کد خبر : 11343 / /
/

دیروز دولت به رغم وعده‌هایی که داده بود باز هم در بازار سهام اوراق منتشر کرد.

 

بورس آخرین روز هفته را در حالی سبز شروع کرد که در هفته جاری تنها یک روز مثبت داشت.

بازار سهام تحت تاثیر رشد شستا امروز را سبز شروع کرد.

وضعیت بورس امروز 26 ابان

دیروز دولت به رغم وعده‌هایی که داده بود باز هم در بازار سهام اوراق منتشر کرد. با این حال وزیر اقتصاد اعلام کرد برای جبران کسری بودجه تمرکز بر روش فروش اموال مازاد دولت است تا ضمن تبدیل دارایی غیرمولد دولت به مولد، کمترین اثر را به جهت پیامدهای تورمی و منفی داشته باشد.

امروز شاخص کل با بیش از سه هزار واحد رشد (۰٫۳۰) در کانال یک میلیون ۴۱۲ هزار واحد قرار گرفت. شاخص هم‌وزن هم با رشد ۰٫۴۸درصدی به کانال ۳۸۵ هزار واحدی رسید.

شستا، پاکشو و خبهمن تا این لحظه بیشترین تاثیر مثبت در شاخص کل را داشتند. پترول، خبهمن و خگستر نیز در آغاز بازار امروز پرتراکنش‌ترین نمادها هستند.

فرابورس نیز با رشد اندک ۳۶واحدی در کانال ۲۰ هزار و ۲۸۸ واحد قرار گرفت. فرابورس، بپاس و توریل بیشترین اثر مثبت را در آغاز فرابورس ثبت کردند.

وضعیت بورس| سیگنال مثبت برای فولادی‌ها

شرکت فولاد مبارکه در ۷ ماه نخست سال، کل فروش سال ۹۹ را پشت سر گذاشت، از سوی دیگر این شرکت شاهد رکورد چشمگیر در بخش فروش صادراتی خود در دوره ۶ ماه نخست امسال بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت فولاد مبارکه در ۷ ماه نخست سال جاری کل فروش سال ۹۹ را پشت سر گذاشت.

فولاد مبارکه در مدت ۷ ماه ۱۴۰۰ بیش از ۷۸۷.۳۲۲ میلیارد ریال از فروش محصولات خود نظیر تختال، کلاف گرم، کلاف سرد،کلاف قلع اندود، کلاف گالوانیزه و کلاف رنگی درآمد شناسایی کرد. تولید کلاف سرد، قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی در نیمه نخست امسال از برنامه این شرکت پیشی گرفته است.

این در حالی است که مطابق گزارش تفسیری، فولادمبارکه تا نیمه نخست سال جاری از فروش داخلی محصولات معادل ۵۶۵٫۹۶۰میلیارد ریال درآمد داشت که نسبت به دوره مشابه سال قبل، به میزان ۲۵۳٫۶۴۹میلیارد ریال، معادل ۹۶درصد، افزایش نشان می‌دهد.

از سوی دیگر این شرکت شاهد رکورد چشمگیر در بخش فروش صادراتی خود در دوره ۶ ماه نخست امسال بود. ارزآوری این شرکت (با توجه به رشد قیمت ارز در ماه‌های اخیر) در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۰ معادل ۹۴٫۸۸۷ میلیارد ریال بود و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که معادل ۱۹٫۹۶۹میلیارد ریال بود، با رشد ۳۷۵درصدی همراه است.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نظر دارد در سال ۱۴۰۰ با هدف تامین حداکثری نیاز بازار داخل بیش از ۶میلیون و ۲۰۰هزار تن در بازار داخلی و یک میلیون و۳۰۰هزارتن انواع محصولات تخت را در بازار‌های صادراتی به فروش برساند.

از آنجا که در شرکت فولاد مبارکه اصفهان؛ محصولاتی همچون، گندله، آهن اسفنجی، تختال، کلاف گرم، کلاف سخت سرد،کلاف قلع اندود، کلاف گالوانیزه و کلاف رنگی تولید می‌شود، وضعیت تولید در سال۱۴۰۰ در مقایسه با تولید کل کشور و سهم شرکت رشدی بیش از ۴۵ درصد را نشان می‌دهد. سهم این شرکت از تولید گندله در نیمه نخست امسال برابر با ۳ میلیون و ۵۹۸ هزار تن بوده است.

 

یادآور می‌شود نرخ خرید کنسانتره سنگ‌آهن، گندله و آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۰ براساس توافق شرکت‌های فولادی و معدنی به صورت ضریبی از قیمت شمش فولاد خوزستان که در دوره‌های سه ماهه اعلام می‌شود محاسبه می‌شود.

بر اساس توافق صورت گرفته سقف قیمت کنسانتره سنگ آهن در سال ۱۴۰۰ بر مبنای ۱۹درصد شمش فولاد خوزستان، سقف نرخ گندله بر مبنای ۲۶درصد شمش فولاد خوزستان و آهن‌اسفنجی بر مبنای ۵۸درصد شمش فولاد خوزستان است.

تغییرات پرتفوی سرمایه‌گذاری‌های شرکت

مهم‌ترین تغییرات ایجاد شده در پرتفوی سرمایه‌گذاری شرکت فولاد مبارکه طی نیمه سال ۱۴۰۰ شامل مشارکت در افزایش سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد برای ایفای تعهد پذیره‌نویسی حق تقدم‌های استفاده نشده به میزان ۴۰۶ میلیارد ریال، واگذاری سهام آتیه فولاد نقش جهان به مبلغ ۳۶۸میلیارد ریال، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت فولاد زاگرس اندیمشک به مبلغ ۲۲۳ میلیارد ریال، تاسیس شرکت تامین آب صنایع و معادن به مبلغ یک‌هزار و ۵۰ میلیارد ریال است.

همچنین مشارکت در افزایش سرمایه شرکت فولاد امیرکبیر کاشان به تعداد ۸۴۱ میلیون و ۱۱۱هزار و ۴۴۴ سهم از محل سود انباشته، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت آتیه فولاد نقش جهان به تعداد یک‌میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۲۷۲ سهم از محل سود انباشته، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت بورس کالای ایران به تعداد ۱۶میلیون و ۸۲۴ هزار و ۹۹۵ سهم از محل سود انباشته اندوخته احتیاطی، خرید تعداد ۹۰۸هزار سهم شرکت فولاد متیل به مبلغ ۴هزار میلیارد ریال در فهرست سرمایه‌گذاری‌های این شرکت جای دارد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.