کد خبر : 3615 / /
/

افخمی تقریبا نخستین کارگردانی بود که ۱۶ سال پیش پای سریال‌های ماورایی را به صداو‌سیما باز کرد؛ با «او یک فرشته بود» که به موضوع جدال میان باور‌های دینی و نیرو‌های شیطانی می‌پرداخت؛ اما این سریال مثل خیلی از آثار سینمایی یا سریالی به اشتباه با قرارگرفتن در ژانر وحشت، اثری ترسناک معرفی شد.

سکانس ترسناک سریال احضار

آیا «احضار» تلویزیون به اندازه «احضار» نمایش خانگی ترسناک است؟

سریال احضار ترسناک است؟

 

افخمی تقریبا نخستین کارگردانی بود که ۱۶ سال پیش پای سریال‌های ماورایی را به صداو‌سیما باز کرد؛ با «او یک فرشته بود» که به موضوع جدال میان باور‌های دینی و نیرو‌های شیطانی می‌پرداخت؛ اما این سریال مثل خیلی از آثار سینمایی یا سریالی به اشتباه با قرارگرفتن در ژانر وحشت، اثری ترسناک معرفی شد. درواقع مخاطبان بیشترمواقع در تشخیص فیلمی که دارای یرخی عناصر شبه‌وحشت است و تماما زیرگونه این نوع قرار نمی‌گیرد اشتباه می‌کنند. اما گاهی هم سازندگان برای جذب مخاطب بیشتر به این توهم دامن می‌زنند. ترشح آدرنالین و درگیر شدن چند غده در خواندن خلاصه داستان یک سریال یا فیلم و یا حتی تماشای تیزر هم اتفاق می‌افتد و این کافی است تا اثری که ممکن است در کلیتش دلهره‌آور، روان‌شناسانه یا ماورایی باشد ترسناک معرفی شود.

سریال «او یک فرشته بود»

شباهت نام سریال افخمی با سریالی که چندسال پیش در شبکه نمایش خانگی پخش شد هم عامل دیگری است که برخی «احضار» شبکه یک را ترسناک بنامند. اگر «احضار» رامین عباسی‌زاده را که از شبکه نمایش خانگی پخش شد ندیده‌اید این توصیفات شاید برایتان جالب باشد: «اولین سریال در ژانر وحشت با موضوع اجنه، ارواح و روابط بین این موجودات است. اغلب ترس‌ها با شناخت از بین می‌روند، اما ترس‌هایی که تا مرگ ناشناخته می‌مانند، هرگز رهایمان نمی‌کنند.»

سریال «احضار» رامین عباسی‌زاده

واضح است که ارتباط نام سریال با جلسات احضار روح و جن چه‌قدر می‌تواند به موضوع ترسناک‌خواندن احضار دامن بزند. البته آنطور که از تیزر سریال برمی‌آید «احضار» تصاویری از جلسات احضار روح را هم نشان می‌دهد. در اولین قسمت سریال افخمی، دیالوگ‌هایی درباره جن و ارواح و صحنه‌هایی ترسناک دیده شد و همین باعث شده است مسئولان پخش شبکه یک بگویند قسمت‌هایی که ممکن است برخی را بترساند با برچسب درجه‌بندی سنی «۱۴+» روی آنتن می‌رود.

سریال «احضار» علیرضا افخمی

توضیح قبل از پخش اولین قسمت هم مشخص نیست به دلیل برطرف‌کردن تلقی‌های اشتباه درباره این سریال است یا واقعا هشداری خواهد بود برای درجه‌بندی سنی سریال:

«سریال احضار مجموعه‌ای در گونه ملودرام اجتماعی با موضوع معرفتی است و چنانچه در بعضی قسمت‌ها تماشای صحنه یا سکانسی برای کودکان مناسب نباشد، قبل از شروع تصویر موردنظر علامت ۱۴ + درج خواهد شد.»

زمان پخش و تکرار سریال احضار + جزییات موضوع

ارتباط‌ دادن «ملودرام» و «اجتماعی» و «معرفتی» و «ترسناک» و «وحشت» هم که اصلا کار سختی نیست! درست است که اعلام درجه سنی یک سریال برای پخش از شبکه‌ای سراسری فی‌نفسه اتفاق خوبی است، اما اصلا مشخص نیست چرا باید قبل از تصویری که ممکن است مناسب تمام سنین نباشد هشدار نمایش داده شود و درجه‌بندی برای کلیت سریال وجود نداشته باشد. آیا سازندگان سریال و مسئولان صدا و سیما با این روش می‌خواهند به مخاطب بیشتری برسند؟ یعنی بزرگ‌تر‌ها باید در تمام مدت سریال یا کنترل دستشان باشد یا حواسشان به گوشه‌های تصویر باشد که به محض دیدن علامت + ۱۴ چشم کودکشان را بگیرند؟!

بازیگران سریال احضار

علاوه‌براین‌ها علیرضا افخمی در گفت‌و‌گویی درباره موضوع سریال «احضار» و لوگوی آن گفته است: «وجود چشم جهان‌بین در لوگوی سریال با موضوع و مضمون سریال ارتباط مستقیم و با آن همخوانی دارد. به فتوای اکثر علما برپایی یا شرکت در مجالس احضار روح مذموم و حرام اعلام شده، زیرا اکثریت قریب به اتفاق چنین مجالسی بر پایه دروغ و فریب‌کاری است. وجود چشم جهان‌بین که یکی از نماد‌های فراماسونری است، در لوگوی سریال به تبعات ناخوشایند و ویرانگری اشاره دارد که برای شرکت‌کنندگان در هر محفل و مجلس مخفی و سری از جمله مجالس احضار به بار خواهد آمد.»

لوگوی سریال احضار

افخمی با تاکید بر اینکه وجود چشم جهان‌بین در لوگوی سریال با هدف نفی برپایی یا شرکت در مجالس و محافل مخفی از جمله مجلس احضار روح بوده است، گفته است: «کسانی که به فتوای علما ملتزم بوده و مخالف برپایی یا حضور در این‌گونه محافل هستند مشکلی با لوگوی سریال نخواهند داشت لیکن اشخاصی که برپایی یا شرکت در مجالس احضار ارواح را مباح یا ممدوح بدانند طبعا با این لوگو مخالفت و نسبت به آن معترض خواهند شد و البته منظور بنده نیز از ساخت سریال «احضار» مقابله با همین تفکر و انذار به مخاطب بوده تا در چنین مجالسی شرکت نکرده و در این مکان‌ها حضور نیابند تا هم مرتکب گناه نشوند و هم تبعات ویرانگر حضور در این محافل دامان آن‌ها و خانواده آن‌ها را نگیرد.»

منبع: شهرآرا

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار