کد خبر : 10748 / /
/

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ساخت‌وسازهای غیرمجاز و آلونک‌هایی که گاهی یک‌شبه در آخرین طبقه یک ساختمان ناایمن سر برمی‌آورند، یکی از مشکلات و دردسرهایی است که گریبان اهالی گلابدره را گرفته است، تاکید کرد: از ۱۶۶ پلاک سنددار، ۳۳ پلاک مجوز ساخت و ساز دریافت کرده‌اند و ۱۳۰ پلاک فرسوده و ناپایدار نیز در محله وجود دارد.

 

عضو شورای شهر تهران با اشاره به تخلفات ساخت و ساز در محله گلابدره گفت: برخی طبقات غیرمجازی را طی یک شب بر روی خانه‌های خود می‌سازند.

 ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ساخت‌وسازهای غیرمجاز و آلونک‌هایی که گاهی یک‌شبه در آخرین طبقه یک ساختمان ناایمن سر برمی‌آورند، یکی از مشکلات و دردسرهایی است که گریبان اهالی گلابدره را گرفته است، تاکید کرد: از ۱۶۶ پلاک سنددار، ۳۳ پلاک مجوز ساخت و ساز دریافت کرده‌اند و ۱۳۰ پلاک فرسوده و ناپایدار نیز در محله وجود دارد.

امانی اضافه کرد: آنطور که اهالی می‌گفتند و شهردار منطقه نیز تایید کرد؛ براساس طرح تفصیلی گلابدره، محدوده سنگ دوقلو در پهنه R۲۱۲ قرار دارد که اجازه ساخت یک بنای سه طبقه با سطح اشغال ۴۰‌ درصد را به مالک می‌دهد. اما وجود املاک ریزدانه بسیار که گاهی مساحتشان به کمتر از ۴۰‌ مترمربع می‌رسد باعث رواج ساخت‌وساز غیرمجاز و ساخت طبقات اضافه بدون رعایت اصول ایمنی شده است. حدود دو دهه پیش خبری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز نبود و بیشتر خانه‌های این محدوده یک یا دو طبقه بودند. اما در چند سال اخیر به دلیل افزایش جمعیت خانوارها و افزایش قیمت ملک، به تدریج ساخت‌وساز غیرمجاز هم گسترش پیدا کرد و افراد سودجو به جان محله افتادند.

  باندهای ساخت و ساز در محله

وی با بیان اینکه این افراد تبدیل به یک باند و گروه خشن در محله شده‌اند، گفت: حتی به محض حضور بنده در گلابدره سعی در ایجاد رعب و وحشت با رفتارهای تهاجمی و دعواهای زرگری داشته تا اطمینان پیدا کنند کسی مانع ساخت و سازهای غیرقانونی‌شان نمی‌شود. گروهی که حتی با حضور عوامل نیروی انتظامی نیز به سختی پراکنده شده و شرایط ناامنی را برای اهالی و نیروهای شهرداری و انتظامی که قصد مقابله با تخلفات آن‌ها دارند، ایجاد کرده‌اند.

ورود غیرقانونی مصالح  به محله با وجود گیت‌های کنترل!

این عضو شورا گفت: آنطور که اهالی می‌گویند؛ با وجود اینکه در ورودی محله گیت‌هایی برای کنترل ورود مصالح ساختمانی وجود دارد اما برآمدن ساختمان‌های ۱۰ طبقه در کوچه پس کوچه‌های باریک بدون داشتن ذره‌ای استحکام که با یک باد فرو میریزند نشان از آن دارد که نظارت آنچنانی بر ورودی محله صورت نگرفته و در کمال تعجب بین نیروهای ناظر و سودجویان هماهنگی و همراهی صورت می‌گیرد.

امانی اضافه کرد: « یا با من کنار می‌آیی با باید کنار بیایی» و « من می‌خواهم که بسازم و باید بسازم» جملاتی است که اهالی محل در توصیف قدرت عجیب سودجویان ساخت و ساز در این محله می‌گویند. می‌گویند برای رد کردن هر ماشین ۵۰۰ هزار تومان می‌گیرند و برای ساخت هر طبقه غیر مجاز ۵۰ میلیون تومان! اینجا پشت‌بام را برای ساخت و ساز دو میلیارد تومان می‌خرند. نائب محله داریم و برای راه افتادن کارمان باید نائب را همراه خودمان کنیم!

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اظهارات موسوی شهردار منطقه یک، گفت: گفته شد که از معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران خواسته که پهنه ساخت و ساز در گلابدره را حداقل به R 121 تغییر دهند تا اهالی بتوانند سه یا چهار طبقه ۶۰ درصدی بسازند. البته شهردار منطقه تاکید می‌کند؛ سقف ساخت و ساز در بهترین حالت چهار یا پنج طبقه است و در نهایت اجازه ساخت و ساز در ۱۰ یا ۱۵ طبقه داده نمی‌شود. در نتیجه اهالی باید در مقابله با تخلفات ساخت و سازی و سوداگرانه با شهرداری تهران همراهی و همکاری داشته باشند.

وی گفت: شخصی به نام نائب محله وجود ندارد و موضوعات از طریق شهرداری ناحیه پیگیری می‌شود.

حضور متخلفانه قهوه‌خانه در حاشیه رو دره « گلابدره»/ تخلیه نخاله‌های ساختمانی در حاشیه و درون رود دره

این عضو شورا با بیان اینکه تخلیه نخاله‌های ساختمانی در کنار و درون «رود دره» گلابدره و حضور غیرقانونی قهوه‌خانه‌ها در جوار آن از دیگر مشکلات محله گلابدره است، گفت: اهالی می‌گویند؛ وجود این نخاله‌ها مسیر آب را مسدود کرده و خطر سیل را برای محله زیاد می‌کند. قهوه‌خانه در ظاهر برای تفریح ایجاد شده‌اند اما فروش مواد مخدر و هزاران خلاف دیگر فعالیت اصلی آن‌ها است. به گفته شهردار منطقه یک؛ شرکت آبفا می‌تواند راسا نسبت به جمع‌آوری این قهوه‌خانه به دلیل تعرض به حریم رودخانه ورود کند اما تاکنون این شرکت وارد عمل نشدهاست.

انتقاد اهالی از ایجاد بوفه و جگرکی در زیرزمین و محدوده تحت تملک یک مسجد

وی با اشاره به حضور پرحاشیه یک مسجد در محله گفت: موضوعی است که اهالی نسبت به آن معترضند. مسجدی که فضای زیرزمینی و پیرامونی خود را تبدیل به کافه و جگرکی کرده و ساخت و ساز غیر مجاز آن صدای اهالی شهید‌پرور و متدین گلابدره با ۱۷۰ شهید دفاع مقدس را درآورده است.

امانی گفت: مدیریت شهری به توسعه مساجد در شهر تهران کمک می‌کند اما مساجدی که هدفشان با اهداف خانه خدا مغایرت نداشته باشد. ما مخالف آن هستیم که افرادی در سایه احداث مسجد به عنوان مقدس‌ترین مکان، اقدام به بهره‌برداری‌ها مغایر با شان خانه خدا کرده و بوفه و جگرکی راه بیندازند.

منبع: فارس

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.