کد خبر : 10733 / /
/

در نامه‌نگاری‌های مقامات مسئول رقم زیان انباشته دو خودروساز بزرگ کشور تا ۴۵ هزار میلیارد تومان هم گزارش شده است.

 

دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک، تارا دستی،دنا پلاس توربو شارژ دستی، پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای، سورن پلاس و راناپلاس؛ قرار است همه این خودروها در پیش‌فروش ایران‌خودرو عرضه شوند و بر اساس قیمت‌های امروز این خودروها تا ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار به فروش خواهند رسید.

در نامه‌نگاری‌های مقامات مسئول رقم زیان انباشته دو خودروساز بزرگ کشور تا ۴۵ هزار میلیارد تومان هم گزارش شده است. علت اصلی را خیلی از خودروسازان ارزان‌فروشی در بازار عنوان می‌کنند و چون وزیر صمت وعده ارزانی خودرو داده به نظر می‌رسد آنها همچنان مایل به عرضه خودروهای دولتی به بازار با قیمت ارزان‌تر هستند. در تجربه قبلی خودروسازان پایان این مسیر حمایت مالی خواستن از بانک مرکزی یا بودجه عمومی دولت است و به نظر می‌رسد ارزان‌فروشی نسبت به بازار در امروز همراه با وضعیتی است که در سال‌های آینده باید از بودجه عمومی یا منابع بانک مرکزی برای همین خودروسازان هزینه‌های صرف شود.

در همین حال امروز آخرین مهلت ثبت نام پیش‌فروش بزرگترین خودروساز دولتی است. این پیش‌فروش از  پنجشنبه اخیر آغاز شده است.

دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک، تارا دستی،دنا پلاس توربو شارژ دستی، پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای، سورن پلاس و راناپلاس؛ قرار است همه این خودروها در پیش‌فروش ایران‌خودرو عرضه شوند و بر اساس قیمت‌های امروز این خودروها تا ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار به فروش خواهند رسید.

در این طرح حداقل به ۷۲ میلیون تومان پول نقد نیاز است که با این پول می‌توان برای خرید رانا پلاس اقدام کرد.

در حال حاضر دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک ۷۵ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار است و با خرید این خودرو در امروز خریدار ۱۹ درصد زیرقیمت بازار خودرو را خریده است.

در خودرو تارا دستی هم قیمت کارخانه ۲۸ درصد ارزان‌تر از بازار است که این اختلاف قیمت به ۸۲ میلیون تومان می‌رسد.

دنا پلاس توربو شارژ دستی ۴۷ درصد ارزان‌تر از بازار در حال حاضر قیمت خورده است و خریداران در واقع ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار این خودرو را از کارخانه‌دار می‌خرند.

اما این یارانه‌ها همچنان ادامه دارد.

خودرو پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای در کارخانه با قیمتی معادل ۱۲۴ میلیون تومان(۵۷درصد) ارزان‌تر از بازار قیمت دارد.

سورن پلاس و راناپلاس نیز هرکدام به ترتیب ۸۲ میلیون و ۸۸ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار قیمت دارند که در واقع خریداران آنها به ترتیب ۴۰ و ۴۹ درصد ارزان‌تر از بازار خرید خواهند کرد. البته این قیمت‌ها برای امروز است و با توجه به تحویل یک سال دیگر هنوز معلوم نیست در زمان تحویل میزان اختلاف قیمت‌ها چقدر است.

جدول خودروهای پیش‌فروش ایران‌خودرو (قیمت به میلیون تومان)

نام خودرو قیمت در کارخانه قیمت در بازار اختلاف قیمت درصد اختلاف قیمت

دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک ۳۹۰ ۴۶۵ ۷۵ ۱۹

تارا دستی ۲۹۰ ۳۷۲ ۸۲ ۲۸

دنا پلاس توربو شارژ دستی ۲۸۵ ۴۲۰ ۱۳۵ ۴۷

پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای ۲۱۶ ۳۴۰ ۱۲۴ ۵۷

سورن پلاس ۲۰۴ ۲۸۶ ۸۲ ۴۰

راناپلاس ۱۸۰ ۲۶۸ ۸۸ ۴

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.