کد خبر : 10882 / /
/

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز سه شنبه ۱۱ آبان با ۳,۲۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۱۶۸ هزار تومان معامله شد.

 

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز سه شنبه ۱۱ آبان با ۳,۲۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۱۶۸ هزار تومان معامله شد. بر اساس صحبت‌های بازیگران ارزی، روز سه‌شنبه عامل افزایشی یا کاهشی قوی در بازار حضور نداشت و بیشتر معامله‌گران سعی داشتند که از تغییرات محدود قیمت، نوسان‌گیری کنند.

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز سه شنبه ۱۱ آبان با ۳,۲۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۱۶۸ هزار تومان معامله شد. بر اساس صحبت‌های بازیگران ارزی، روز سه‌شنبه عامل افزایشی یا کاهشی قوی در بازار حضور نداشت و بیشتر معامله‌گران سعی داشتند که از تغییرات محدود قیمت، نوسان‌گیری کنند.

در چنین روزی، سکه‌بازان نیز تمایل زیادی برای حضور در بازار نداشتند؛ کاهش فعالیت خریداران بازار سکه موجب شد این فلز گران‌بها یک گام دیگر به محدوده حساس ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نزدیک شود. ساعت ۳ بعدازظهر روز سه‌شنبه، فلز گران‌بهای داخلی ۱۱ میلیون و ۸۰۵ هزار تومان قیمت خورد که ۳۵ هزار تومان کمتر از روز دوشنبه بود.

قیمت سکه و طلا در مسیر نزولی

به گفته فعالان، حباب سکه در روز دوشنبه بالای ۲ درصد بود و فاصله ارزش ذاتی و بازاری فلز گران‌بهای داخلی به بالای ۲۰۰ هزار تومان می‌رسید. معامله‌گران سکه انتظار داشتند که اونس طلا یا دلار نوسان افزایشی معناداری را تجربه کنند و به همین دلیل، حباب فلز گران‌بهای داخلی بالا باقی مانده بود. با این حال، حداقل تا ساعت ۳ بعدازظهر روز سه‌شنبه ‌شدت نوسانات در بازار اونس طلا و دلار بسیار محدود بود و همین موضوع موجب شد سمت و سوی انتظارات افزایشی سکه‌بازان تغییر کند.

در صورتی که در روز جاری، تغییرات احتیاطی اونس طلا و دلار ادامه پیدا کند، حتی سکه ممکن است که مرز حمایتی مهم ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را از دست بدهد. سکه در صورت از دست دادن محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰هزار تومان می‌تواند تا محدوده ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان افت کند.

دنیای اقتصاد نوشت:

داد و ستدهای سکه در روز سه‌‌‌شنبه همچنان مانند روزهای پیشین کم‌تقاضا و با نوسان محدود همراه بود. با این حال این فلز باارزش داخلی روز گذشته افت اندکی را تجربه کرد و در سطح ۱۱میلیون و ۸۰۵هزار تومان ایستاد و سطح حساس خود را حفظ کرد. با توجه به انتشار اخبار مثبت و منفی برجامی، سکه توانسته ثبات خود را به‌خوبی حفظ کند و مجددا از حباب خود اندکی بکاهد. به گفته عده‌‌‌ای از فعالان بازار طلا و سکه، عامل تعیین‌کننده قیمت‌ها در بازار این روزها، میزان تقاضای سرمایه‌گذاران است که به دلیل ابهامات موجود ناشی از مذاکرات و سیاستگذاری‌‌‌های اقتصادی دولت جدید کاهش یافته؛ به طوری که تاثیر عواملی همچون روند اونس طلا در بازار جهانی و نرخ ارز داخلی بر قیمت‌‌‌ سکه نسبت به تقاضا کمرنگ‌‌‌تر شده است.

طلا در انتظار پایان نشست

روز سه‌شنبه در حالی که تقویت دلار سبب کاهش جذابیت طلا برای خریداران شد و همزمان با افزایش نرخ تورم، سرمایه‌گذاران منتظر نتیجه نشست مهم سیاستگذاری فدرال‌رزرو بودند، بهای طلا کاهش یافت. به این ترتیب اونس طلا در کشاکش این دو محرک (در ساعت۲۰) به ۱۷۹۰دلار رسید؛ درحالی که این رقم در پایان معاملات دوشنبه در فاصله ۴دلاری کانال حساس خود بسته شد. نشست دوروزه فدرال‌رزرو چهارشنبه به اتمام می‌رسد. افزایش قیمت‌ها و رشد دستمزدها به بالاترین رقم‌ها طی چند سال گذشته، احتمالا چالش اصلی فدرال‌رزرو در این نشست خواهد بود. هنگام افزایش نرخ تورم، طلا به بازار امنی برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌شود، اما کاهش اقدامات محرک مالی و بالا بردن نرخ بهره برای مقابله با فشارهای تورمی موجب افزایش سوددهی اوراق قرضه دولتی می‌شود و هزینه- فرصت سرمایه‌گذاری در بازار طلا را بالا می‌برد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.