کد خبر : 10912 / /
/

پورابراهیمی با اشاره به اینکه در اولین نشست کمیسیون‌های مجلس در کمیسیون اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی حضور یافت اضافه کرد: مقرر ظرف چند ماه آینده چند موضوع بررسی شود.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: ظرف چند هفته آینده بانک مرکزی دستورالعمل جدید و نحوه یکسان‌سازی و روش ارائه تسهیلات به مردم را اعلام می‌کند و مشکل مردم برای دریافت وام تسهیل می‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی درباره آخرین خبر‌ها برای تسهیل در ضمانت‌های بانکی که این روز‌ها حتی در خواست کد ثنا مربوط به قوه قضاییه از متقاضیان دارند، چه اقداماتی از نظر نظارتی صورت گرفته است، گفت: ضعفی که در حوزه نظارتی در بانک مرکزی طی سال‌های گذشته بوده، علی‌رغم تمام تذکرات و جلسات و پیگیری‌ها مجموعه نقاط ضعف نظارتی به شکل کامل برطرف نشده است.

وی افزود: به دلیل اهمیت موضوع در خصوص بحث اتخاذ یک رویه ثابت برای اخذ تسهیلات، ضمانت‌ها و نحوه پرداخت اقساط و نحوه محاسبه سود که گزارشات تخلف بسیاری رسمی مردم شاهد هستیم، در ابتدای دولت سیزدهم نشست را با دولت داشته‌ایم و در دستور کار کمیسیون قرار گرفت.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه در اولین نشست کمیسیون‌های مجلس در کمیسیون اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی حضور یافت اضافه کرد: مقرر ظرف چند ماه آینده چند موضوع بررسی شود.

وی ادامه داد: یکسان سازی در بانک‌ها درباره اخذ وظایف و نحوه پرداخت اقساط بانک و محاسبه سود که به دلیل عدم رعایت قانون تخلف محسوب می‌شود صورت می‌گیرد و مهمتر از آن نظارت بر این موضوع توسط بانک مرکزی است که باید نظارت داشته باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بر اساس تعهد بانک مرکزی به نمایندگان مجلس و کمیسیون اقتصادی در گزارشی که در نشست مشترک برگزار شد، کلیه ظرفیت‌های نظارتی برای این موضوع در دستور کار قرار بگیرد.

نماینده کرمان در مجلس یادآور شد: به نظر می‌رسد با توافقات انجام شده این ظرفیت تکمیل می‌شود، ظرف یک ماه آینده هم بخشنامه و دستورالعمل جدید بانک مرکزی و نحوه نظارت ارائه خواهد شد و یکسان‌سازی نحوه مواجهه و روان سازی برای تامین منابع برای مردم به خصوص وام‌های کوچک و خرد عملیاتی شود.

پورابراهیمی افزود: خوشبختانه رئیس کل بانک مرکزی قول داد، نظارت در حوزه بخشنامه و دستورالعمل بانکی تقویت شود و مردم می‌توانند اگر بعد از یکسان‌سازی تعریف شده اشکالاتی وجود داشت حتما این موضوع را منعکس کنند، پیش‌بینی ما این است ظرف یک ماه آینده حوزه نظام بانکی سامان خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.