کد خبر : 4278 / /
/

گزارش لحظه به لحظه انتخابات را در «خبر روز» دنبال کنید.

لحظه به لحظه با اخبار رای گیری؛ با حاشیه های انتخابات 1400 همراه ما باشید

فرآیند انتخابات چهارگانه سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، دومین میان‌دوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و اولین میان‌دوره یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت ۷ صبح آغاز شد.

*گزارش کدخدایی از پیگیری مشکل تاخیر در آغاز راگیری برخی شعب

سخنگوی شورای نگهبان پس از انداختن رای خود به صندوق؛:مشکلات موجود در روند اخذ رای را دقایقی پیش در ستاد مرکزی پیگیری کردم و الان بسیاری از این مشکلات حل شده است

* آیت‌الله جنتی و کدخدایی همراه یکدیگر به پای صندوق رای رفتند

آیت الله جنتی: سه سفارش دارم، اول مشارکت، دوم مشارکت، سوم مشارکت

گزارش انتخابات

*رای دادن بانوی ۸۲ ساله‌ در حسینیه ارشاد

گزارش انتخابات

* ورود رئیسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به مسجد جامع ارشاد شهر ری

گزارش انتخابات

 

*امیر موسوی، فرمانده ارتش در مصاحبه با آخرین خبر: راه رهایی از مشکلات صندوق رای است

 *بازدید سخنگوی شورای نگهبان از ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات

گزارش انتخابات

*عکس گرفتن از برگه انتخاباتی ممنوع شد

رئیس ستاد انتخابات کشور: عکس گرفتن از تعرفه انتخاباتی بعد از نوشتن نامزدها به دلیل شائبه خرید و فروش آرا قطعا تخلف است و از این دوره به کسی اجازه عکس گرفتن نخواهیم داد و برخورد خواهیم کرد.

*هم‌اکنون؛ ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات

*ناطق نوری مجاز به شرکت در انتخابات شورای شهر تهران نشد 

علی‌اکبر ناطق نوری که صبح امروز به منظور شرکت در انتخابات به حسینیه ارشاد رفته بود، دستگاه احراز هویت مستقر در شعبه وی را به دلیل اقامتش در حوزه انتخابیه لواسانات مجاز به شرکت در انتخابات شورای شهر تهران ندانست

*تسنیم: درحالی که قرار بود فرآیند اخذ رای از مردم برای انتخابات 1400 از ساعت 7 صبح امروز 28  خرداد آغاز شود،اما گزارشهای متعدد از برخی شعب حاکی از آن است که این مسئله با عدم تمهید شرایط لازم توسط وزارت کشور همراه است.

*رهبر انقلاب در همان ساعات اولیه شروع رای گیری رای خود را به صندوق انداختند

مهمترین اظهارات رهبر انقلاب بعد از انداختن رایشان به صندوق رای:

*مردم هستند که با حضور در پای صندوقهای رأی و با دادن رأی در واقع تکلیف کلی و اساسی کشور را برای سالهای آینده معین می‌کنند.

*امروز متعلق به مردم است. و هرکاری که ملت ایران امروز تا شب انجام دهند از حضور در صندوق و دادن رأی این سازنده آینده ایران است.

*تعیین کننده سرنوشت چندساله ایران است. درست به همین دلیل است که خرد حکم میکند که در این آزمون ملی و سراسری همه شرکت کنند.

*تصویری از رهبر انقلاب هنگام رای دادن در حسینیه امام خمینی(ره)

 *شبکه های خبری العالم، المنار، الجزیره مباشر و پرس تی وی با قطع برنامه های عادی خود سخنان مقام معظم رهبری را مستقیم پوشش دادند

*تصویری از حضور «نرجس سلیمانی»، کاندیدای شورای شهر تهران در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی

*حضور نامزدهای شورای ائتلاف در انتخابات شورای شهر تهران در حرم عبدالعظیم حسنی و شرکت در رأی‌گیری

*توییت جمیله کدیور نماینده مجلس ششم و همسر عطا مهاجرانی در باره حضورش در رای گیری انتخابات 1400 

*تصویری از حضور وزیر ورزش، یونسی، وزیر سابق اطلاعات و عارف و همسرش در حسینیه جماران به منظور شرکت در انتخابات

*گفته می شود در حوزه رای گیری مشهوری مانند جماران نیز اخذ رای با 40 دقیقه تاخیر آغاز شده است!

*حضور حجت الاسلام ناطق نوری در حسینیه ارشاد

*اطلاعیه جدید ستاد انتخابات: همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی ضروری است

*امیر سرلشکر موسوی فرمانده ارتش در انتظار شرکت در انتخابات ریاست جمهوری

*صف مردم قبل از شروع رسمی انتخابات در محل مزار شهید قاسم سلیمانی

*حضور محمدرضا عارف در حسینیه جماران برای شرکت در انتخابات در ساعت اولیه رای‌گیری

حضور مردم پای صندوق رأی مهمتر از این است که به چه کسی رأی می دهند

ان شاء الله در انتخابات بعدی شاهد این نگرانی ها و دغدغه هایی که تلقی یکدست شدن حکومت و یکپارچه کردن انتخابات به نفع یک جریان است ریشه کن شود.

*حضور رای دهندگان در مقابل حسینیه ارشاد تهران در نخستین دقایق آغاز انتخابات

*اسامی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری و کد داوطلبی به شرح زیر است:

محسن رضایی میرقائد– فرزند نجف- کد نامزد ۳۳

 سیدابراهیم رئیس الساداتی مشهور به رئیسی – فرزند سیدحاجی- کد نامزد ۴۴

 سیدامیرحسین قاضی­ زاده هاشمی – فرزند سیدحسن- کد نامزد ۶۶

 عبدالناصر همتی– فرزند احمدعلی- کد نامزد ۸۸

*با دستور وزیر کشور؛ فرآیند رای‌گیری انتخابات 1400 آغاز شدتصاویری از صف رای در حرم امام رضا (ع) را مشاهده می کنید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دقایق آغاز رای‌گیری انتخابات ۱۴۰۰، رای خود را به صندوق انداختند.

گزارش انتخابات

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰) در اولین دقایق آغاز رای‌گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس پنجم خبرگان رهبری، با حضور در شعبه اخذ رای شماره ۱۱۰ واقع در حسینیه امام خمینی (ره) رای خود را به صندوق انداختند.

از ساعت ۷ صبح امروز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، رای‌گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس پنجم خبرگان رهبری در سراسر کشور آغاز شده است و تا بامداد شنبه ۲۹ خرداد ادامه دارد.

عکس گرفتن از برگه انتخاباتی ممنوع

رئیس ستاد انتخابات کشور: 

عکس گرفتن از تعرفه انتخاباتی بعد از نوشتن نامزدها به دلیل شائبه خرید و فروش آرا قطعا تخلف است.

 

مردم تخلفات انتخاباتی را چگونه گزارش دهند؟

سخنگوی شورای نگهبان:

مردم تخلفات انتخاباتی را به سامانه «مردم ناظر» گزارش کنند.

گزارش انتخابات

جزئیات آمارهای انتخاباتی/کدام استان‌ها بیشترین رأی‌دهنده را دارند

شمارش معکوس آغاز فرآیند رأی‌گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای شهر و روستا در حالی شروع‌شده که تهران در صدر آمار واجدین شرایط رأی دادن قرارگرفته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در حالی تنها ساعاتی تا آغاز فرآیند رأی‌گیری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای شهر و روستا باقی‌مانده که مردم خود را برای حضور گسترده در دو انتخابات مهم کشور آماده می‌کنند و مسئولان نیز شرایط و امکانات لازم برای جمع‌آوری آرای مردم را مهیا کرده‌اند.

حدود ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر رأی واجد شرایط رأی دادن از هفت صبح فردا ۲۸ خردادماه با حضور در پای صندوق‌های رأی در رقم زدن سرنوشت خود و کشور سهیم می‌شوند و دراین‌بین یک‌میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر جوان ایرانی برای نخستین بار رأی می‌دهند.

شعب اخذ رأی ثابت و سیار از هفت صبح فردا تا ۲۴ شب آماده دریافت آرای مردم هستند و مسئولان برای جمع‌آوری آرا عشایر و ساکنان در مناطق صعب‌العبور کشور نیز صندوق‌های سیار را در نظر گرفته‌اند تا همه ملت ایران از نقاط مرزی و صعب‌العبور کوهستانی گرفته تا مردم ساکن در کلان‌شهرها و روستاها بتوانند سهم خود را در تعیین سرنوشت کشور ایفا کنند.

جزئیات برخی آمارهای مربوط به برگزاری انتخابات در استان‌ها

گزارش انتخابات

گزارش انتخابات

گزارش انتخابات

گزارش انتخابات

استان تهران به‌عنوان پایتخت کشور پهناور ایران اسلامی با ۹ میلیون و ۸۱۵ هزار واجد شرایط رأی دادن رتبه اول را در آمار واجدین شرایط رأی دادن به خود اختصاص داده و عوامل اجرایی انتخابات در این استان کاری به‌مراتب سخت از سایر استان‌ها در جمع‌آوری آرای مردمی دارند.

استان خراسان رضوی با ۴ میلیون و ۶۱۶ هزار نفر واجد شرایط رأی دادن رتبه دوم را در آمار واجدین شرکت در انتخابات امسال دارد و استان ایلام با ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط رأی دادن کمترین آمار را در این رابطه به خود اختصاص داده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست خبری گفت: انتخابات در موعد مقرر یعنی روز جمعه از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب برگزار می‌شود و در صورت وجود افراد برای رأی دادن تا ۲ بامداد نیز آماده رأی‌گیری هستیم.

وی تصریح کرد: همان‌طور که قبلاً اعلام شد، حدود ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رأی هستند.

وزیر کشور با بیان اینکه در این دوره باید به رأی اولی‌ها و کسانی که به جشن تکلیف سیاسی رسیده‌اند خیرمقدم بگوییم، اظهار داشت: این دوره حدود یک‌میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رأی اولی در کشور هستند که از این تعداد حدود ۷۰۶ هزار و ۹۸۸ نفر آقایان و ۶۸۵ هزار و ۱۶۰ نفر بانوان هستند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه همه تلاش خود را انجام دادیم و از تجارب نیز استفاده کردیم تا امکان وقوع هرگونه تخلف و تقلب را از بین ببریم، اظهار داشت: با استفاده از دستگاه‌های احراز هویت که همه شعب اخذ رأی، آن را دارا هستند امکان دادن رأی با تقلب یا تخلف کاملاً منتفی است.

جزئیات آمارهای انتخاباتی/کدام استان‌ها بیشترین رأی‌دهنده را دارند

وی با بیان اینکه این روش در انتخابات ریاست جمهوری اعمال‌شده و موفق بوده است، تصریح کرد: با استعلامی که از تک‌تک افراد به‌صورت آفلاین توسط دستگاه هویت یاب گرفته می‌شود هیچ نوع امکان تخلفی وجود نخواهد داشت.

وزیر کشور تأکید کرد: همچنین در فرآیند و مراحل انتخابات، اعم از توزیع و نظارت بر تعرفه‌ها، نوشتن آرا، خواندن آرا، علامت زدن و جمع‌بندی آرا و تجمیع آرا، دقت‌های لازم را انجام داده‌ایم.

رحمانی فضلی اظهار داشت: در کشور حدود ۷۰ هزار بازرس از طریق وزارت کشور، بازرسی می‌کنند، همچنین شورای نگهبان با تعداد زیادی از نیروها نیز بر روند انتخابات، نظارت خواهند داشت. علاوه بر این، خود نامزدهای انتخابات و طرفداران آن‌ها در هر مرحله‌ای نظرات می‌کنند و گزارش می‌دهند.

وی گفت: اپلیکیشن «شعبه یاب» نیز تهیه‌شده است که هر کس بتواند به خلوت‌ترین و نزدیک‌ترین شعبه مراجعه کند. برای کسانی نیز که در قرنطینه هستند صندوق‌های سیار گذاشته‌ایم که داخل شعبه‌ها نیایند.

جزئیات آمارهای انتخاباتی/کدام استان‌ها بیشترین رأی‌دهنده را دارند

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۲۰ خود، فرآیند اخذ رأی از واجدین شرایط شرکت در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، دومین میان‌دوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و اولین میان‌دوره یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را از ساعت ۷ صبح روز جمعه مورخ ۲۸ خرداد اعلام کرد.

متن کامل این اطلاعیه، بدین شرح است: به آگاهی هم‌وطنان عزیز می‌رساند فرآیند اخذ رأی از واجدین شرایط شرکت در انتخابات سیزدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری، ششمین دوره‌ی شوراهای اسلامی شهر و روستا، دومین میان‌دوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در استان‌های تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران و همچنین اولین میان‌دوره یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه‌ی «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، «میانه»، «آستانه اشرفیه»، «تفرش، آشتیان و فراهان»، «گچساران و باشت» و «بهار و کبودرآهنگ» از ساعت ۷ صبح روز جمعه مورخ ۲۸/‌۰۳/‌۱۴۰۰‬ آغاز می‌گردد.

طبق گزارشات دریافتی، کلیه شعب اخذ رأی انتخابات در سراسر کشور با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب ستاد ملی کرونا آماده اخذ رأی از هم‌وطنان عزیز می‌باشند.

همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی برای رأی دادن، ضروری است. رأی‌دهندگان هنگام مراجعه به شعب، خودکار شخصی و ماسک به همراه داشته باشند.

به‌هرروی کاندیداهای ریاست جمهوری و شوراها در مدت‌زمان قانونی تبلیغات انتخاباتی تلاش خود را برای معرفی خود به مردم کردند و ازاین‌پس باید منتظر بمانند تا مردم با انداختن آرا خود در صندوق‌های رأی افراد موردنظر خود را انتخاب کنند.

ملت ایران نیز همواره ثابت کرده است که در برهه‌های حساس تاریخ حضور با بصیرت داشته و هر بار با مشارکت خود درصحنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … توطئه‌های دشمنان کشور را خنثی کرده‌اند و ۲۸ خردادماه نیز بار دیگر حضور پرشکوه و آگاهانه ملت ایران ثبت خواهد شد و همه قشرها به‌ویژه جوانان رأی اولی حضور مؤثر خود را درصحنه سیاسی کشور به نمایش خواهند گذاشت.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار