کد خبر : 360 / /
/

ترکیه اظهارات امروز دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران در خصوص برجام و خطاب به مقامات آمریکایی را به شکل گسترده ای منعکس کردند و این موضوع را در صدر اخبار خود قرار دادند.

 

رئیس جمهور با اشاره به روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده مکزیک و فرصت های همکاری بین دو کشور در همه زمینه ها بویژه اقتصادی و علمی و فن آوری، ابراز امیدواری کرد روابط تهران- مکزیکوسیتی بیش از پیش گسترش یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه هنگام دریافت استوارنامه «گیرمو الخاندرو پونته» سفیر جدید مکزیک، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا روابط تجاری، صنعتی، بهداشتی و همچنین همکاری های بین شرکت های دو طرف تعمیق یابد.

«گیرمو الخاندرو پونته» سفیر جدید مکزیک نیز در این دیدار با تاکید براینکه ایران نه تنها به عنوان یک کشور دوست بلکه متحد ایالات متحده مکزیک است، تصریح کرد: مکزیک از هیچ تلاشی برای گسترش همکاری و ارتقای روابط دوجانبه با ایران فروگذار نیست.

هشدار روحانی به امریکا

 در وبسایت خود با درج عنوان 'روحانی خیلی شفاف ترامپ را تهدید کرد' به انتشار بخشی از سخنان امروز دکتر حسن روحانی در اجتماع پرشور مردم آذربایجان شرقی در استادیوم تختی تبریز پرداخت و نوشت: اظهارات چند روز اخیر مقامات کاخ سفید مبنی بر خروج از برجام واکنش دوباره رییس جمهور ایران را برانگیخت به طوری که وی با اشاره به سخنان ترامپ تاکید کرد که 'اگر کسی بخواهد به تعهدش در برابر ما خیانت کند، بداند عواقب وخیم چنین حرکتی، شامل حال خودشان خواهد شد.'

این رسانه به نقل از حسن روحانی نوشت: 'آنهایی که در کاخ سفید نشسته‌اند بدانند به تعهد، تمدن و انسانیت‌شان پایبند باشند یا نباشند، ملت بزرگ ایران و دولت به نمایندگی از ملت در برابر هر گونه توطئه و نقشه آنها با قاطعیت ایستادگی می‌کند.'

روزنامه آکشام ترکیه نیز در سایت رسمی خود با انتخاب تیتر 'عواقب جدی شامل آنها می شود' به انتشار سخنان امروز رییس جمهوری ایران در تبریز پرداخت و این سخنان را 'تهدید آمیز' خواند.

آکشام نوشت: حسن روحانی رییس جمهوری ایران به مقامات کاخ سفید هشدار داد که در صورت بی تعهدی به توافقنامه هسته ای، عواقبی ناخوشایند و جدی گریبان دولتمردان آمریکایی را خواهد گرفت.

از دیگر رسانه های ترکیه می توان از روزنامه حریت نام برد که با درج عنوان 'عواقب شدید خواهد داشت' به انتشار سخنان واکنشی روحانی علیه آمریکا پرداخت و نوشت: سخنان تهدید آمیز رییس جمهوری ایران در واقع یک هشدار جدی به دولتمردان آمریکا بود.

این رسانه نوشت: پیش از این ترامپ بارها در اظهارات خود به خروج از برجام در صورت عدم اصلاح آن از سوی کشورهای اروپایی تهدید کرده بود و تاکید مشاوران وی نیز منجر به واکنش دولتمردان ایرانی شد.

حریت به نقل از حسن روحانی نوشت: آنهایی که در کاخ سفید نشسته‌اند بدانند به تعهد، تمدن و انسانیت‌شان پایبند باشند یا نباشند، ملت بزرگ ایران و دولت به نمایندگی از ملت در برابر هرگونه توطئه و نقشه آنها با قاطعیت ایستادگی می‌کند.

به نوشته این رسانه، رییس جمهوری ایران تهدید کرد که اگر بی تعهدی از سوی مقامات کاخ سفید نسبت به برجام صورت گیرد، عواقبی جدی شامل حال آمریکا خواهد شد.

روزنامه کارار ترکیه نیز با درج عنوان 'واکنش ایران به بی تعهدی آمریکا' در وبسایت خود، اظهارات رییس جمهوری ایران در تبریز را نشان از جدیت ایران در مقابله با تهدید خروج آمریکا از برجام دانست و به نقل از روحانی نوشت: کاخ سفید به تعهدات خود نسبت به برجام عمل نکند، با واکنش سخت ایران مواجه می شود.

'نتایج ناگواری برایتان دارد' عنوانی است که روزنامه سوزجو در بالای خبر سخنان امروز حسن روحانی درج کرد و با استناد به سخنان رییس جمهوری ایران نوشت: برهم زنندگان توافقنامه هسته ای درگیر نتایج ناگوار خواهند شد.

رییس جمهوری ایران به مقامات کاخ سفید هشدار داد که بی تعهدی به برجام با مقابله و ایستادگی مردم ایران پاسخ داده خواهد شد.

سوزجو به نقل از رییس جمهوری کشورمان نوشت: 'دولت و ملت ایران برای تمامی مراحل احتمالی مقابل توطئه دشمنان برنامه‌ریزی کرده و هیچ مشکلی با آنها ندارد و مشکلات را با دست توانای ملت ایران حل و فصل خواهیم کرد.'

روزنامه صباح ترکیه هم در وبسایت خود با درج عنوان 'روحانی به ترامپ هشدار داد' به سخنان امروز حسن روحانی پرداخت و نوشت: رییس جمهوری ایران امروز در شهر تبریز به آمریکایی ها هشدار داد که اگر اهانتی به توافقنامه هسته ای 5 + 1 صورت گیرد با واکنش سخت ایران مواجه خواهد شد.

این رسانه نزدیک به دولت ترکیه اضافه کرد: حسن روحانی با قاطعیت تاکید کرد که بی تعهدی آمریکایی ها به برجام، نتایج بدی را عاید آنها خواهد کرد و ایران آماده هر گونه اقدام لازم است.

حسن روحانی رییس جمهوری ایران تاکید کرد که 'ما بر اساس آنچه با مردم قرار گذاشتیم، آرامش زندگی مردم را حفاظت خواهیم کرد و به مردم بزرگ ایران قول می‌دهم توطئه آمریکا و صهیونیست‌ها را در ایران و منطقه خنثی کنیم.'

خبر تورک اضافه کرد: رییس جمهوری ایران به رجزخوانی های دولتمردان آمریکایی مبنی بر خروج از برجام واکنش دوباره نشان داد و به صراحت گفت که 'اگر کسی بخواهد به تعهدش در برابر ما خیانت کند، بداند عواقب وخیم چنین حرکتی، شامل حال خودشان خواهد شد.'

شبکه تلویزیونی ان.تی.وی ترکیه نیز عنوان 'رییس جمهوری ایران به ترامپ هشدار داد' را برای خبر منتشره خود در خصوص سخنان امروز حسن روحانی در تبریز برگزید و با برجسته کردن خطاب ایشان به آمریکا نوشت: رییس جمهوری ایران مقامات واشنگتن را تهدید کرد که در صورت خروج از برجام، آمریکا با واکنش تند تهران مواجه خواهند شد.

این رسانه سخنان امروز روحانی خطاب به آمریکا را جدی توصیف کرد و به نقل از وی نوشت: 'ملت بزرگ ایران و دولت به نمایندگی از ملت در برابر هرگونه توطئه و نقشه آنها با قاطعیت ایستادگی می‌کند و اگر کسی بخواهد به تعهدش در برابر ما خیانت کند، بداند عواقب وخیم چنین حرکتی، شامل حال خودشان خواهد شد.'

چند روز پیش نیز رسانه های خبری ترکیه به انعکاس اظهارات وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام و فناوری هسته ای در مصاحبه با شبکه سی.بی. اس آمریکا پرداختند.

شبکه خبر.7 با تیتر 'ایران خط و نشان کشید' به هشدار محمد جواد ظریف در خصوص احتمال خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای(برجام) پرداخت و نوشت: وزیر خارجه ایران تهدید کرد که در صورت نقض برجام از سوی آمریکا، ایران نیز دوباره فعالیت های غنی سازی را آغاز خواهد کرد.

وبسایت شبکه تلویزیونی سی ان.ان.تورک نیز با درج عنوان 'واکنش ما خوشایند نخواهد بود' به سخنان ظریف اشاره کرد و نوشت: میان ایران و آمریکا تنش در خصوص موضوعات هسته ای بالا گرفته است.

روزنامه استار نیز به انتشار خبر سخنان وزیر خارجه کشورمان در نیویورک پرداخت و با درج عنوان 'ایران می تواند دوباره فعالیت های هسته ای خود را آغاز کند'، نوشت: وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه سی.بی.اس آمریکا تاکید کرد که خروج آمریکا از برجام موجب آغاز دوباره فعالیت های گسترده هسته ای ایران می شود.

چندی پیش خبری در رسانه های آمریکایی به نقل از جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ منتشر شد که به احتمال خروج ایالات متحده آمریکا از برجام قوت بخشید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار