کد خبر : 19700 / /
/

قیمت گوشت | کاهش قیمت گوشت | افزایش قیمت گوشت

قیمت گوشت امروز چه فرایندی را از سر گذراند!

قیمت گوشت یکی از مهم‌ترین موضوعات اقتصادی کشور است. زیرا گوشت یکی از کالاهای اساسی است و مردم ما با قیمت گوشت سر و کار زیادی دارند. قیمت گوشت در فضای تورم و گرانی افزایش می‌یابد. بسیاری از کارشناسان، پایه حقوق افراد را به تناسب قدرت خرید آنها در برابر قیمت گوشت، می‌سنجند. قیمت گوشت مدتیست روند افزایشی به خود گرفته و برخی از این اتفاق تحت فشار قرار گرفته‌اند.

قیمت گوشت امروز شنبه 1 مرداد 1401

بر اساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت گوشت گرم گوسفندی و گوساله امروز شنبه یکم مردادماه ۱۴۰۱ به شرح زیر اعلام می‌شود.

قیمت گوشت

دام کشور به سختی تامین می‌شود

به نقل از ایسکانیوز،  رییس شورای تامین دام کشور اظهار داشت: درحال حاضر بدلیل هزینه بالای تولید، پرواربندی یعنی تجمیع دام‌های ضعیف و بالا بردن ضریب گوشت آنها به صرفه نیست، پس بهترین راه حل صادرات است.

منصور پوریان در مورد آخرین وضعیت تولید دام کشور گفت: در حال حاضر حوزه دام کشور بدلیل خشکسالی فراگیر و کم‌آبی وارد مرحله سخت و دشواری شده است، بطوری که جمعیت کثیری از دام‌ها خصوصا در استان‌های جنوبی بدلیل نبود مرتع سبز، نحیف و به اصطلاح بازار «نیم گوشت» شده‌اند.

وی گفت: براساس آخرین برآوردها، در حال حاضر ۶ میلیون دام سبک در شرایط اضطراری قرار دارد. از همین روی، معاونت تخصصی دام کشور خواستار خروج ۲ میلیون راس در فروردین امسال برای خرید داخلی و صادرات شد. اما بازار داخلی عملا دام ضعیف شده را بدلیل ضریب گوشت پایین پسند نمی‌کند، بنابراین تنها راه صادرات است.

رییس شورای تامین دام کشور تصریح کرد: معمولا کشورهای که در شرایط مشابه ما بوده‌اند، سیاست خروج یا صادرات دام نر را اجرا کردند چون در دوره خشکسالی نمی‌توان تولید گوشت انجام داد و تنها تلاش می‌شود جلوی خروج دامدار از صحنه تولید را با خروج دام نره و حفظ ماده‌ها گرفته شود. همچنین دام ماده هم باید بصورت مناسب تعلیف شوند تا از ضعف هرچه بیشتر جلوگیری شود چون ماده نحیف توان زایش را ندارد.

وی افزود: مراکز تخصصی و رسمی کشور مثل معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی و مرکز پژوهش‌های مجلس از ابتدای سال بارها تذکر و هشدار وضعیت دشوار را داده‌اند. میزان دام موجود در حوزه دامداران خصوصا ماده‌ها بالا است که باید راه‌های پیشنهاد شده توسط وزارت کشاورزی، جهت تامین بازار داخلی و صادرات را داشته باشیم تا این شرایط را با کمترین تلفات پشت سر بگذاریم.

رییس شورای دام کشور با اشاره به صادرات دام سبک کشور به کشورهای خلیج فارس افزود: درحال حاضر بدلیل هزینه بالای تولید، پرواربندی یعنی تجمیع دام‌های ضعیف و بالا بردن ضریب گوشت آنها به صرفه نیست، پس بهترین راه حل صادرات است. کویت دام‌های ایرانی را با هر شرایطی می‌پذیرد و پس از این کشور؛ عمان، امارت، عراق و نهایتا قطر همیشه خواهان دام ایرانی بودند. باید از شرایط بهره گرفت، و توجه داشت که بدترین مدیریت بی‌تصمیمی است که متاسفانه تا امروز شاهد آن بودیم.

وی همچنین با اشاره به قیمت گوشت در بازار گفت: درحال حاضر قیمت دام سبک، بره نر کشتاری ۷۲ هزار تومان وسایر اقلام گوسفندی دیگر زیر ۶۸ هزار تومان است.

افزایش قاچاق دام زنده

به نقل از ایسنا،  قاچاق دام زنده یکی از معضلاتی است که این روزها در بسیاری از استان‌های مرزی کشور مانند استان ایلام که یکی از قطب‌های دامپروری در کشور محسوب می‌شود، بروز کرده و فرصت‌های تولید و اشتغال در این مناطق را به تهدید تبدیل کرده است.

به گفته کارشناسان، تحریم‌ها، کاهش ارزش پول ملی، کمبود نهادهای دامی و برخی بی‌تدبیری‌ها مسئولان سبب شده قاچاقچیان از فرصت ارزانی دام در نقاط مختلف کشور استفاده کرده و با خروج غیرقانونی و قاچاق آن از طریق مرزها موجب شوند رفته رفته در استان با بحران کمبود دام زنده و در نهایت تامین گوشت قرمز مواجه شویم.

«مراد نجفی» از دامداران استان ایلام  اظهار داشت: قاچاق دام پدیده‌ای آشنا که مرزهای کشور را با خود درگیر کرده، این روزها در غرب کشور و استان ایلام با شیبی تندتر از گذشته رواج یافته و بر تحولات اقتصادی، کمبود و گرانی گوشت قرمز تاثیر گذاشته است.

وی افزود: اختلاف فاحش قیمت هر رأس گوسفند در داخل و خارج از کشور سبب شده تا دلالان با خروج گله‌های گوسفندان بومی از طریق مرزهای استان به کشورهای همسایه سودهای هنگفتی را به جیب بزنند.

«علی اکبر رجبی» از دیگر دامداران ایلامی گفت: کمبود و گرانی‌نهاده‌های دامی نیز تاثیر بسزایی بر قاچاق دام به خارج از استان دارد.

وی افزود: بسیاری از دامداران به علت نرخ زیاد نهاده‌های دامی ترجیح می‌دهند سرمایه دامی خود را به فروش برسانند و بدین طریق دام‌ها با فعالیت دلالان به خارج از کشور قاچاق می‌شوند.

«فرشید فتاح‌نیا» دانشیار علوم دامی دانشگاه ایلام با بیان اینکه قاچاق دام از گذشته تا کنون در استان ایلام و سایر استان‌های مرزی کشور رواج داشته، اظهار کرد: قاچاق دام زنده می‌تواند آثار ناگواری مانند خالی شدن ذخایر ژنتیکی دام در کشور و استان، انتقال بیماری‌ها و انگل‌ها، افزایش احتمال مرگ و میر دام‌ها و همچنین گرانی و کمبود گوشت قرمز و فراوردهای لبنی را به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه بررسی‌های آماری نشان داده افزایش آمار قاچاق دام در سنوات اخیر ناشی ازهزینه بالای نگهداری دام است، افزود: گرانی‌ نهاده‌های دامی وهمچنین اختلاف قیمت هر راس گوسفند در داخل با خارج از کشور موجب شده تا دامداران تمایلی به نگهداری و فروش دام زنده در داخل کشور نداشته باشند.

فتاح نیا تصریح کرد: پلاک‌کوبی دام‌ها، آمارگیری صحیح از تمام دام‌های کشور، خرید تضمینی دام، ایجاد هماهنگی بین‌ نهادهای متولی و جلوگیری ازجابه‌جایی دام در کشور از جمله اقدامات لازم برای کاهش قاچاق در کشور و به تبع آن استان است‌.

دانشیار گروه دامی دانشگاه ایلام در پایان گفت : یکی دیگر از راهکارهای کنترل قاچاق دام استفاده از علم روز به منظور افزایش بهروری و کاهش هزینه‌ها است که در این راستا میتوان از گروه‌های تخصصی پرورش دام در دانشگاه‌ها استفاده کرد.

اقدامات مرزبانی جهت جلوگیری از قاچاق دام در استان

سرهنگ «فرج رستمی» فرمانده مرزبانی استان ایلام در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هر چند وقت یک بار در گوشه و کنار این استان شاهد اخباری مبنی به افزایش انواع قاچاق به خارج از کشورهستیم که ضربه‌های مهلکی را بر پیکره اقتصاد کشور ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: در پی انتشار اخباری مبنی بر قاچاق دام در مناطق مرزی همچون دهلران، حفاظت از این مناطق بیش از پیش در دستور کار قرار گرفته و اکیپ‌هایی از گروهان مرزی دهلران با تغییر تاکتیک و ردزنی دقیق معابر اقدام به اجرای کمپین هدفمند در نقاط مورد تردد قاچاقچیان نمودند.

قاچاق دام‌ به ویژه دام‌های مولد بیش از هر چیزی امنیت غذایی و اقتصادی کشور را نشانه رفته که چنانچه تمهیداتی برای آن اندیشیده نشود در آینده نه‌تنها کشور از نظر تولید دام خودکفا نخواهد بود بلکه به یک کشور وابسته به واردات گوشت و دام تبدیل می‌شود، از این رو الزامیست برای مقابله با این نوع قاچاق تدابیری اندیشه شود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.