کد خبر : 8490 / /
/

قیمت دلار | قیمت دلار امروز | قیمت دلار و سکه | قیمت دلار به روز

قیمت دلار با وجود سیگنال‌های کاهشی معاون اول رئیس‌جمهور جدید افزایش یافت و به مرز ۲۸ هزار تومان نزدیک شد.

 

قیمت دلار با وجود سیگنال‌های کاهشی معاون اول رئیس‌جمهور جدید افزایش یافت و به مرز ۲۸ هزار تومان نزدیک شد.

 قیمت دلار عصر روز چهارشنبه روی ۲۷ هزار و ۷۴۰ تومان قرار داشت، چهارشنبه مقدار عرضه دلار در سطوح بالایی بود. تنها در دو روز دیگر از سال جاری مقدار عرضه از روز گذشته بیشتر بود. با این وجود روند افزایشی قیمت دلار ادامه یافت. قیمت دلار در شروع معاملات پنجشنبه ۲۷ هزار و ۹۲۰ تومان بود.

اظهاراتی که البته هر چند با تایید رئیس‌جمهور همراه شده اما گوش مردم از این دست اظهارات پر است. این اولین بار نیست که از رئیس‌جمهور و معاونش وعده آزادشدن ارزهای بلوکه را می‌شوند. پیش از این بارها روحانی و تیم‌اقتصادی‌اش این وعده را درباره پول‌هایی که رئیس‌کل بانک‌مرکزی اذعان کرد پیشخور شده است، داده‌اند.

آنطور که از نوسانات بازار و البته گفته‌های فعالان بازار برمی‌آید در روزهای اخیر ایستادگی و حتی حرکت به عقب در جریان مذاکرات برجام در کنار معرفی کابینه رئیسی انتظارات تورمی را افزایش داده و بعید است تلاش دولت جدید برای ارسال سیگنال‌های دست چندم بتواند حریف این انتظارات شود. آن هم در حالی که با حضور برخی مخالفان سرسخت fatf در دولت جدید احتمالا دو لایحه پالرمو و cft هم تصویب نشوند و ایران در فهرست سیاه باقی بماند.

البته انتظارات همه ماجرا هم نیست. آخرین گزارش بانک‌مرکزی می ‌گوید فقط در فصل اول سال ۵۶ هزار میلیارد تومان از بودجه دولت از طریق تنخواه و با چاپ‌پول تامین شده. حالا رکورد ۱۰ ساله چاپ‌پول شکسته شده، رشد نقطه به نقطه پایه پولی در تیرماه از ۴۰ درصد گذشته و به رقم بی‌سابقه ۶/ ۴۲ درصد رسیده و رشد نقطه به نقطه نقدینگی نیز در آستانه ورود به ۴۰ درصد است.

با این حال برخی از تحلیل‌گران فنی اعتقاد دارند که قیمت دلار در یک ماه اخیر جهش زیادی را تجربه کرده است و نیاز به اصلاح قیمت موقت دارد. به گفته آنها دلار در یک ماه رشد قیمت چشمگیری به ثبت رسانده و طبیعی است که برخی از معامله‌گران تمایل داشته باشند که بخشی از ارزهای خریداری شده خود را برای کسب سود به فروش برسانند.

االبته در برابر این گروه دسته دیگری هم هستند که با وجود انتظارات افزایشی اصلاح را دور از ذهن می‌دانند. اما پیش‌بینی مردم از آینده بازار چیست؟

اقتصادنیوز نوشت:

واکنش قیمت دلار به اخبار چگونه بود؟

روند افزایشی قیمت دلار در حالی ادامه یافت که معاون اول رئیس جمهور عنوان کرد که گشایش‌هایی برای دسترسی ایران به منابع بلوکه شده ایجاد شده است. به نظر می‌رسد اظهارات معاون رئیس جمهور نتوانست انتظارات بازار در مورد روند مذاکرات احیای برجام را به صورت جدی تغییر دهد.

برخی تحلیل‌گران معتقدند با شروع به کار وزرای جدید احتمال دارد قدری از عدم اطمینان حاکم بر بازار کاسته شود و قیمت دلار افت کند، در طرف دیگر عده‌ای معتقدند جهت‌گیری اقتصادی دولت جدید است که در روند حرکت بلند مدت قیمت دلار تعیین‌کننده است و واکنش‌های احساسی دلار دیر یا زود فروکش می‌کند.

از اخباری که توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده بود می‌توان به گزارشی از بلومبرگ اشاره کرد. بر این اساس آژانس در حال تدوین برنامه‌ای برای ادامه بازرسی‌ها در ایران، در حالت فرضی شکست مذاکرات احیای برجام است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.