمارستان شهدای ایذه بستری شده است؛ همچنین پدر و مادر این کودک نیز درگیر این ویروس شدند که نیاز به بستری نداشتند.

اورکی ادامه داد: در هفته گذشته ما دو مورد فوتی بر اثر کووید- ۱۹ داشتیم که میانگین سنی آنها بالای ۶۵ سال بود.

رئیس بیمارستان شهدای ایذه درباره کرونای انگلیسی گفت: این ویروس در ایذه مشاهده نشده و ثبت نشده است و این دلیلی نمی‌شود که این ویروس وارد ایذه نشده است.

وی با اشاره به اینکه میزان درگیری این ویروس از نوع قبلی به لحاظ سنی کرونای معمولی بیشتر است، از مردم ایذه خواهش کرد که از ماسک استفاده کنند و تا حد امکان از حضور در اماکن شلوغ بپرهیزند.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا: از هر ۱۰۰ مراجعه‌کننده کرونایی به بیمارستان‌های تهران، ۲ تا ۳ نفر فوت می‌کنند.

مسوول تیم مراقبتی طرح شهید سلیمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: موج چهارم کرونا اگر از راه برسد به مراتب سخت‌تر از موج‌های اول تا سوم خواهد بود زیرا در فصل زمستان قرار داریم و همزمانی بیماری کرونا با بیماری‌های آنفلوآنزا و سرماخوردگی بر سختی کار بیش از پیش می‌افزاید.

مسوول تیم مراقبتی طرح شهید سلیمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: موج چهارم کرونا اگر از راه برسد به مراتب سخت‌تر از موج‌های اول تا سوم خواهد بود زیرا در فصل زمستان قرار داریم و همزمانی بیماری کرونا با بیماری‌های آنفلوآنزا و سرماخوردگی بر سختی کار بیش از پیش می‌افزاید.

ویروس کرونا

میزان مرگ و میر کرونایی در تهران 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد دکتر محمدجعفر صادقی با بیان این که اگر همکاری مردم کمرنگ شود رسیدن به موج چهارم دور از انتظار نیست افزود: بررسی‌ها نشان داده که حساسیت مردم نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک کاهش یافته است و در کنار آن افزایش میزان مراجعات مردمی به مراکز منتخب کرونا و همچنین افزایش میزان تماس‌های مردمی با سامانه ۱۹۱ را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: تیم مراقبتی طرح شهید سلیمانی این دانشگاه در بحث رهگیری افرادی که در تماس نزدیک با موارد مشکوک یا مثبت کرونا بودند تاکنون ۴۰ هزار و ۸۸۰ نفر را شناسایی و رهگیری کرده است.

مسوول تیم مراقبتی طرح شهید سلیمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برای چهار هزار و ۸۱۲ نفر هم کار مراقبت در منزل توسط مراقبان سلامت انجام شده است و روزانه هزار و ۸۰۰ نفر توسط مراقبان سلامت که عضو تیم مراقبتی طرح شهید سلیمانی این دانشگاه هستند رهگیری می‌شوند.

ویروس کرونا

ویروس کرونا

در حال حاضر هزار و ۹۳ خانه بهداشت در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعال است.

علت ابتلای دوباره به ویروس کرونا کشف شد!

بیش از ۸ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد. شیوع  ویروس کرونا زندگی بخش بزرگی از جمعیت جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. دانشمندان امیدوارند هر چه سریعتر به واکسنی موثر برای مقابله با این ویروس دست پیدا کنند.

زمانی که یک فرد به یک عامل بیماری‌زا مبتلا می‌شود، سیستم ایمنی بدن با شناسایی آن و ثبت عامل بیماری‌زا در حافظه سلولی خود، می‌تواند به راحتی در آینده با آن مبارزه کند. با این حال، ویروس کرونا با سایر عوامل بیماری‌زا عملکرد متفاوتی دارد.

ویروس کرونا

اوگنی تیماکوف پزشک روسی اظهار کرد: غالباً یک عفونت جدید با ایمنی انسان در ارتباط است. به عنوان مثال، ممکن است به دلیل مصرف برخی دارو‌ها بدن ضعیف شده یا آنتی بادی‌های کمی تولید کند. علاوه بر این در برخی‌ها، سیستم دفاعی ایمنی بدن پس از بیماری به اندازه کافی منسجم نشده است. یکی دیگر از انواع احتمالی عفونت جدید، بار ویروسی زیاد با تماس مکرر با افراد آلوده است.

ابتلا به ویروس کرونا ایمنی نمی‌آورد!
ویروس کرونا

تیماکوف بیان کرد: از ابتدا هم قرار نبود عفونت انتقال یافته ویروس کرونا باعث ایجاد ایمنی همیشگی شود، زیرا این آبله مرغان نیست.

به گفته او مردم هر ساله در اثر عفونت با ویروس‌های مختلف، بیمار می‌شوند. بیماری‌های ناشی از یک پاتوژن خاص معمولاً هر سه تا چهار سال عود می‌کنند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار