کد خبر : 899 / /
/

پرسپولیس در یک قدمی جام با ارزشی در تورنمنتی مثل فینال لیگ قهرمانان آسیا در حالی قهرمانی را به کره‌ای‌ها سپرد که به نظر می‌رسد با وجود گذشت 2 هفته از آن دیدار، تبعات روحی و روانی آن دیدار همچنان در این تیم وجود دارد.

 پرسپولیس در شرایطی جام باارزشی را از دست داد که شاید اگر کمی خوش شانس بود یا بهتر بگوییم دچار بدشانسی نمی‌شد حالا عنوان مهمی را با خود یدک می کشید اما در دیداری که می‌توانست به‌لحاظ فوتبالی حریفش را با شکست بدرقه کرد و جام قهرمانی را بالای سر ببرد. باخت پرسپولیس حادثه تلخی را برای تیم گل‌محمدی رقم زد تا این اتفاق باعث شود شکست دردناکی برای سرخ‌پوشان و هواداران این تیم به ثبت برسد.

بار سنگین روحی برای پرسپولیس

پرسپولیس

اگرچه حضور پرسپولیس در فینال باتوجه به بضاعت فوتبال ما به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری و محدودیت هایی که وجود دارد، یک اتفاق خوب برای فوتبال ایران بود اما وقتی که پرسپولیس به فینال رسید بار روانی سنگینی برای این تیم، بازیکنان، کادرفنی و حتی کادر مدیریت ایجاد شد و این موضوع باعث شد تلخی شکست برای پرسپولیسی ها بیشتر و سنگین تر  شده و حالا با وجود گذشته حدود 2 هفته از این اتفاق،  تبعات آن همچنان ادامه داشته باشد.

پس از فینال، پرسپولیس کم روحیه و شاید تاحدودی خسته در حالی بازی های لیگ را ادامه داد که باید در زمین خراب و نامساعد قائمشهر به دیدار نساجی مازندران می‌رفت، دیداری که اگرچه پرسپولیس در آن مالکیت بیشتری از توپ و میدان را داشت اما در نهایت در دقایق پایانی با تساوی به پایان رسید تا پرسپولیسی‌ها دست خالی به تهران بازنگردند، این در حالی بود که در بازی برابر ذوب‌آهن نیز  پرسپولیس با ارائه دو  نمایش متفاوت در 2 نیمه این موضوع را نشان داد که خستگی و فشار روحی و روانی روی ساق پای بازیکنان تاثیرگذار بوده و در نهایت پرسپولیس، پیروزی را با تساوی عوض کرد!

پرسپولیس مشکل روحی و روانی دارد؟

پرسپولیس

در شرایطی این چنینی این شائبه پیش می آید که مشکل اصلی پرسپولیس پس از فینال، مشکل روحی و روانی است و فشار ناشی از این دیدار و بالا بودن سطح توقعات برخی از کارشناسان و اهالی فوتبال بر این باور هستند که پرسپولیس هنوز در حال و هوای فینال است و بازیکنان این تیم هنوز نتوانسته اند با ناکامی در آن دیدار کنار بیایند و حتی برخی پا را از این موضوع فراتر نهاده و بر این باور هستند که پرسپولیسی ها دیگر انگیزه لازم را برای ادامه لیگ ندارند!

پرسپولیس یحیی شوک می‌خواهد!

به نظر می رسد پرسپولیس برای رهایی از شرایط فعلی شوک می خواهد، شوک مثبتی که بتواند فکر و ذهن پرسپولیسی ها را از بازی فینال و نتیجه ای که در آن رقم خورد بیرون کشیده و به سمت روبرو بفرستد و صد البته این شوک باید شوک مثبتی باشد تا بتواند انگیزه های قبل از فینال را به تیم تزریق کند تا این تیم با استفاده از آن بتواند به روزهای عادی و جریان عادی فوتبالی اش بازگردد.

ناصر ابراهیمی: پرسپولیسی‌ها افسرده هستند

ناصر ابراهیمی

ناصر ابراهیمی در گفت‌وگویی در خصوص شرایط پرسپولیس به نکته مهمی اشاره دارد و به نوعی به واکاوی مشکلات پرسپولیس در دو بازی اخیرش در لیگ برتر اشاره جالبی دارد.

مربی پیشین پرسپولیس درباره اینکه سرخ‌پوشان بعد از ناکامی در فینال لیگ قهرمانان آسیا هنوز موفق به کسب پیروزی نشده‌اند، گفت: افسردگی در چهره همه بازیکنان وجود دارد و مشهود است. همه خیلی امیدوار بودیم که پرسپولیس این بار قهرمان آسیا شود، ولی این اتفاق رخ نداد. سال‌هاست که تیم‌های ایرانی در فینال شکست می‌خورند و این چیز تازه‌ای نیست. ما حتی در زمان کی‌روش هم نتوانستیم قهرمان آسیا شویم. عدم قهرمانی در آسیا در روحیه بازیکنان و چهره مربیان تأثیر گذاشته است. جمع و جور کردن تیم در این شرایط مقداری مشکل است ولی با چند بازی و نتیجه خوب می‌توان این شرایط را بهتر کرد.

 امیر حاج‌رضایی: رفع تبعات زخمی که پرسپولیس در دوحه خورد نیازمند زمان است/ هواداران باید منصف باشند

حاج رضایی

کارشناس سرشناس فوتبال ایران درخصوص شرایط این روزهای پرسپولیس و اوضاعی که پس از فینال در این تیم حاکم است توضیحاتی را ارائه داد.

امیر حاج‌رضایی درمورد اوضاع و احوال حاکم بر پرسپولیس اظهار داشت: به هرحال در فوتبال بعضی از شکست‌ها با شکست‌های عادی متفاوت است. در فوتبال پیروزی و شکست دوقلوهای به هم چسبیده هستند اما همان‌طور که گفتم بعضی از شکست‌ها با شکست‌های عادی متفاوت هستند. مسی فوق ستاره بارسا پس از شکست 8 بر 2 تیمش  در برابر  بایرن اظهار نظر جالبی را مطرح کرد و گفت: ما باز هم باخته بودیم اما آن باخت برای ما غیرقابل تحمل بود. زمانی که مسی بازیکنی با آن بزرگی در آن سطح فوتبال چنین اظهارنظری دارد پس مشخص است که شکست های غیر معمولی در فوتبال می تواند تبعات روحی و روانی را داشته باشد که باخت پرسپولیس در فینال آسیا هم از جمله شکست های غیرمعمول بود.

او در ادامه تاکید کرد: بعضی از شکست‌ها شکست‌های معمولی نیست و انسان برای هضم آن نیاز به زمان دارد. رفع تبعات زخمی که پرسپولیس در دوحه خورد نیازمند زمان است و باید به این تیم برای بازگشت به شرایط قبل زمان داد.

حاج‌رضایی گفت: البته مشکلات روحی و روانی یکی از دلایل افت پرسپولیس در بازی های اخیرش است و بخش دیگر آن مربوط به این است که دست کادر فنی این تیم به لحاظ نیروی انسانی باز نیست و مجموع این عوامل باعث شده شرایط خاصی برای پرسپولیس ایجاد شود.

 این کارشناس فوتبال در خصوص عدم استفاده از مشاوران روانشناسی در فوتبال ایران ادامه داد: این اتفاق در فوتبال ایران خیلی کم رخ می‌دهد و اگر هم مشاورانی را در این رابطه در بعضی از باشگاه‌ها می‌بینیم یا مشاوران نیمه وقت هستند و یا کسانی هستند که فقط در زمان بروز بحران فعالیت دارند.

حاج‌رضایی افزود: اگر فوتبال را رها کنیم و در بحث روانشناسی بخواهم صحبت کنم باید به این موضوع اشاره داشته باشم که پزشکان معتقدند برای حل مشکلات جسمی یا دارو و یا چاقو (تیغ جراحی) به کار می‌آید  اما مشکلات روحی و ذهنی فوق العاده پیچیده هستند که حل آن زمان بر و نیازمند تکنیک های ویژه ای است تا مشکل در ذهن کشف و درمان شود. در دوران گذشته فوتبال روز دنیا مبتنی بر 3 عنصر تکنیک، تاکتیک و آمادگی جسمانی بود اما در دوره اخیر تمرینات ذهنی هم به این 3 عامل اضافه شده که اتفاقا عامل خیلی مهم است. من این موضوع را که پرسپولیسی‌ها از نظر روحی و روانی با مشکلاتی روبرو هستند را قبول دارم اما بدون شک حل این معضل نیازمند زمان زیادی است و به صورت فوری اتفاق نمی‌افتد. یک روانشناس نمی‌تواند در زمان کوتاه مشکلات این چنینی را حل کند.

او در پایان گفت: به اعتقاد من گل‌محمدی به زوایای مختلف تیمش  اشراف دارد و می تواند این موضوع را کم کم در پرسپولیس حل کند. نظر من این است که هواداران این تیم باید شرایط موجود را درک کنند. در حال حاضر توقع از  پرسپولیس به عنوان تیمی که 4 قهرمانی لیگ را 4 سال اخیر کسب کرده و توانسته است در 3 سال، 2 بار به فینال برسد، زیاد شده و این موضوع فشار مضاعفی را ایجاد می کند. پس هواداران این تیم باید شرایط را درک کنند و به این تیم فرصت دوباره بدهند. ذهنیت پرسپولیس پس از این که این جام را از دست داده به سمت ویرانی رفته و ترمیم آن موضوع زمان بری است. به نظرم فوتبال ورزش سختی است از بیرون پول و شهرتش مشخص است اما زوایای دیگر از جمله مشکلاتی این چینی آن دیده نمی شود. با این تفاسیر هواداران این تیم باید منصفانه به شرایط تیم شان نگاه کنند. 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار