کد خبر : 11132 / /
/

افزایش قیمت در آینده نزدیک اعمال خواهد شد.

قیمت محصولات ایران خودرو افزایش یافت.  یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت محصولات ایران خودرو ، «عرضه متناسب با تقاضا» است. لیست قیمت محصولات ایران خودرو را می توانید در این خبر ملاحظه کنید. قیمت محصولات ایران خودرو در بازار ایران لحظه ای و یا دست کم روزانه دستخوش تغییر می شود. قیمت محصولات ایران خودرو امروز 23 آبان را در ادامه ملاحظه می کنید.

 

هرچند خودروسازان در هفته گذشته قیمت‌های جدیدی را اعلام کرده بودند اما با دستور رئیس جمهور وزارت صمت اجازه افزایش قیمت نداد و این تغییر قیمت‌ها فعلا منتفی شده است. هرچند خودروسازان در هفته گذشته قیمت‌های جدیدی را اعلام کرده بودند اما با دستور رئیس جمهور وزارت صمت اجازه افزایش قیمت نداد و این تغییر قیمت‌ها فعلا منتفی شده است.

با این حال آن طور که مدیر روابط عمومی سازمان بورس اعلام کرده این افزایش قیمت در آینده نزدیک اعمال خواهد شد. پیش از این نیز هرچند وزیر صمت وعده کاهش قیمت خودرو تا پایان سال را مطرح کرده بود اما رئیس سازمان بورس از افزایش منطقی قیمت خودرو سخن گفته بود. به هر ترتیب آخرین نرخ انواع خودروهای ایران‌خودرو و سایپا در امروز به شرح زیر است:

جدول قیمت محصولات ایران‌خودرو(قیمت‌ها به تومان)

خودرو قیمت نمایندگی

سمند LX ۱۵۵,۶۰۰,۰۰۰

سمند EF7 دوگانه سوز ۱۶۴,۱۰۰,۰۰۰

دنا (تیپ ۱) ۲۰۳,۸۰۰,۰۰۰

دنا پلاس (تیپ ۲) ۲۲۴,۶۰۰,۰۰۰

دنا پلاس دنده ای توربو ۳۲۸,۸۰۰,۰۰۰

دنا پلاس اتوماتیک توربو ۳۹۵,۰۰۰,۰۰۰

پژو GLX 405 دوگانه سوز ۱۴۵,۴۰۰,۰۰۰

پژو پارس ۱۶۴,۱۰۰,۰۰۰

پژو پارس دوگانه سوز ۱۷۰,۴۰۰,۰۰۰

پژو ۲۰۷ پانوراما ۲۴۹,۰۰۰,۰۰۰

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ۱۴۹,۵۰۰,۰۰۰

هایما اس ۷ توربو ( S7 ) ۶۴۰,۰۰۰,۰۰۰

پیکاپ دوکابین فوتون بنزینی ۸۰۷,۰۰۰,۰۰۰

پیکاپ دوکابین فوتون دیزل ۸۵۸,۰۰۰,۰۰۰

سمند سورن پلاس ۲۳۶,۰۰۰,۰۰۰

رانا پلاس ۲۰۸,۷۰۰,۰۰۰

هایما اس ۷ توربو پلاس ( S7 ) ۶۷۵,۰۰۰,۰۰۰

تارا دنده ای ۲۹۰,۴۷۲,۹۰۰

تارا اتوماتیک ۴۱۵,۰۰۰,۰۰۰

جدول قیمت انواع محصولات سایپا(قیمت‌ها به تومان)

خودرو قیمت نمایندگی

سایپا ۱۵۱ ۱۲۵,۰۰۰,۰۰۰

تیبا ۱۱۶,۲۸۲,۰۰۰

تیبا ۲ ۱۲۳,۱۱۸,۰۰۰

ساینا دنده ای EX ۱۲۰,۸۴۶,۰۰۰

کوییک دنده ای ۱۶۲,۸۰۹,۰۰۰

کوییک دنده‌ ای R ۱۷۲,۴۸۳,۰۰۰

ساینا s دنده ای ۱۶۴,۷۹۵,۰۰۰

کوییک اتوماتیک پلاس ۲۶۵,۶۲۰,۰۰۰

شاهین G ۳۴۱,۱۹۷,۰۰۰

وانت پادرا پلاس ۲۸۵,۰۰۰,۰۰۰

افزایش قیمت ساینا و پراید / کاهش قیمت ۲۰۷

با دستور رئیس جمهور برای متوقف شدن افزایش قیمت خودروها در روز شنبه کدام خودروها با کاهش قیمت همراه بودند؟

روز شنبه برخی ازخودروهای داخلی در قیمت نمایندگی و قیمت بازار با کاهش قیمت همراه بودند. اما خودروهایی مثل قیمت پراید ۱۱۱ به ۱۶۴ میلیون تومان افزایش یافت. همچنین سایر خودروهای پراید در روز شنبه با افزایش قیمت همراه بودند.

خودروهای گروه تیبا اما هیم واکنشی به بازار نشان ندادند و تغییر قیمتی را ثبت نکردند. همچنین خودروهای گروه سانا در بازار روز شنبه با افزایش قیمت همراه بودند و کاهش قیمتی را ثقبت نکردند.

پژو ۲۰۶ تیپ دو در قیمت نمایندگی  با روند نزولی همراه بود اما در مقابل پژو ۲۰۶ تیپ دو در بازار به ۲۵۹ میلیون تومان افزایش قیمت داشت.

پژو ۲۰۷ دنده‌ای پانوراما هم درقیمت نمایندگی و هم در قیمت بازار با کاهش قیمت همراه بود و در بازار به نرخ ۳۴۹ میلیون تومان رسید.

قیمت نمایندگی خودروهای دنا کاهش یافت اما در بازار هیچ تغییری نکرد و افزایش و کاهشی را ثبت نکرد.

راند سوم‌ قیمت‌گذاری خودرو

پیگیری «دنیای اقتصاد» حکایت از آن دارد که دستور «لغو افزایش قیمت» توسط رئیس‌جمهور به‌طور موقت صادر شده و رشد قیمت‌ها احتمالا آذرماه محقق خواهد شد. برخی منابع موثق در این زمینه تایید کردند که دستور رئیس‌جمهور مبنی بر توقف رشد قیمت خودرو بنا بر ملاحظاتی صورت گرفته، این در حالی است که در آذرماه مصوبه افزایش قیمت از سوی خودروسازان اجرایی می‌شود. در این زمینه روز گذشته سیدرضا فاطمی‌امین نیز به خبرگزاری صداو‌سیما گفته است که بررسی قیمت‌گذاری خودروها به ستاد تنظیم بازار سپرده شده و این ستاد درباره این موضوع تصمیم‌گیری خواهد کرد. وی با تاکید بر حمایت همه‌جانبه دولت از خودروسازی کشور اظهار کرد: سودآوری این صنعت برای دولت سیزدهم اولویت ویژه‌ای دارد و ما با تمام توان این هدف را پیگیری می‌کنیم.

روز سه‌شنبه دو شرکت خودروساز بزرگ کشور در اطلاعیه‌ای که از طریق شبکه ناشران بورسی کدال به صورت رسمی منتشر شد، خبر از افزایش قیمت ۱۵ تا ۱۹ درصدی محصولات تولیدی خود دادند.

همچنین در سایت کدال برخلاف سال‌های گذشته که مرجع صادر‌کننده مجوز افزایش قیمت، شورای رقابت اعلام می‌شد این‌بار مرجع صادر‌کننده رشد قیمت، ستاد تنظیم بازار عنوان شده بود. اما با گذشت دو روز از اعلام افزایش قیمت که با هدف حفظ منافع سهامداران خودرویی و حذف زیان تولید صورت گرفت، به دستور سید‌ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور مجوز مذکور لغو شد. در خبر توقف افزایش قیمت خودرو آمده که به دستور رئیس‌جمهور و با توجه به اینکه ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت خودرو مصوبه‌ای نداشته است، وزارت صنعت، معدن و تجارت از خودروسازان خواسته تا قیمت محصولات خود را که طی دو روز مشمول افزایش قیمت شدند، به قیمت‌های قبل بازگردانند.

به این‌ترتیب مهم‌ترین دلیل لغو افزایش قیمت‌ها، بی‌اطلاعی ستاد تنظیم بازار از تصمیم وزارت صمت بوده، این در شرایطی است که برخی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو عنوان می‌کنند مجوز یاد شده با امضای ستاد تنظیم بازاری که از قضا زیرمجموعه وزارت صمت نیز محسوب می‌شود، بوده است. از سوی دیگر حذف شورای رقابت از پروسه قیمت‌گذاری و واگذاری آن به ستاد تنظیم بازار، مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا بوده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.