کد خبر : 361 / /
/

کارشناس مسائل منطقه گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران باید بر اساس توسعه تعاملات و همکاری‌های همه‌جانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی با برخی کشور‌های حاشیه خلیج فارس در سطح بالای آن باشد.

سید هادی سیدافقهی در گفت‌وگو با میزان، در خصوص هفتمین نشست مشترک گفت‌وگو‌های راهبردی میان ایران و عمان، اظهار داشت: با توجه به تحولات جدی که در منطقه خلیج فارس در حال رخ دادن است، باید گفت سفر آقای عراقچی به عنوان معاون سیاسی وزارت امور خارجه به عمان از اهمیت بالاتری نسبت به دوره‌های پیش برخوردار است.

وی با بیان اینکه دشمن همواره در نبرد تبلیغاتی رسانه‌ای خود اینطور القا می‌کند که ایران به عنوان تهدید امنیتی در منطقه خلیج فارس به خصوص برای اعضای شورای همکاری خلیج فارس به حساب می‌آید، گفت: چنین چیزی صحت ندارد و ایران حداقل با ۳ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس یعنی عمان، قطر و کویت در ارتباط است.

این کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: پس از تحریم قطر از سوی برخی کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، ایران فضای دریایی و هوایی خود را در اختیار این کشور قرار داد.

همکاری خلیج فارس

سید افقهی ادامه داد: درخصوص ارتباط به عنوان هم ایران همواره به این کشور به چشم یک واسطه امین به عنوان میانجیگر و کشور ثالث در ارتباطات و پیام‌های مهمی که با طرف آمریکایی یا حتی برخی کشور‌های اروپایی دارد نگاه می‌کند و روابط خوبی میان تهران و مسقط حاکم است.

وی تصریح کرد: ایران و عمان توافق نامه‌های همکاری خوبی را در حوزه‌های مختلف همکاری با یکدیگر دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به حمل و نقل دریایی، امنیت خلیج فارس، ترانزیت انرژی و سیاحت دینی اشاره کرد.

این کارشناس مسائل منطقه افزود: علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره شد تاکنون ایران چندین مرتبه تلاش کرده است که باب گفت‌وگو با عربستان سعودی را باز کند تا بتوانند مشکلات خود را با یکدیگر از طریق دیپلماتیک حل کنند، اما از آنجا که سعودی از اسرائیل و آمریکا نگران است که به ایران نزدیک شوند، همواره در پاسخ به ما با هتاکی، اهانت و جوسازی واکنش نشان داده‌اند.

سید افقهی با بیان اینکه آخرین تلاش ایران در راستای حل مشکلات منطقه خلیج فارس طرح صلح هرمز بود که از سوی رئیس‌جمهور کشورمان مطرح شد، تصریح کرد: از سوی دیگر تحولی که موجب ناامن کردن منطقه خلیج فارس شده طرح عادی سازی روابط برخی کشور‌های این منطقه با رژیم صهیونیستی است.

وی افزود: امارات و بحرین به عنوان اولین کشور‌هایی بودند که به طور رسمی روابط خود را با رژیم صهیونیستی آغاز کردند و شنیده‌ها حاکی بر آن است که عربستان سعودی و عمان نیز تصمیم بر علنی و رسمی کردن روابط خود با آن رژیم دارند.

 

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اینکه این قطر اولین این کشوری بود که به طور غیر رسمی روابط خود را با رژیم صهیونیستی آغاز کرده، اظهارداشت: اولین شبکه تلویزیونی عربی که از کارشناسان رژیم صهیونستی دعوت کرد، شبکه الجزیره قطر بود.

سیدافقهی گفت: تاکنون تنها کشوری که در منطقه حاشیه خلیج فارس در مقابل این سیاست عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از خود وادادگی نشان نداده، کویت است. در واقع اعضای پارلمان آنها، دانشگاه‌ها، محافل علمی و رسانه‌ای کویتی با عادی سازی روابط مخالف هستند.

وی بیان کرد: در چنین شرایطی که شاهد برخی تحولات در راستای سیاست‌هایی که در ریل غیرعقلانی آقای ترامپ بنا شده، لازم است که جهت حل مشکلات و چالش‌های به وجود آمده رهبران و شخصیت‌های تاثیرگذار کشور‌های مختلف منطقه با یکدیگر دیدار و رایزنی داشته باشند و شبح جنگ و درگیری را از منطقه دور کنند.

این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: در این سفر‌ها و دیدار‌های میان مقامات کشورها، پیام‌ها و دیدگاه‌های مختلف طرفین رد و بدل و سوء تفاهمات برطرف می‌شود، توسعه همکاری‌ها و تعاملات مورد توجه قرار می‌گیرد و در نهایت خیر و منفعت حاصل از آن به همه مردم منطقه می‌رسد.

سید افقهی بیان کرد: ما می‌دانیم که هر زمان یک مقام عالی‌رتبه ایران به کشور‌های حاشیه خلیج سفر می‌کند، بلافاصله از سوی آمریکا یا برخی متحدین غربی آن، به منطقه خلیج فارس سفر می‌کنند تا نتیجه سفر مقام ایرانی را خنثی کرده و به آن کشور‌ها گوشزد کنند که با ایران همکاری و تعامل نداشته باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اما سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران باید بر اساس توسعه تعاملات و همکاری‌های همه‌جانبه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی با برخی کشور‌های حاشیه خلیج فارس در سطح بالای آن باشد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار