کد خبر : 340 / /
/

اخبار / اخبار سهام عدالت در دولت سیزدهم

​در این گزارش به ارزش روز سهام عدالت و دارا یکم در معاملات امروز بازار سهام پرداخته شده است.

شاخص بورس امروز با رشد بیش از ۴ هزار واحدی روبه‌رو شد و ارزش سهام عدالت افزایش یافت. در پایان معاملات امروز بازار سرمایه ارزش سهام عدالت با رشد ۰.۴ درصدی روبه‌رو شد، ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۴ میلیون و ۱۴۹ تومان رسید. بازماندگان سهام عدالت 20 میلیون نفر هستند جزئیات سهام عدالت را می توانید در سایت خبر روز مشاهده فرمائید

سهام عدالت

در پایان معاملات امروز ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۸ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان رسید.

ارزش سهام عدالت / ارزش دارایکم چقدر شد؟

شاخص بورس امروز با رشد بیش از ۴ هزار واحدی روبه‌رو شد و ارزش اولین صندوق سرمایه گذاری دولتی موسم به دارا یکم با افزایش روبرو شد. قیمت پایانی هر واحد از دارایکم با رشد بیش از ۱۲. ۰ درصدی نسبت به روز گذشته ۱۳ هزار و ۷۳۰ تومان معامله شد تا ارزش ۲۰۰ واحد از اولین ETF دولتی به ۲ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان افزایش پیدا کند.

 ناگفته نماند در معاملات روز جاری آخرین قیمت معامله شده برای هر واحد از دارایکم در حدود ۳۱. ۱ درصد رشد نسبت به روز معاملاتی قبل ۱۳ هزار و ۵۳۴ تومان معامله شد.

دگان سهام عدالت می توانند دوباره ثبت نام کنند؟

در روزهایی که مشمولان سهام عدالت در انتظار تعیین زمان دقیق واریز ١٠ درصد باقی‌مانده سهام و آزادسازی ۴۰ درصد باقی‌مانده هستند، خبر تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت نیز به گوش رسید.

در تازه ترین خبرها اعلام شد وضعیت جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال جاری تعیین تکلیف خواهد شد.اما هنوز ابهاماتی درباره جزئیات روند اجرایی شدن آن مطرح است که در ادامه به آن می پردازیم.

۲۰ میلیون نفر جامانده از سهام عدالت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تعداد بازماندگان از سهام عدالت را ۲۰ میلیون نفر اعلام کرد. نزدیک به دو میلیون نفر( ۱.۳ میلیون نفر از کمیته امداد و در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی) در زمان واگذاری سهام عدالت را دریافت نکرده اند. همچنین طبق حکم قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ شش دهک اول مشمول سهام عدالت شدند، اگر جاماندگانی در این دهک‌ها (شامل ۱۸ میلیون نفر) را در نظر بگیریم، مجموع جاماندگان سهام عدالت، ۲۰ میلیون نفر می شود.

تعین تکلیف جاماندگان سهام عدالت مستلزم ارائه سهام به این افراد است و طبیعتا اجرایی شدن آن دارای بار مالی است. دولت باید برای مقدمات آن پیگیری کند و مجلس قبل از تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولت نمی تواند این امر را پیگیری کند. هر چند مجلس درمورد تعین تکلیف جاماندگان سهام عدالت پیگیری های زیادی را از طریق اصل ٩٠ انجام داده است و یکی از مطالبات مهم مجلس از دولت جدید سر و سامان دادن به مشمولین سهام عدالت است. در واقع لایحه تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت باید از سوی دولت ارائه شود و در صورت وجود منع قانونی، حل مشکل آن از سوی مجلس پیگیری خواهد شد.

عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تعاونی‌های سهام عدالت و جاماندگان این سهام اعلام کرد: هدف ما تقویت تعاونی‌های سهامی عدالت است. دولت در صدد است تا اخر سال در بستر قانونی به جاماندگان سهام عدالت، سهام واگذار کند.

سهام عدالت از دوسال پیش تا امروز

سهام عدالت از دو سال پیش در پی آزاد سازی در اختیار شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه قرار گرفت. به همین منظور، خبر تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت این برداشت را به اکثر سهامداران القا کرد که اکنون طرح تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت در اختیار شرکت سپرده گذاری قرار گرفته و این شرکت در حال آماده سازی زیرساخت های لازم برای نهایی شدن وضعیت جاماندگان سهام عدالت است. اما در ادامه مشخص شد که طرح تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت به شرکت سپرده گذاری ارائه نشده است و این شرکت در وضعیت فعلی نمی تواند هیچ اقدامی را در زمینه جاماندگان سهام عدالت اجرا کند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.