کد خبر : 6244 / /
/

لاله اسکندری متولد سال 1354 می باشد

لاله اسکندری متولد 30 آذر 1354 می باشد و متولد تربیت حیدریه از شهر های استان خرسان رضوی می باشد. بازیگر است ، میزان تحصیلات وی : فارغ التحصیل لیسانس رشته طراحی گرافیک از دانشگاه آزاد تهران مرکز است 2 خواهر بنام ستاره و سارا و 1 برادر بنام سیامک دارد، ستاره بازیگر و سارا چهره پرداز است، علاوه بر بازیگری طراح گرافیک روی موزاییک است.

لاله اسکندری همچنین در زمینه هنرهای تجسمی فعالیت های‌ بیشماری داشته‌ است که شامل چندین نمایشگاه عکس، نقاشی و موزاییک در داخل و بیرون از کشور می باشد. لازم است ذکر شود ایشان از سال 87 تا کنون با شهرداری تهران جهت زیباسازی شهری فعالیت خودرا ادامه داده‌ است.

لاله اسکندری در خارج

لاله اسکندری

ازدواج و همسر لاله اسکندری

لاله اسکندری با ساسان فیروزی ازدواج کرده است.

شروع فعالیت هنری لاله اسکندری

درسال 75 که تئاتر شهر دنبال نیروی جدید بود با حمایت خواهرش سارا وارد تئاتر شهر شد و دو نیمسال درکنار خواهرش کار گریم پرداخت و سپس از طریق تئاتر به‌صورت حرفه ای وارد عرصه بازیگری شد.

لاله اسکندری

فعالیت لاله اسکندری از سینما تا تلویزیون

لاله اسکندری

فعالیت حرفه ای رابا فیلم متولد ماه مهر سال 1387 در سینما شروع کرد سپس در اوایل دهه 80 شمسی با سریال هفده قسمتی خاک سرخ به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا وارد قاب تلویزیون شد.

ماجرای آشنایی لاله اسکندری با همسرش

ساسان فیروزی :

درسال 1386 یک نمایشگاه صنعت ساختمان در تبریز بود که من آنجا غرفه داشتم و خانم اسکندری هم برای بازدید به آنجا آمده بودند ودر آنجا باهم آشنا شدیم.

استایل لاله اسکندری 

لاله اسکندری

من به خاطر کارم در حوزه هنری دکوراسیون و زیبا سازی به دیدن این آثار علاقمند هستم و همان شد که به نمایشگاه رفتمو آنجا با ساسان فیروزی آشنا شدم.

من در کارهای طراحی با شرکت ایشان مشغول کار شدم و یکسری کارهای تبلیغاتی باهم انجام دادیم و اینجا بود که آشنایی ما بیشتر شد ودر نهایت به ازدواج ختم شد.

بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش | عکس و زندگی شخصی لاله اسکندری

لاله اسکندری در کنار خواهرش ستاره
لاله اسکندری

دکوراسیون و عکاسی

در دکوراسیون و کارهای پتینه و موزاییک و بحث چیدمان خانه و بخش زیبایی‌ آن نیز فعالیت کرده است کاشی کاری طرح کهکشان راه شیری در تقاطع بزرگراه حکیم و کردستان شهر تهران از نمونه کارهای وی می باشد، عکاسی هم یکی از علایق اوست.

کتابخانه بزرگ و کتاب خوانی

لاله اسکندری کتابخانه تقریباً بزرگی دارد که کتاب‌ های‌ داستانی و غیرداستانی فراوانی در آن وجوددارد او در مورد مطالعه کتاب در اوقات فراغت می‌ گوید : من مطالعه رمان، داستان‌ های‌ کوتاه و شعر آن هم از نوع شعر نو را خیلی دوست دارم.

برای همین اخبار کتاب‌ های‌ روز را دنبال می کنم و نقد داستان‌ ها و کتاب‌ های‌ ادبی را در روزنامه‌ ها و مجلات تا آنجا که وقتم اجازه بدهد دنبال می‌ کنم.

نحوه شهرت لاله اسکندری

با بازی در مجموعه تلویزیونی خاک سرخ استعداد هایش رابه دسترس نمایش گذاشت و با بازی در نقش زنی که حرف نمی‌زند بازی قابل توجهی از خود ارائه داده است.

ماجرای بازداشت توسط گشت ارشاد

درسال 91 برای دیدن فیلم آزمایشگاه نیلا به کارگردانی حمید امجد به برج میلاد دعوت شده بود

او که لباس رنگی و دامن به تن داشت با ممانعت خواهران گشت ارشاد مواجه می‌شود ودر نهایت با توهین ماماوران و درگیری لفظی که پیش می‌آید او را بمدت 24 ساعت بازداشت می‌کنند، این در حالی بود که وی با همان لباس در رسانه ملی برنامه خوشا شیراز شرکت کرده بود !

بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش | عکس و زندگی شخصی لاله اسکندری

جوایز و افتخارات لاله اسکندری

لاله اسکندری

کاندیدای تندیس حافظ برای سریال مشق عشق سال ۱۳۸۵ تهران

کاندیدای بهترین بازیگر نقش اول و مکمل جشنواره جام جم تلویزیون برای فیلم لرزش زندگی «نقش اول» و تنهایی «نقش مکمل» «سال ۱۳۸۸» و دریافت جایزه یک مر فعالیت گرانمایه در عرصه بازیگری از جشنواره جام جم تهران

تندیس جشن حافظ برای نقش اول سریال رقص پرواز «سال ۱۳۸۹» تهران

بازیگر برتر تلویزیون از طرف شبکه ۳ سیما برای سریال سال‌های برف و بنفشه «سال ۱۳۸۶» تهران

کاندید بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم خانواده ارنست جشنواره هنرهای کیش «سال ۱۳۹۰» کیش

تقدیر در نخستین جشنواره فیلم ویدئویی یاس «سال ۱۳۹۱» تهران

کاندیدای جشن حافظ بهترین بازیگری نقش اول زن برای سریال نخستین انتخاب «سال ۱۳۹۲» تهران

بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش | عکس و زندگی شخصی لاله اسکندری

مصاحبه ای خواندنی با لاله اسکندری

به نظر شما بزرگترین سرمایه یک هنرمند چیست؟

فکر می کنم شخصیت و ذات خود اون آدم, بنظر من چه هنرمند و چه غیر هنرمند خیلی متفاوت نیست. فقط هنرمند باید یک مقدار خلاق تر باشد وگرنه شخصیت و ذات برای همه ی سرمایه بزرگی است.

خالصانه ترین حضور شما در چه عرصه ای بوده است؟

طبعا نقاشی, وقتی آدم کار نقاشی می کند هیچ چشم داشتی در مقابل آن ندارد. البته در سینما و بازیگری درست است که از ابتدا بحث قرارداد و دست مزد مطرح می شود اما هنگامی که مشغول بازی هستی باید از این دغدغه به دور باشی تا بتوانی کار واقعی انجام دهی.

در مقابل چه چیزهایی سرسختی نشان می دهید؟

در مقابل باورها و عقایدم

کلا آدم سر سختی هستید یا انعطاف پذیر؟

نه…..زیاد انعطاف پذیر نیستم در بعضی مسائل چرا مثلاً در محیط جمعی کار سعی می کنم خودم رابا شرایط سازگار کنم اما در کل آدم انعطاف پذیری نیستم.

بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش | عکس و زندگی شخصی لاله اسکندری

لاله اسکندری

تا حالا احساس ناتوانی کردید؟

بله یادم می آید در سریال خاک سرخ در خرمشهر که کار می کردیم خانه هایی که در فیلم دیدید خراب بود به خاطر کار ما خراب نشده بود بلکه آن فضا کاملا واقعی بود. دیدن آن فضا بیکاری مردم آنجا باور کنید بچه هایی که با من بازی می کردند ۷۰ درصدشان تلویزیون نداشتند و می گفتند ما این سریال را چطور ببینیم و آدم وقتی کاری نمی تواند بکند تنها احساس ناتوانی می کند.

در نقشهایی که ایفا کردید کدام یک را به شخصیت خودتان نزدیک تر می دانید؟

اکثر با من متفاوت بودند اما به هرحال در هر نقشی آدم قسمت هایی از وجود خودرا می یابد که شاید تا آن روز ناشناخته بوده است.

کدام یک از نقش هایی که ایفا کردید در زندگی شما تاثیر بیشتری گذاشته است؟

لیلا با اینکه با من خیلی فاصله داشت اما حضور چشم گیری در زندگی من داشت. البته من تمام نقش هایی راکه ایفا کردم دوست دارم مثلاً کاری که سال گذشته با آقای سجادی کردم که هنوز اکران نشده در نقش یک دختر روان پریش حضور دارم که برایم تجربه بسیار جدید و جالبی است.

تا کنون برای ایفای یک نقش خودتان را تحسین کردید

بعضی جاها بله…بوده من در خاک سرخ زمانی که پخش می شد خیلی مواقع با لیلا بغض می کردم. دیدن کار با مونتاژ و موسیقی لطف آنرا دو چندان می کند.

لاله اسکندری

نقاشی برای شما جذاب تر است یا بازیگری؟

خب, زمانی که می خواهم در خلوت خودم باشم نقاشی و زمانی که ترجیح می دهم در جمع حضور داشته باشم بازیگری هر دوی انها را دوست دارم.

خانم اسکندری از چه زمانی دوست داشتید بازیگر شوید؟

راستش من حدود ۴ ساله بودم که با خواهرم ستاره که حدود ۵ ساله بود در مقابل دوربین ۸ میلیمتری عمویم که تهیه کننده بودند برای اولین بار بازی کردیم اما آن زمان بازیگری دغدغه من نبود به ورزش و نقاشی بیشتر علاقه داشتم.

بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش | عکس و زندگی شخصی لاله اسکندری

لاله اسکندری و همسرش در کنار نرگس محمدی و علی اوجی

ورزش هم می کردید؟ چه ورزشی؟

بله من عضو تیم قوای جسمانی مدرسه بودم و برای دوی سرعت چند مدال هم گرفته بودم. ۷ سالی هم کار کردم اما متاسفانه دیگر ادامه ندادم.

نقشی هست که دلتان بخواهد آن را ایفا کنید؟

نه, خیلی اینجوری نگاه نمی کنم. من آدم واقع بینی هستم.

تا حالا تحت تاثیر یک فیلم گریه هم کردید؟

بله خیلی. من زیاد تحت تاثیر فیلم ها قرار می گیرم.

خانم اسکندری اگر همین الان به شما خبر بدهند که یک میلیارد تومان پول از بانک برنده شدید چه کار می کنید؟

مثل همه ی آدم ها خوشحال می شوم بخشی از پول را صرف نیازهای خودم می کنم بخشی هم نیازهای آدم هایی که دوستشان دارم و باقیمانده آنرا صرف یک سفر جهانگردی میکنم.

شخصیت کارتونی مورد علاقه شما چه شخصیتی بود؟

سیندرلا, مثل همه ی دخترهای آن زمان. اما کارتون های زیبای خفته, پسر جنگل , پلنگ صورتی و خانواده پزشک ارنس هم بود. من کارتون خیلی دوست داشتم همین حالا هم اگر فرصت کنم نگاه می کنم

لاله اسکندری

کارگردانی که به کارش اعتقاد داشته باشید و بی چون و چرا در فیلم ایشان حاضر به بازی باشید برای ما نام می برید؟

خب, دوستانی هستند که حتی جوان هستند و من حاضر هستم در فیلمشان بازی کنم البته به کارهای آقای بیضایی, آقای مهرجویی, خانم بنی اعتماد و …هم علاقمندم اما فیلمنامه اولین معیار من برای پذیرش یک نقش است چرا که یک فیلمنامه خوب به دست هر کارگردانی قابل اجراست و بهترین کارگردان هم نمی تواند از یک فیلمنامه ضعیف شاهکار بسازد.

بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش | عکس و زندگی شخصی لاله اسکندری

عکس لاله اسکندری 

لاله اسکندری

از کتابخانه پشت سرتان پیداست که زیاد اهل مطالعه هستید؟

بله من مطالعه رمان داستانهای کوتاه و شعر آن هم از نوع شعر نو را خیلی دوست دارم.

محبوبترین اسباب بازی دوران کودکی شما چی بود؟

عروسکی داشتم که متاسفانه یکی از اقوام آنرا برد و دیگر هم نیاورد من سال پنجم دبستان یک تصادف خیلی سخت داشتم و خانواده برایم یک عروسک پارچه ای با صورت و دست های پلاستیکی که صدا هم داشت هدیه گرفتم تا سال ۶۹-۷۰ هم آنرا داشتم و خیلی هم برایم محبوب بود.

اولین کتابی که خواندید به خاطر دارید؟

تو کادر قفس و ماهی سیاه کوچولو بود که مادرم برای من و ستاره گرفت حدود ۵ ساله بودم که مادرم آن کتاب ها را برای ما خواند.

اسم معلم کلاس اولتان را به یاد دارید؟

بله من دبستان اتفاق می رفتم کلاس اول خانم اولا آور, کلاس دوم خانم عطایی و کلاس سوم خانم وکیلی معلم های من بودند. متاسفانه نام معلم های چهارم و پنجم رابه خاطر ندارم.

بزرگترین تفریح شما چیست؟

اگر فرصت باشد سفر.

اخرین سفری که رفتید کجا بود؟

سال گذشته به ارمنستان رفتم که خیلی برایم جالب بود.

بیوگرافی لاله اسکندری و همسرش | عکس و زندگی شخصی لاله اسکندری

بیشتر به دیدن کشورها و مناطق تاریخی علاقمند هستید یا به دیدن مکان های مدرن و پیشترفته؟

مکان های تاریخی و قدیمی برای من خیلی جذاب و دیدنی است. متاسفانه هنوز نتوانستم خیلی از شهرهای ایران منجمله غرب ایران را ببینم که خیلی هم دوست دارم به تمام آن نقاط سفر داشته باشم.

اگر بدانید یک ساعت دیگر بیشتر زنده نیستید چه کار می کنید؟

قطعا فرصتی برای انجام کار خاصی نیست. فقط با آنهایی که دوستشان دارم خداحافظی می کنم و فکر می کنم آماده شدن برای پذیرش این موضوع دشواریست چرا که باید از زندگی که به آن عادت داریم جدا شویم و پا به محیطی ناشناخته بگذاریم.

معیار اصلی شما برای ازدواج چیست؟

قطعا مهم‌ترین معیار درک شخص مقابل از حرفه و احساسات من است.

دوست دارید صاحب چند فرزند هم بشوید؟

با اینکه مردم بچه دار شدن را مسئله راحتی می پندارند ولی بنظر من مسئولیت دشواریست البته در شرایط خاص باید به این سوال پاسخ گفت.

ماندگارترین جمله ای که شنیده اید؟ یا حتی یک بین شعر که در ذهن شما جاودانه شده است؟

شعر ابراهیم در آتش از احمد شاملو که می گوید:

من بودم و شدم

نه زان گونه که غنچه گلی یا دانه ای که برگی

راست بدان گونه که عامی مردی شهیدی تا آسمان بر او نماز کند.

این شعر برای من همیشه سرمشق بوده است.

کلا آدم احساساتی هستید؟

بله خیلی با اینکه همیشه سعی می کنم با عقلم حرکت کنم ولی ما شرقی ها ذاتا احساساتی هستیم.

اهل فوتبال هم هستید؟

قبلا که ورزش می کردم خیلی پیگیر فوتبال بودن همین حالا کمتر

قرمز یا آبی؟

شدیدا آبی و استقلالی. من جزو گروهی هم بودم که به ورزشگاه رفتیم و بازی ایران و بحرین را دیدیم. به همراه خانم نونهالی و خانم ذکریا و خانم حمیدی و ….

نزدیکترین دوست بازیگر شما چه کسی است؟

شهرزاد جوهری و کمند امیرسلیمانی البته بیتشر دوستان قدیمی من بازیگر نیستند.

پس قدیمی ترین دوست شما چه کسی است؟

شبنم حسینی خواهر شهاب حسینی که از ۱۲ الی ۱۳ سالگی باهم دوست هستیم.

خانم اسکندری دوست داشتید الان چند ساله بودید؟

دهه بیست کلا خیلی خوبه دوست داشتم به اوایل ده بیست برمی گشتم

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.