کد خبر : 11462 / /
/

قیمت پراید ۱۱۱ در بازار در نرخ ۱۶۸ میلیون تومان ثابت ماند. قیمت پراید ۱۳۱ با نرخ ۱۴۸ میلیون تومان ثبت شد.

قیمت خودرو در چند روز گذشته به ثبات نسبی رسید . بازار شاهد کاهش قیمت خودرو بود. برای آگاهی از قیمت‌ خودرو متن زیر را بخوانید. قیمت خودرو در هفته های گذشته افزایش بی سابقه ای را تجربه کرد. قیمت خودرو پراید 11 168 میلیون معامله شد.

قیمت خودرو داخلی

قیمت خودروهای داخلی در در ایران به شرح زیر است:

قیمت پراید ۱۱۱ در بازار در نرخ ۱۶۸ میلیون تومان ثابت ماند. قیمت پراید ۱۳۱ با نرخ ۱۴۸ میلیون تومان ثبت شد.

قیمت خودروهای پرطرفدار چند؟

قیمت خودرو تیبا هاچ بک مدل ۱۴۰۰امروز هم  با نرخ ۱۸۵ میلیون تومان اعلام شد.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو ۲۵۸ و پژو ۲۰۶ تیپ پنج ۳۰۲ میلیون تومان ثبت شد.

قیمت خودرو

علت ارزان شدن قیمت خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران علت اصلی کاهش قیمت خودرو را آزادسازی سند خودروهای در رهن خودروسازان، دانست و گفت: باتوجه به اینکه فروش از تقاضا بیشتر شده و خودروهای در رهن خودروسازان هم آزاد شده و برای فروش به بازار آماده است، قیمت‌ها نسبت به ۱۰ روز گذشته کاهشی شده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تاکید کرد: همچنان مشتری در بازار کم و بازار بر مدار معاملات واقعی برقرار است. مصرف‌کنندگان واقعی که نیاز به خودرو دارند، خرید خود را انجام می‌دهند و تقاضا برای سرمایه‌گذاری و تقاضای کاذب در بازار دیده نمی‌شود.

استارت سانسور قیمت خودرو در بازار؟

درج آگهی خودرو در بستر سایت‌های اینترنتی ساماندهی می‌شود.

در سه سال گذشته همراه با ورود سرمایه‌های سرگردان به بازار خودرو، قیمت‌گذاری صوری در برخی سایت‌های اینترنتی فروش خودرو رونق گرفت. در این زمینه برخی سوداگران با درج قیمت‌های غیرواقعی برای خودروهایی که حتی وجود خارجی نداشته به نوعی بازار را سردرگم کرده‌اند. به این‌ترتیب قیمت‌سازی دسته‌جمعی و صوری در شرایطی بلای جان بازار خودرو شد که حالا تمهیداتی برای ساماندهی درج آگهی اینترنتی پیش‌بینی شده است.

دلیل مشخص برای ساماندهی هم به رشد قیمت‌ها در بازار رکود زده خودرو برمی‌گردد. فعالان بازار معتقدند در شرایطی که رکود میهمان بازار خودرو است، قیمت‌ها بر اساس مبنایی نامشخص رشد پیدا کرده است. هر چند به نظر می‌رسد مبنای رشد قیمت‌ها عدم عرضه مناسب از سوی خودروساز باشد با این حال بلاتکلیفی در قیمت‌گذاری خودرو هم بر کوره رشد قیمت‌ها در بازار دمیده و هم رکود را میهمان این بازار کرده است.

به این‌ترتیب اگر چه به نظر می‌رسد مشکل افزایش قیمت و رکود بازار را باید در سیاست‌های خودرویی وزارت صمت جست‌وجو کرد با این حال مسوولان ترجیح دادند که ابتدا به حل مشکلات حاشیه‌ای بازار خودرو بپردازند تا باقی امور مربوط به صنعت خودرو نیز سروسامانی بگیرد. در این زمینه رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صمت به خبرگزاری این وزارتخانه (شاتا) گفته است که برای کنترل و جلوگیری از درج آگهی صوری در بستر سایت‌های اینترنتی، مقرر شد تا کلیه پلت‌فرم‌های درج آگهی، ۵ قابلیت را روی پلت‌فرم خود ایجاد کنند. کامبیز معتمدوزیری معتقد است که در حال حاضر میزان معاملات خودرو به حداقل رسیده و بازار خودرو دوره رکود را سپری می‌کند؛ اما برخی از فروشندگان خودرو، قیمت‌هایی را در فضای مجازی اعلام می‌کنند که خریداری برای آن وجود ندارد.

 

چطوری می‌شه در"تجارت" به درآمد بالا رسید؟

رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صمت در ادامه با اشاره به قیمت‌سازی برخی از سوداگران تاکید کرده که در حال حاضر در بازار خودرو، فروشنده زیاد و خریدار کم است؛ به همین جهت و برای کنترل و جلوگیری از درج آگهی صوری در بستر سایت‌های اینترنتی و اطمینان و اعتماد هر چه بیشتر مردم به کسب‌وکارهای اینترنتی، هفته گذشته با صاحبان این کسب‌وکارها، جلساتی برگزار و راه‌حل‌هایی در خصوص جلوگیری از درج آگهی‌های مشکوک به قیمت‌سازی و معاملات صوری در نظر گرفته شده است.

ایجاد پنج قابلیت بر پلت‌فرم‌های درج آگهی از جمله تصمیمات مهم این جلسه بوده است. به این‌ترتیب در این جلسه مقرر شده که پلت فرم‌های درج آگهی پنج قابلیت را روی پلت‌فرم خود ایجاد کنند که شامل: ایجاد امکان احراز هویت آگهی‌دهنده، احراز صلاحیت کسب‌و‌کاری آگهی‌دهنده، احراز وجود خودروی آگهی شده، اختصاص نشان مجزا برای هر یک از موارد مذکور و در نهایت نمایش مجموع تعداد آگهی‌های منتشره هر فرد می‌شود. معتمدوزیری افزوده است که برای احراز هویت آگهی‌دهنده، پلت‌فرم‌ها به‌ صورت اختیاری می‌توانند یکی از سامانه‌های احراز هویت دارای مجوز به‌طور مثال سماوا (متعلق به سازمان فناوری اطلاعات) و امتا (متعلق به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی) را برای استعلام برخط انتخاب کنند و پس از احراز هویت آگهی‌دهنده، جهت اعتمادزایی به خریداران این موضوع را با نشان مشخص به آنها اطلاع‌رسانی کنند.

رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صمت خاطرنشان کرد: در مرحله بعدی، برای اینکه خریداران اطمینان حاصل کنند خودروی آگهی شده واقعا وجود دارد، از طریق استعلام سیستمی بیمه شخص ثالث از سامانه بیمه مرکزی، وجود خودرو آگهی شده نیز احراز می‌شود و این مورد نیز با نشان مجزا به اطلاع خریداران خواهد رسید و همچنین برای ایجاد شفافیت، مجموع تعداد آگهی‌های منتشر شده توسط یک آگهی‌دهنده، جهت آگاهی بینندگان نمایش داده می‌شود. اما یکی دیگر از نتایج این جلسه عدم درج قیمت‌های غیرمتعارف است. تصمیمی که سال گذشته نیز اخذ شد، اما اجرایی نشد. هر چند این دستورالعمل، دخالت صریح دولت در مکانیزم عرضه و تقاضای بازار است با این حال وزارت صمت مقرر کرده که پلت‌فرم‌های درج آگهی باید با فعال کردن مکانیزم نرم‌افزار کنترل قیمت، قیمت‌های بالاتر از عرف بازار را نمایش ندهند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.