کد خبر : 838 / /
/

محمد مخبر روز سه شنبه در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای اجتماعی ستاد اجرایی حضرت امام (ره) در جمع خبرنگاران افزود: بسیار امیدواریم تا اواخر فروردین سال آینده بتوانیم طرح واکسیناسیون علیه کرونا را از واکسن ایرانی در کشور شروع کنیم.

واکسن کرونا ایرانی کوو ایران برکت مرحله دوم انسانی را گذراند  هدف از واکسن کرونا  بالا بردن سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویروس منحوس است. وزیر بهداشت گفت ما برای دسترسی به واکسن کرونا سه راه حل را انتخاب کردیم  . اولین محموله واکسن کرونا روسی به نام اسپوتنیک که سال 99 وارد ایران شد . آخرین خبر های واکسن کرونا  را در سایت خبر روز می توانید بخوانید. 

سعید نمکی امروز (سه شنبه) در ارتباط تصویری خود با رئیس جمهوری طی یک برنامه ویدئو کنفرانس با اشاره به طرح سلامت نوروزی اظهار کرد: بیش از ۸۲۲ هزار مورد مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی داشتیم و ۱۹ هزار و ۶۰۶ مورد جراحی اورژانس انجام شده است.

وزیر بهداشت گفت: از میان ۴۹ نمونه ویروس گزارش شده از یک استان ۲۹ نمونه آن مربوط به ویروس موتاسیون یافته (جهش یافته) می‌شود و همکاران ما نگران افزایش موارد ویروس موتاسیون یافته‌ پخش شده در سراسر کشور هستند.

واکسن کرونا

دکتر سعید نمکی امروز (سه شنبه) در ارتباط تصویری خود با رئیس جمهوری طی یک برنامه ویدئو کنفرانس با اشاره به طرح سلامت نوروزی اظهار کرد: بیش از ۸۲۲ هزار مورد مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی داشتیم و ۱۹ هزار و ۶۰۶ مورد جراحی اورژانس انجام شده است.

نمکی ادامه داد: اگر در حال حاضر پس از گذشت یک ماه با آمار مرگ دو رقمی مواجه‌ایم دلیلش تلاش  بی‌وقفه همکاران ما بوده است. همچنین در ایام نوروز حدود ۶۰۰ هزار نیروی بهداشت و درمان در سراسر کشور مشغول خدمت رسانی هستند.

وی ادامه داد: در این ایام ۴۷ بالگرد، ۱۵۷۰۰ آمبولانس و ۳۳۰۰ پایگاه اورژانس ثابت و ۳۰۰۰ پایگاه سیار آماده خدمت رسانی هستند. این سومین نوروز است که همکاران ما در حال آماده باش هستند چراکه همکارانم در سال ۹۸ مشکلات مرتبط با سیلاب‌های گسترده و درگیری با آنفلوآنزای اچ وان ان وان و حتی زائران اربعین را مدیریت کردند.

وزیر بهداشت گفت: برای اولین بار در کشور توانستیم با توان داخلی، اتوبوس - آمبولانس باکیفیت بالا بسازیم که تعدادی در حال تحویل و اضافه به ناوگان اورژانس کشور است.

نمکی با اشاره به نبود تکنسین های خانم در اورژانس کشور، افزود: با تربیت بانوان تکنسین توانستیم تعداد قابل توجهی از بانوان را به اورژانس کشور اضافه کنیم. همچنین همکاران من حدود ۲۳۲ هزار بازدید در راستای بررسی مناسب بهداشت محیط انجام داده‌اند.

نمکی همچنین این را هم گفت که این نهاد در طرح شهید سلیمانی با همکاری سازمان آماده خدمت رسانی جهت جلوگیری از شعله ور شدن بیماری کووید ۱۹ است.

وی در عین حال با اشاره به طرح ۲۴۷ در خصوص سکته های قلبی و طرح ۷۲۴ در خصوص سکته‌های مغزی گفت: چند صد نفر از هموطنان که دچار دردهای قلبی و سکته‌های خفیف مغزی شده بودند با این طرح و خدمت رسانی همکاران من جان سالم به در بردند. تمامی همکارانم در این ایام آماده خدمت رسانی هستند و امیدواریم سال ۱۴۰۰ عاری از مشکلات سال ۹۹ باشد.

وی همچنین خاطر نشان کرد که شش ناوگان آمبولانس دریایی خلیج فارس آماده انتقال بیماران از جزایر خلیج فارس به مراکز درمانی هستند. اورژانس علاوه بر نقل و انتقالات بیماران کرونایی با توجه به افزایش سفرهای نوروزی خدمات ویژه‌ای در جاده‌ها ارائه می‌دهد. همکاران اورژانس، خط مقدمِ خدمت رسانی به کشور هستند. همکاران اورژانس کشور در قالب طرح سلامت نوروزی آماده خدمت رسانی در صورت بروز حوادث هستند تا در صورت بروز احتمالی، غافلگیر نشوند.

وی با بیان اینکه گرفتار ویروس موتاسیون یافته سرکشی هستیم، ادامه داد: از مردم تقاضا کرده بودیم که به رغم خستگی ماندن در خانه سفر نروند، عده‌ای حرف ما را گوش کردند و به توصیه ها عمل کردند اما عده ای گوش نکردند و جاده‌ها را شلوغ و مشکلاتی را ایجاد کردند.

نمکی به افرادی که سفر رفته‌اند توصیه کرد: حداقل سفر را کوتاه و در دید و بازدیدها پروتکل‌ها را رعایت کنید تا نگرانی همکارانم را از خیز ویروسی سرکش تر را فراهم نکنید. هرچه جامعه ساکن باشد در کنترل ویروس موفق تر خواهیم بود و هرچه سیال باشد طرح محله محور ما با مشکلات بیشتری مواجه خواهد بود. اگر خیز جدید خوزستان نبود، امروز ما با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ بودیم با آمار تک رقمی فوتی مواجه بودیم.

وزیر بهداشت از مردم تقاضا کرد: اگر سفر نرفته‌اید صبوری داشته باشید چراکه با استمرار واکسیناسیون در بهار به جرئت می‌توان گفت سفر بروید. آنهایی هم که سفر رفته‌اند زودتر برگردند و اگر در طول سفر هستند دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا آمار کرونا در استان‌ها تغییر کرده است؟ ادامه داد: اندک افزایشی در برخی جاها داریم اما برای تحلیل آن بسیار زود است. از هفته دوم و سوم فروردین می‌توان درباره افزایش آمار قضاوت کرد.

امسال همکاران من بسیار هوشمندتر از سال گذشته نقطه‌هایی از آتش بیماری را رصد می‌کنند تا از شعله‌ور شدن آتش بیماری به مناطق دیگر کشور جلوگیری کنند. در برخی کشورها با زیرساخت‌های قوی ملاحظه کردید که ویروس موتاسیون یافته چه کرد. اگر امروز پس از یک ماه گردش ویروس در کشور شاهد آمار فوت دو رقمی هستیم نشان از هوشمندی نظام سلامت است

واکسن ایرانی کرونا اواخر فروردین ۱۴۰۰ به بازار می آید

واکسن کرونا

تهران - ایرنا - رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: نخستین واکسن ایرانی کرونا (کوو ایران برکت) براساس پیش‌بینی‌ها از اواخر فروردین سال آینده به بازار می آید.

وی با بیان این که فرایند تولید واکسن کوو ایران برکت در کشور بسیار خوب پیش می رود، یادآور شد: فاز اول تست انسانی نخستین واکسن ایرانی در حال اتمام است.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ادامه داد: در چند روز آینده تحت نظارت وزارت بهداشت، واکسن کوو ایران برکت به ۵۶ داوطلب دیگر تزریق می شود.

مخبر افزود: به نظرم در  چند روز آتی این کار تمام می شود و طبق روال باید مجوز ورود به فاز دوم این مطالعه را بدهند.

وی نتایج این مطالعه را فوق العاده خوب اعلام کرد و گفت: ویروس جهش یافته انگلیسی نگرانی جدی در مردم ایجاد کرده بود. این واکسن در حال ساخت به طور کامل روی این ویروس جهش یافته هم اثر می کند و آن را از بین می برد.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خاطرنشان کرد: این واکسن به احتمال زیاد ویروس های دیگری که حالت جهشی پیدا کنند را از بین می برد.

فاز دوم تست انسانی نخستین واکسن ایرانی در چند روز آینده

مخبر افزود: طی چند روز آینده وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی اجازه ورود به فاز دوم تست انسانی کرونا را صادر می کند.

وی تاکید کرد که اگر این مجوز داده شود کار سرعت بیشتری پیدا می کند.

درخواست برخی کشورها برای استفاده از واکسن ایرانی

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)   ادامه داد: کشورهای مختلفی حتی از همسایگان (دور و اطراف ما) پیام های برای استفاده از واکسن ایرانی ارسال کرده اند اما هنوز به طور رسمی اتفاق نیفتاده است.

مخبر یادآور شد: بقیه واکسن های این ستاد در سه مسیر دیگر به تست انسانی رسیده است، وزارت بهداشت باید اجازه دهد تا این واکسن ها هم وارد مرحله فاز انسانی شود.

وی درمورد عوارض تزریق واکسن هم گفت: براساس اعلام ناظرین وزارت بهداشت، تاکنون هیچ عارضه جدی در دریافت کنندگان واکسن مشاهده نشده است.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) افزود: عارضه این واکسن دقیقا در حد سایر واکسن های مشابه در حد تب خفیف است.

مخبر تصریح کرد: ما در حال حاضر به داخل کشور فکر می کنیم و اگر نیاز داخلی را برطرف کنیم، حتما به صادرات این محصول فناورانه فکر می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که ایمنی زایی این واکسن در چه حدی است، گفت: در واکسن تولیدی ایمنی زایی استاندارد و خوب وجود دارد.

امکان تولید انبوه واکسن فراهم می شود

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با یادآوری این که امکان تولید انبوه واکسن فراهم می شود، خاطرنشان کرد: نخستین واکسن ایرانی کرونا که در حال تست انسانی است، در چد روز آینده ظرفیت ۳ میلیون دوزی آن فراهم می شود.

مخبر ادامه داد: بسیار امیدواریم تا اواسط اردیبهشت ماه فاز دوم این طرح اجرایی شود و ظرفیت واکسن به ۱۲ میلیون تا ۱۴ میلیون دوز در ماه به بهره برداری برسد، به عبارتی خط تولید واکسن عقب تر از ساخت این محصول نیست.

اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد.

اشتغال اولویت اول کارهای ستاد اجرایی است

مخبر همچنین درمورد فعالیت این ستاد گفت: اشتغال یکی از محوری ترین اقدامات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است که در مقیاس های بزرگ و کوچک، متوسط و خرد در حال انجام است.

وی به بهره برداری ۴۰ هزار طرح اشتغال بانوان اشاره کرد و افزود:  تقریبا ۱۲۰ هزار شغل برای زنان ایجاد می شود.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با یادآوری این که روزانه قریب هزار و ۱۰۰ تا ۱۱۵۰هزار و ۱۵۰ شغل در دست اجرا داریم، تصریح کرد: ۴۰ درصد طرح های خرد خانگی مربوط به زنان است که اتفاق خوبی است.

وی ادامه داد: نزدیک ۵ هزار و ۳۰۰ طرح مربوط به خانواده های خود سرپرست است که نهضتی برای اشتغال زنان خصوصا در روستاها و مناطق و محروم و حاشیه شهرها می باشد.

وی افزود: امسال روی آسیب دیدگان کرونا تمرکز پیدا کردیم، به عبارتی بخش زیادی از طرح های در دست اجرا مربوط به خانواده هایی است که براثر کرونا آسیب دیده اند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار