کد خبر : 667 / /
/

سویه دلتای ویروس کرونا با سرعت در حال درنوردیدن کشورها است؛ حتی کشورهایی که واکسیناسیون مقبولی داشته‌اند، نتوانسته‌اند این ویروس را که بسیار مسری‌تر و کشنده‌تر است، مهار کنند.

ویروس کرونا دارای علایم عجیب و پایداری است که می‌تواند تا مدت‌ها پس از منفی شدن جواب آزمایش افراد بهبودیافته از این بیماری، باقی بماند.  ویروس کرونا در محیط های شلوغ امکان واگیری بیشتری پیدا می کند. ویروس کرونا با تغییر جهش بسیار خطرناک تر می شود. ویروس کرونا و مقابله با آن می‌تواند به یک جنگ طولانی و طاقت فرسا تبدیل شود. ویروس کرونا در سفرهای نوروزی اخیر بار دیگر با موج جدیدی خیز پیدا کرده است.

وحشت جهانی از  ویروس «کرونا دلتا»

 الجزیره در گزارشی می‌نویسد: مقامات چند کشور، از بنگلادش و اندونزی تا استرالیا و رژیم اسرائیل گرفته، در تلاشند تا سویه دلتای ویروس کرونا را که بسیار مسری است، مهار کنند. همزمان در سن‌پترزبورگ روسیه اعلام شد که تعداد کشته‌شدگان در حال رکوردشکنی است و کشورهای مختلف که در حال بازگشت به زندگی عادی بودند، به چالش کشیده است. در حالی که واکسیناسیون باعث کاهش ابتلا در کشورهای ثروتمند شده است، افزایش گونه دلتای این ویروس باعث ترس از امواج جدید ویروسی شده که در حال حاضر نزدیک به چهار میلیون نفر را کشته است.

ویروس کرونا

تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO) در یک نشست خبری در روز جمعه گفت: «در حال حاضر نگرانی زیادی در مورد نوع دلتا وجود دارد.» وی افزود: «سویه دلتا قابل انتقال‌ترین و سریع‌ترین گونه از انواع شناسایی شده ویروس کرونا از ظهور تاکنون است. این گونه حداقل در ۸۵ کشور جهان شناسایی شده و به سرعت در بین جمعیت‌های واکسینه نشده در حال گسترش است.»

در این راستا در بنگلادش، مقامات دولتی اعلام کردند که برای این گونه جدید، قرنطینه تازه‌ای در نظر گرفته‌اند. ادارات در این کشور به مدت یک هفته تعطیل است و تنها پزشکان اجازه عبور و مرور دارند. در همین حال بزرگ‌ترین شهر استرالیا سیدنی، وارد یک قرنطینه دو هفته‌ای شد و به غیر از سفرهای ضروری به مردم دستور داده شده است که در خانه بمانند. این محدودیت‌ها شامل ۵ میلیون نفری که در سیدنی زندگی می‌کنند می‌شود. افزون بر این صدها هزار نفری که در حومه این شهر بزرگ زندگی می‌کنند، شامل این محدودیت‌ها شده‌اند. نیوزیلند با استناد به «شیوع چندگانه» در استرالیا از تعلیق برنامه سفر سه‌روزه بدون قرنطینه به همسایه بزرگ‌تر خود خبر داد.» در استرالیا، کریس هیپکینز، «وزیر برخورد با کووید-۱۹» می‌گوید که این تعلیق به مسوولان فرصت می‌دهد تا تدابیر لازم برای ایمن‌تر کردن مسافرت‌ها و پرواز بین دو کشور را در نظر بگیرند.

ویروس کرونا

در اندونزی، جوکو ویدودو، رئیس‌جمهور این کشور ۲۷۰ میلیون نفری با وضعیت فوق‌العاده‌ای روبه‌رو بوده و متعهد شده است که با سیاست‌های سریع و مناسب به این‌گونه خطرناک پاسخ دهد. براساس آخرین گزارش‌ها در این کشور روز شنبه ۲۱۰ هزار مورد جدید ثبت شد که بالاترین رکورد روزانه در اندونزی به‌حساب می‌آید. دلتا که برای اولین بار در ماه آوریل در هند شناسایی شد، چنان مسری است که به گفته کارشناسان بیش از ۸۰ درصد از جمعیت برای مهار آن باید واکسینه شوند. برای گونه‌های دیگر واکسینه کردن ۷۰ درصد مردم کافی اعلام شده بود. حالا با توجه به کندی واکسیناسیون در کشورهای در حال توسعه، این یک چالش بزرگ برای این کشورها به‌حساب خواهد آمد. اکنون این گونه از ویروس عامل بیش از ۹۰ درصد از کل ابتلاهای جدید در انگلستان و حدود ۳۰ درصد در ایالات‌متحده است، اما با توجه به واکسیناسیون مناسب این دو کشور، روند مرگ و میر افزایشی نبوده است. دانشمندان اروپایی تخمین می‌زنند که گونه دلتا ۴۰ تا ۶۰ درصد از نوع انگلیسی آن مسری‌تر است. ویروس اصلی که در ووهان ظاهر شده بود تا این حد مسری نبود اما حالا جهان شاهد جولان گونه هندی آن است.

دکتر آنلیس وایلدر اسمیت، از دانشکده بهداشت و پزشکی استوایی لندن به الجزیره گفت: این گونه، افراد بیشتری را آلوده می‌کند و می‌تواند سریع‌تر گسترش یابد. ما شاهد این موضوع در هند بوده‌ایم. ما در استرالیا و اندونزی و در انگلیس هم شاهد آن هستیم. من فکر می‌کنم اکنون به‌طور فزاینده‌ای اروپا و قاره آمریکا درگیر این‌گونه خواهد بود. این کارشناس برجسته انگلیسی در ادامه تاکید کرد که هنوز مشخص نشده که این گونه کشنده‌تر از باقی گونه‌ها باشد، اما سرعت بالای گسترش آن میزان بستری کردن افراد را بالا می‌برد و ممکن است به کادر درمان و تجهیزات بیمارستان‌ها فشار وارد کند و باعث افزایش مرگ و میر در کشورها شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: میزان سرایت پذیری ویروس کرونای هندی معروف به «دلتا» به دلیل جهش زیادی که دارد، ۴۰ درصد بیشتر از گونه انگلیسی است.

دکتر عاطفه عابدینی فوق تخصص بیماری های ریه با یادآوری شیوع گسترده گونه دلتا (ویروس هندی کرونا) در بیش از ۸۰ کشور دنیا از افزایش سرایت پذیری ویروس کرونا در جریان این جهش نسبت به گونه انگلیسی خبر داد.

وی درخصوص گونه ویروس دلتا  یا B,۱.۶۱۷ کرونا ویروس که این اواخر خبرهایی از شیوع آن در کشور به گوش می رسد، خاطرنشان کرد: مستندات اخیر نشان می دهد این نوع از کرونا ویروس ها قدرت سرایت پذیری بیشتری نسبت به گونه انگلیسی دارد و نرخ بستری بیماران را نیز افزایش می دهد اما گزارشی از تفاوت در میزان مرگ و میر ناشی از گونه دلتا نسبت به واریانت های پیشین در دست نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: گزارش ها از موارد مرگ و میر ناشی از گونه دلتا در کشورهای دیگر نشان می دهد، افرادی که واکسینه نشده اند یا واکسیناسیون آنها کامل نشده است، در معرض خطر قرار دارند.

عابدینی افزود: در برخی کشورها این گونه به عنوان ویروس قالب در حال گسترش است و حتی در کشور آمریکا باوجود پوشش ۵۰ درصدی واکسیناسیون، شیوع ۲۰ تا ۵۰ درصدی کرونای هندی گزارش شده و در حال افزایش است.

آبریزش بینی و مشکلات گوارشی از علایم اصلی ویروس کرونا دلتای هندی

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آبریزش بینی و مشکلات گوارشی را از علایم اصلی گونه هندی ویروس کرونا بیان کرد و گفت: در نوع ووهان ویروس کرونا، آبریزش بینی از علایم ابتلا محسوب نمی شد و اغلب با گلودرد و درگیری دستگاه تنفسی فوقانی مواجه بودیم، اما در گونه دلتا، آبریزش بینی شیوع دارد.

ویروس کرونا

عابدینی با یادآوری این که برای دستیابی به آمار دقیق میزان گسترش بیماری در ایران، نیاز به توالی یابی ژنتیکی ویروس است، تصریح کرد: هنوز در کشور آمار دقیقی از شیوع گونه هندی وجود ندارد، اما افزایش علایم گوارشی قابل مشاهده است.

وی خاطرنشان کرد: در کشور هند داده هایی ارایه شد که نشان از افزایش میکروترومبوزها (لخته های خونی کوچک) در جریان ابتلا به واریانت دلتا نسبت به کرونای ووهان داشت، اما به علت نبود مستندات کافی از میزان این عارضه در نوع چینی، این مطالعات قابل تاکید نیست.

فوق تخصص بیماری های ریه ادامه داد: شیوع قارچ سیاه یا ساده که پس از گسترش گونه دلتا در هند گزارش شد، در زمان همه گیری کرونا ویروس ووهان در کشور وجود داشت، بنابراین عارضه جدیدی نیست و به نظر نمی رسد با شیوع کرونای هندی، این مشکل نیز شایع شود.

 گونهٔ دلتای ویروس کرونا که نخستین بار در هند شناسایی شد تاکنون در ۸۰ کشور جهان یافت شده است. گونه دلتای ویروس کرونا به گفته ویروس شناسان حدود ۴۰ جهش کرده است، سازمان جهانی بهداشت که گونه‌های جهش‌یافتهٔ مهم ویروس کرونا را براساس حروف الفبای یونانی نامگذاری می‌کند گونه یافت‌شده در هند را دلتا نامید.

تمامی ویروس‌ها پیوسته جهش پیدا می‌کنند و اغلب تغییرات‌ آنها چندان مهم نیست. اما برخی از گونه‌های جهش‌یافته ممکن است سرعت انتقال بیشتری داشته باشند، عوارض حادتری ایجاد کنند یا از سدّ ایمنی واکسن‌ها بگذرند.

کارشناسان می‌گویند گونهٔ دلتا با سرعت بیشتری منتقل می‌شود چون خود را بهتر به سلول‌های بدن می‌چسباند، اما هنوز اطلاعات کافی در دست نیست که نشان دهد این گونهٔ تازه از ویروس کرونا بیماری شدیدتری را نیز ایجاد می‌کند یا خیر.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار