کد خبر : 4002 / /
/

خبر مهم درباره سهام عدالت

مشاور اجرایی سهام عدالت عدم واریز دو مرحله سود سهام عدالت برای برخی از سهام داران را بیان کرد.

سود سهام عدالت برای اغلب مشمولان واریز شده است. سود سهام عدالت در حساب بستانکاری مشمولانی که سودشان را دریافت نکردند، می ماند. سهام عدالت دوباره امکان فروش یافته است. . آخرین خبرها درباره  سهام عدالت را در خبر روز دنبال کنید. 

مشاور اجرایی سهام عدالت عدم واریز دو مرحله سود سهام عدالت برای برخی از سهام داران را بیان کرد.

جاماندگان سهام عدالت چه کنند؟

محمدرضا پوررضایی درباره دلایل عدم واریز سود مرحله اول و دوم سود سهام عدالت سال ۹۸ برای عده‌ای از مشمولان اظهارکرد: در ابتدا باید گفت که دو مرحله سود سهام عدالت برای حدود ۹۹ درصد از مشمولان واریز شده است و سهامداران تا کنون ۵۰ درصد مرحله اول، ۴۰ درصد مرحله دوم سود را دریافت کردند و ۱۰ درصد باقیمانده مربوط به دو شرکت بورسی است که هنوز به تعهدات خود عمل نکردند.

سهام عدالت

وی ادامه داد: نخستین گروه از کسانی که هنوز دو مرحله سود سهام عدالت را دریافت نکردند از افرادی هستند که هنوز سجامی نشده‌اند و این افراد در ابتدا باید مراحل ثبت نام در سجام و احراز هویت را سپری کنند.

 

مشاور اجرایی سهام عدالت افزود: اما عده‌ای هم هستند که هر چند در سامانه سجام ثبت نام کرند اما به دلایلی موفق دریافت سود سهام عدالت نشده‌اند. این افراد به دلایلی از جمله مسدودیت حساب، بسته شدن حساب به دستور قضایی، حساب مشترک، یکطرفه شدن حساب و... نمی‌توانند سود را برداشت کنند.

پوررضایی با اشاره به راه ارتباطی با سهامداران برای حل مشکل و بررسی دلیل عدم واریز سود اظهارکرد: تمام سهامدارانی که در برداشت سود سهام عدالت با مشکل برخوردند می‌توانند با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرند و مشاوران و همکاران ما اماده پاسخگویی به سهامداران هستند.

وی تاکید کرد: برای تمام مشکلات مطرح شده نمی‌توان یک نسخه پیچید و باید موضوعات مورد به مورد بررسی شوند به همین دلیل توصیه می‌شود سهامداران برای بیان مشکل و رفع آن با شماره مذکور تماس بگیرند.

مشاور اجرایی سهام عدالت گفت: سهامداران نگران نباشند اگر تاکنون موفق به دریافت دو مرحله سود سهام عدالت نشده‌اند و مشکلاتی از این جنس دارند، سود سهام عدالت در حساب بستانکاری آنها منظور و ذخیره می‌شود.

پوررضایی ادامه داد: مشکل سهامداران عمدتا از طریق تماس تلفنی مشخص و برطرف می‌شود و نیاز به مراجعه حضوری نیست و تنها برای مشکلات خاص، سهامداران باید به صورت حضور مراجعه داشته باشند.

اتفاق عجیب در سهام عدالت 

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت در آزادسازی سهام عدالت، مواردی از آیین‌نامه آن که به نفع خود بوده، عمل کرده و بخش‌هایی که به نفعش نبوده است را اجرا نکرده است و این موضوع سبب انتقال قریب به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دارایی از سهامداران به دولت شد.

سید فرهنگ حسینی کارشناس بورس، افزود: سهام عدالت پس از ۱۴ سال با دستور مقام معظم رهبری در اردیبهشت ۱۳۹۹ آزادسازی شد. بیش از یک دهه مدیریت دولتی سهام عدالت با چالش‌ها و مشکلات فراوانی روبه‌رو بوده است.

وی گفت: در قریب به ۱۵ سال، سود نقدی سهام عدالت نتوانست نرخ واگذاری را پوشش دهد و در سال ۹۶ و قبل از فرمان آزادسازی رهبری، حدود نیمی از سهام بخش عمده‌ای از افراد از مالکیت شان خارج شد. چالشی که هنوز لاینحل مانده است.

 

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، دولت در آزادسازی سهام عدالت مواردی از آیین‌نامه آن که به نفع خود بوده، عمل کرده و بخش‌هایی که به نفعش نبوده است را اجرا ننموده است و این موضوع سبب انتقال قریب به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان دارایی از سهامداران به دولت شد.

سهام عدالت

حسینی در ادامه گفت: چالش بعدی در سهام عدالت، حقوق دارندگان آن است. براساس قانون تجارت، سهامداران حقوق برابر دارند و این موضوع در اساسنامه شرکت‌های سهام عدالت نیز به همین شکل است، اما در فرآیند آزادسازی مستقیم و افرادی که مالکیت مستقیم را انتخاب کرده‌اند با گذاشت بیش از ۱۵ ماه از ابلاغ آزادسازی، همچنان نتوانسته‌اند از حقوق مکتسبه خود منتفع شوند.

حضور در مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سازنده بود

این کارشناس اقتصادی گفت: اقدام اخیر سازمان بورس سازنده بوده و حقوق این سهامداران را برای حضور در مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به رسمیت شمرده است که گامی مهم و مثبت در احقاق حق بیش از ۲۰ میلیون سهامدار مستقیم است. در عین حال حقوق مربوط به سود نقدی نیز تخصیص یافته که این موضوع نیز گامی مهم در خصوص حقوق این سهامداران است. اما چالش اساسی این سهامداران، حق اعمال مالکیت و فروش است.

به اعتقاد حسینی با توجه به شرایط رونق بورس و در عین حال مشکلات ناشی از کرونا به درآمد و کسب و کارها بسیاری از دارندگان مستقیم سهام عدالت نیاز واقعی برای فروش سهام خود دارند که باید اعمال حقوق حقه این افراد مانند سایر سهامداران براساس قانون تجارت و اساسنامه برای فروش در اولویت قرار گیرد.

کارشناس بازار سرمایه گفت: در سوی دیگر، نیمی از سهامداران عدالت، عملا مشمول روش مدیریت غیرمستقیم برگزیدند. این شامل افرادی بوده که خود این روش را انتخاب کرده یا افرادی که کلا روشی انتخاب نکرده‌اند. لذا بایستی دقت بیشتری در این زمینه شود. بیش از ۳۰ شرکت استانی در این زمینه تشکیل شده‌اند و دارایی‌های حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان را مدیریت می‌کنند. بخشی از نمادهای این شرکت‌ها بازگشایی شده و قابل معامله است‌. موصوع مهم و اساسی بازگشایی چند نماد باقیمانده و از جمله استان تهران است.

سهام عدالت

ارزش سهم شرکت‌های سرمایه‌گذاری به زیر ۵۰ درصد رسید

مدیرعامل شرکت معدنی امیر خاطرنشان کرد: از سوی دیگر بخشی از منابع و دارایی‌های این شرکت‌ها می‌تواند صرف سرمایه‌گذاری در پروژه‌های استانی و پیشرفت و اشتعال استان شود، اما انتخاب هیات مدیره جدید آنها محقق نشده است و موضوع ابتر مانده است.

وی گفت: از سوی دیگر، نرخ برخی از سهام شرکت‌های استانی به ارقامی حدود ۵۰ درصد ارزش دارایی‌هایشان رسیده است که حتی از نصاب نرخ به خالص ارزش دارایی شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورسی به مراتب کمتر است. این موضوع سبب زیان دارندگان سهام عدالت‌های استانی شده است. به نظر بازارگردانی و حمایت از نرخ این شرکت‌ها بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرد تا حقوق سهامداران عدالت در این زمینه نیز حفظ شود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.