کد خبر : 9570 / /
/

عکس بازیگران| بازیگران معروف ایرانی| بازیگران زن ایرانی

عکسی از مسافرت مرجانه گلچین در فضای مجاز منتشر شده است که در زیر مشاهده می کنید.

مرجانه گلچین در ۲ اسفند سال ۱۳۴۷ در تهران به دنیا آمده است. مرجانه گلچین دارای مدرک تحصیلی دیپلم از هنرستان موسیقی و همچنین دارای مدرک لیسانس در رشته کارگردانی سینما از دانشگاه سوره تهران می باشد. مرجانه گلچین علاوه بر کار بازیگری، فعالیت هایی مانند گویندگی رادیو، دوبله و خوانندگی را نیز انجام می دهد. مرجانه گلچین در یک خانواده اهل هنر متولد و بزرگ شده است. عکس زیر از مرجانه گلچین را ملاحظه می کنید. 

مرجانه گلچین

منیژه گلچین خواهر مرجانه گلچین و همچنین نادیا گلچین دختر عموی او (نادیا گلچین دختر نادر گلچین است) از بازیگران سینما و تلویزیون بودند. مرجانه گلچین از طرف پدرش اصالتا ترک است و از طرف مادرش اصالتا رشتی می باشد اما خودش در تهران متولد  و بزرگ شده است.

مرجانه گلچین چگونه بازیگر شد؟

مرجانه گلچین در سال ۶۱ یعنی زمانی که ۹ سال داشته، از طریق خواهرش به غلامحسین لطیفی که کارگردان برنامه ای به اسم اخلاق در خانواده بود، معرفی شد و توانست در این مجموعه بازی کند و به تلویزیون وارد شود. بعد از آن نیز بازی های زیادی در تئاتر کودکان انجام داد و کم کم به سوی سینما رفت. مرجانه گلچین در سال ۶۶ یعنی زمانی که ۱۴ سال داشته، با بازی در فیلم گل مریم توانست وارد سینما شود.

مرجانه گلچین

مرجانه گلچین از کجا مشهور شد؟

در سال ۶۴ سریالی به نام آئینه از تلویزیون پخش شد که به شدت مورد استقبال مردم قرار گفت. مرجانه گلچین در سریال آئینه توانست خود را به مردم و جامعه هنری معرفی کند.

اوج شهرت مرجانه گلچین

در سال های ۶۷ تا ۷۴ سریالی به نام آینه عبرت به کارگردانی محسن شاه محمدی از تلویزیون پخش شد. این سریال در هر قسمت ماجرایی تازه را روایت می کرد و در هر اپیزود نیز بازیگران زیادی به ایفای نقش می پرداختند. مرجانه گلچین از جمله بازیگرانی بود که در اغلب اپیزودهای آینه عبرت حضور داشت و از آنجا که این سریال نیز مورد استقبال کم نظیر مردم قرار گرفته بود باعث شد که مرجانه گلچین شهرت بسیار زیادی کسب کند. به طوری که دهه ۶۰ او به یکی از پرکارترین بازیگران سینما و تلویزیون تبدیل شده بود.

مرجانه گلچین

مهاجرت مرجانه گلچین به انگلیس

مرجانه گلچین بعد از پایان سریال آینه عبرت در سال ۷۴، در همان سال نیز تهران به به مقصد انگلیس ترک کرد و ۱۰ سال را در آنجا زندگی کرد. او در سال ۸۳ به ایران بازگشت و به محض ورودش به ایران با پیشنهادات کاری زیادی روبرو شد. از جمله این پیشنهادات، سریال زیر زمین به کارگردانی علیرضا افخمی بود که او با بازی در این سریال بعد از ۱۰ سال دوباره به دنیای بازیگری بازگشت. مرجانه گلچین در سال ۸۷ در سریال بزنگاه به کارگردانی رضا عطاران بازی کرد و از آنجا که سریال های رضا عطاران همیشه جزو پربیننده ترین و محبوب ترین سریال های تلویزیون است و همچنین به دلیل بازی زیبای مرجانه گلچین در این سریال، بار دیگر توانست شهرت فراموش شده اش را بازیابد.

مرجانه گلچین

فعالیت مرجانه گلچین در زمینه موسیقی

رشته اصلی و همچنین فعالیت موردعلاقه مرجانه گلچین بیشتر از اینکه بازیگری باشد، موسیقی است. این علاقه به خانواده او برمی گردد چرا که اکثر اعضای خانواده مرجانه گلچین اهل موسیقی و آواز بوده اند. از جمله عموی او یعنی نادر گلچین که یکی از خوانندگان قدیمی و پیشکسوت در زمینه آواز و موسیقی سنتی بود. گفتنی است که نادر گلچین در شهریور سال ۹۶ درگذشت. مرجانه گلچین در مورد موسیقی می گوید که از اینکه در چنین خانواده ای بزرگ شده است بسیار خوشحال است و دوست دارد بیشتر از اینکه در زمینه بازیگری فعالیت کند، فعالیتش در عرضه موسیقی بیشتر باشد. او می گوید که رشته اصلی او در موسیقی، تار است اما به دلیل مشغله کاری که بازیگری برای او درست کرده است، بسیار از تار و نواختن آن دور افتاده است.

مرجانه گلچین

مرجانه گلچین همچنین  همسر کریم آتشی تهیه کننده و کارگردان سینما میباشد.

در نیمه دوم دهه شصت، بازیگر معروف و مشهور سریالهای تلویزیون بود و اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد توانست چهره قابل قبولی در میان عامه تماشاگران از خود به نمایش بگذارد.

در سنین نوجوانی به هنرستان موسیقی رفت و پس از چهار سال در رشته تخصصی نوازندگی تئاتر فارغ التحصیل شد و پس از آن به تشویق خواهرش منیژه که خود در آن زمان بازیگر بود بر روی صحنه ی تئاتر رفت.

مرجانه گلچین با سریال آینه به تلویزیون پا گذاشت. او زمان بازی در این سریال 19 ساله بود و بعد از این سریال به تئاتر و سینما نیز راه پیدا کرد.

گلچین از سال 68 و بعد از بازی در مجموعه تلویزیونی ازدواج پر ماجرا، تا سال 85 از تلویزیون دور بود. بالاخره بعد از 13 سال با مجموعه تلویزیونی زیرزمین به تلویزیون بازگشت. بازی گلچین در ابتدا در ژانر جدی و موقعیت های اجتماعی بوده است اما از سریال زیرزمین بود که مرجانه رنگ جدیدی به بازی خود داد و کمدی را هم تجربه کرد و بعد از آن بازی های متفاوت و درخشان را از او شاهد بودیم.

مرجانه گلچین

شاید بازی او در فیلم های شب بیست و نهم و چشم هایم برای تو در ذهن مخاطب عام مانده باشد.

خلاصه:محترم و اسماعیل مطابق یک سنت خانوادگی، از کودکی برای یکدیگر در نظر گرفته می شوند تا در جوانی با هم ازدواج کنند. والدین محترم هنگام به دنیا آمدن محترم و خاک کردن جفت او، با دیدن شبحی نگران آینده هستند. 

او در دهه 70 بیشتر به سینما پرداخت اما در عرصه سینما هم چندان پر رنگ ظاهر نشد.بالاخره بعد از مدت ها رضا عطاران با سریال بزنگاه این بازیگر را به دوران اوج خود بازگرداند.

او در سالهای 74 و 75 و بخصوص با بازی در فیلم های کریم آتشی ضعیفترین و یا شاید بدترین نمره را در کارنامه خود ثبت کرد.

تحصیلات در خارج از کشور

وقتی که تحصیلش در ایران با مشکل روبه رو می شود، تصمیم می گیرد که از کشور برود و این کار را هم می کند اما علاقه اش به زادگاهش و دلتنگی اش برای مادرش، او را به ایران بر می گرداند. مرجانه گلچین در این مورد می گوید:

«درسم را در رشته کارگردانی در دانشگاه سوره ادامه دادم. البته برخلاف میلم؛ چون دلم می خواست که بازیگری بخوانم اما متاسفانه به حد نصاب نرسید. بعد از این بود که تصمیم گرفتم برای همیشه از ایران بروم چون برادرهایم آنجا زندگی می کنند. همین کار را هم کردم؛ اما راستش دلم برای ایران و کار و دوستانم تنگ شد. شهر زادگاه من رشت است و ماهی یک بار هم که شده باید برای دیدن مادرم به آنجا بروم. من خیلی این شهر را دوست دارم.»

فیلم شناسی

سینما

   خنده در باران (1389)

    متهم (1375)

    دام (1374)

    سلام به انتظار (1374)

    بی قرار (1373)

    عروسی خون (1373)

    مجازات (1373)

    ضربه طوفان (1372)

    چشم هایم برای تو (1371)

    چهارشنبه عزیز (1371)

    دو نیمه سیب (1370)

    دیدار در استانبول (1370)

    دو سرنوشت (1368)

    رانده شده (1368)

    شب بیست و نهم (1368) 

    پرنده کوچک خوشبختی (1366)

    گل مریم (1366)

    قصه زندگی (1365)

 مجموعه تلویزیونی

1391 تله فیلم یک دماغ ناقابل

1391 دزد و پلیس بازیگر 

1390 تله فیلم همچون مروارید در صدف

1390 نقطه سر خط 

1390 راه در رو 

1389-1390 سه دونگ، سه دونگ 

1389 دارا و ندار 

1389 خوش نشین ها 

1388 شمس العماره 

1387 بزنگاه 

1387 تله فیلم «پل» 

1385 زیرزمین 

1384 کلانتر 2 

1378 سقوط 

1374 تازیانه بر باد 

1367-1372 آینه عبرت 

1371 گزارش، نقطه صفر 

1368 ازدواج پرماجرا 

1368 چراغ خانه 

1368 سلامتی چه خوبه! 

1366 درخت دوستی 

1364 آئینه 

1364 تله تئاتر حنایی و روباه مکار

 شبکه خانگی

1392 شاهگوش 

1389 با من شوخی نکن 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.