کد خبر : 20973 / /
/

یارانه نقدی | تغییر قیمت یارانه نقدی | یارانه نقدی 1401

اگرچه قرار بود شهریور طرح کالابرگ به جای یارانه نقدی اجرا شود اما هنوز زیرساخت‌های آن آماده نیست. سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد یارانه شهریور نقدی پرداخت می‌شود و مشخص نیست طرح کالابرگ چه زمانی اجرا شود.

اخبار جدیدی مبنی بر تغییر قیمت یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ بجای یارانه نقدی منتشر شد. برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری شده. وزیر اقتصاد گفت: تا مردادماه خبری از تغییر یارانه نقدی وجود ندارد. وام یارانه قرار است پرداخت شود. همچنین زمان دقیق واریز یارانه نقدی شهریورماه مشخص شد.

یارانه نقدی

با حذف ارز ترجیحی یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی جایگزین یارانه ۴۵ هزار تومانی شد. اما طولی نکشید که دولت از طرح کالابرگ به جای یارانه نقدی خبر داد.

پس از چند ماه هنوز ماجرای طرح کالابرگ در بند اما و اگر است. ابتدا قرار بود طرح کوپن بعد از دو ماه اجرا شود. پس از آن به شهریور موکول شد اما با نزدیک شدن به شهریور همچنان صحبت از آماده نبودن زیرساخت‌هاست.

از سوی دیگر اخیرا مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه از اصلاح یارانه نقدی خبر داد. این گفته میرکاظمی هم نشان از ادامه روند پرداخت نقدی یارانه حکایت داشت. البته سازمان هدفمندی یارانه‌ها از اصلاح یارانه‌‌ها ابراز بی‌اطلاعی کرد و بنا به گفته آنها فعلا چنین موضوعی در دستور کار نیست.

جاماندگان یارانه

سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد یارانه شهریور نقدی پرداخت می‌شود.

بر اساس دهک‌بندی‌ها، دهک دهم مشمول دریافت یارانه نقدی نمی‌شود، البته معلولان حتی اگر دهک دهم بودند همچنان مشمول هستند.

اخیرا اما زمزمه‌ها از حذف یارانه نقدی دهک دهم معلولان به میان آمد. البته علی‌محمد قادری، رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: «گزارشی در حال حاضر نداریم که بخواهند یارانه‌های آنها را به جهت اینکه در دهک ۱۰ قرار گرفته‌اند، قطع کرده باشند.» (فردای اقتصاد)

به طور کلی بسیاری از یارانه‌بگیران نسبت به جایگزینی کالابرگ انتقاد دارند. در ادامه نظر برخی از مخاطبان را نسبت به این موضوع می‌خوانید.

«لطفا نقدی باشد. اخه مگه تو یک ماه همه فقط میخواهند برنج و روغن بخرند خرج دیگی ندارند؟ من باید پول دکتر مدرسه اجاره خونه بدم.»

«داداشم شیمی درمانی میشه. هیچ منبع درآمدی هم ندارد. کالا بدردش نمیخوره. مستاجرن قسط وام دارن بدهی و هزارتا مشکلات دیگه که تکیه کردن به همین یارانه. قطع بشه مشکلات صدبرابر میشه.»

«نقدی پرداخت کنید. من ۴ تا بچه دارم. شوهرم بیکاره. نقدی بیشتر به کارمون میاد.»

گفته می‌شود یکی از اهداف پرداخت کالابرگ، تامین نیازهای کالاهای اساسی افراد است. زیرا با افزایش تورم و مشخصا تورم خوراکی‌ها، امنیت غذایی برخی از مردم به خطر افتاده است.

با این حال برخی از یارانه‌بگیران می‌گویند با توجه با درآمد پایین اولویت آنها پرداخت نقدی است تا بتوانند هزینه‌های دیگر خود مانند اجاره خانه و… را تامین کنند. در ادامه نظر برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را در این موردم می‌خوانید.

«اگر یارانه‌ها کالا برگی شود، کلیه اجناس کالابرگی بازار سیاه پیدا میکند. اکثر مغازه داران خودشون دلال کالابرگ میشوند.»

«من کارگرهستم کالابرگ دردمون نمیخوره. نمیشه روغن بدم جا پول بیمه. نقدی بهتره.»

«یارانه اختیاری باشه. هرکی میخواد خرید کنه فروشگاه، هرکی نیاز داره برای اجاره مسکن یا…نقدی برداشت کنه.»

حالا باید دید دولت همچنان پرداخت نقدی را در پیش می‌گیرد یا تکیه به پرداخت کالابرگ می‌کند

یارانه نقدی است یا کالایی؟

از اردیبهشت ماه و همزمان با پرداخت یارانه نقدی، قرار بود زیرساخت‌های توزیع کالابرگ فراهم شود و پس از آن دولت به جای یارانه نقدی، به مردم کوپن الکترونیک بدهد. حالا وزیر اقتصاد گفته تا اوایل شهریور تصمیم‌گیری نهایی درباره توزیع کالابرگ گرفته می‌شود.

اما چقدر احتمال دارد که یارانه نقدی قطع و به جای آن کالابرگ پرداخت شود؟ بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱، دولت موظف است که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اقدام به پرداخت کالابرگ کند. اما با توجه به اینکه تاکنون مقدمات پرداخت کالابرگ فراهم نبوده، یارانه جدید در قالب نقدی پرداخت شده شده است.

حالا احسان خاندوزی گفته ارائه کالابرگ منوط به این است گزارش استقرار زیرساخت‌های فنی خدمت آقای رئیس‌جمهور ارائه شود. این گزارش قرار است تا آخر مرداد توسط دوستان ارائه شود. امیدواریم اوایل شهریور ماه، بعد از ارائه گزارش، تصمیم نهایی در خصوص جزئیات تغییر شیوه پرداخت یارانه‌ها صورت گیرد.

وزیر اقتصاد اعلام کرده که پس از تصمیم نهایی ستاد اقتصادی دولت، شیوه پرداخت کالابرگ و نحوه دریافت آن را اعلام می‌کنیم.

این اظهارات خاندوزی به این معناست که از شهریورماه به بعد یارانه نقدی حذف می‌شود و جای آن را کالابرگ می‌گیرد. چراکه پرداخت آن را مشروط نکرده و تنها گفته پرداخت کالابرگ منتظر تصمیم ستاد اقتصادی دولت است تا شیوه پرداخت را مشخص کند.

اما از طرف دیگر، برخی از نمایندگان مجلس می‌گویند دولت هیچ اراده‌ای برای پرداخت کوپن الکترونیک ندارد و می‌خواهد به روند پرداخت پول نقد ادامه دهد و به سمت توزیع کالابرگ نمی‌رود.

مردم هم در این میان معتقدند که پرداخت یارانه نقدی بهتر از توزیع کالابرگ است چون به خانوارها امکان می‌دهد که خودشان درباره نحوه هزینه‌کرد یارانه خود تصمیم‌گیری کنند نه آنکه دولت مشخص کند که یارانه آنها صرف چه کالایی شود.

هنوز معلوم نیست سرنوشت یارانه نقدی چه می‌شود و آیا دولت به بهای حذف این یارانه، به نارضایتی جدیدی در جامعه دامن می‌زند یا نه. اما فعلا پرداخت یارانه نقدی ادامه دارد و پیش‌بینی می‌شود که یارانه مرداد و شهریورماه همچنان نقدی باشد. درباره یارانه مرداد با قطعیت می‌توان این مساله را اعلام کرد. اما درباره یارانه شهریور کمی تردید وجود دارد.

اما با توجه به اینکه گزارش زیرساخت‌ها، شهریور اعلام می‌شودف بعید است دولت بتواند ظرف یکی دو هفته یارانه را حذف و به جای آن کوپن بدهد. برای همین پیش‌بینی می‌شود تغییر در شیوه پرداخت یارانه‌ها از مهرماه کلید بخورد. البته اگر دولت قصد تغییر شیوه پرداخت را داشته باشد.

یارانه نقدی جاماندگان کی واریز می‌شود؟

بخشی از یارانه بگیران که تا فروردین ماه یارانه نقدی به حساب شان واریز شده بود، در مرحله ۱۳۵ و ۱۳۶ اعلام کردند که یارانه آن‌ها قطع شده است. پس از آن دولت سامانه‌ای معرفی کرد و از آن معترضان خواست تا اعتراض خود را ثبت کنند.

در نهایت هم دولت اعلام کرد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسیدگی کرده و افرادی که در دهک اول تا نهم قرار گرفته اند، یارانه مرحله تیر ماه به حساب شان واریز شده است. سخنگوی  سازمان هدفمندی یارانه‌ها هم گفته بود که به محض تکمیل جریان بررسی و محاسبات، معوقه اردیبهشت و خرداد هم به حساب مشمولان واریز می‌شود.

اما پس از آن هم گروهی معترض شدند که به اعتراض آن‌ها رسیدگی نشده است، یا قرارگیری شان در دهک‌ها اشتباه محاسبه شده است. در این رابطه  سازمان هدفمندی یارانه‌ها دوباره اعلام کرد که متقاضیان همچنان می‌توانند نسبت به ثبت اعتراض به دلیل قطع یارانه و یا ثبت نام برای ورود به لیست یارانه‌بگیران اقدام کنند. 

با این وجود به نظر می‌رسد، یارانه جاماندگانی که اعتراض کرده اند و ثبت اعتراض آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته، در این مرحله به حساب شان واریز شود.

دهه سوم مرداد، زمان واریز یارانه است!

به نظر می‌رسد که زمان واریز یارانه نقدی جدید متغیر است اما چندی پیش رئیس جمهور در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد که زمان واریز ماهانه یارانه‌ها بیستم هر ماه است. اگرچه یارانه ماه گذشته ۲۱ تیر ماه واریز شد. هنوز نه دولت و نه سازمان هدفمندی یارانه‌ها زمان دقیق واریز یارانه مرداد را اعلام نکرده‌اند اما انتظار می‌رود که این یارانه مانند سه ماه گذشته روز بیستم یا بیست و یکم مرداد ماه واریز شود.

احتمالا تفاوتی که یارانه مرداد ماه با دفعات قبل دارد، واریز همزمان یارانه دهک‌های یک تا ۹ و یارانه جاماندگان است. چون این ماه تکلیف جاماندگان مشخص شد و انتظار می‌رود که یارانه این گروه بعد از این در تاریخ معین واریز شود.

این در حالی است که با گذشته بیش از ۱۰ روز از واریز یارانه تیر ماه، هنوز یارانه برخی از جاماندگان واریز نشده و یا هنوز قابل برداشت نیست. عدم واریز این یارانه در حالی است که رئیسی دستور داده بود یارانه جاماندگان قبل از ۲۰ تیر ماه واریز و قابل برداشت شود. او گفته بود خوشایند نیست که عده‌ای سومین مرحله یارانه را دریافت کنند، اما عده‌ای هنوز در انتظار بررسی اطلاعات خانوار خود باشند.

یارانه خرداد هنوز قابل برداشت نیست؟

«ما از جاماندگان یارانه هستیم. این ماه ۸۰۰ ریختن ولی قابل برداشت نیست. چرا؟»

«برای من یارانه تیر ماه واریز شده و قابل برداشت هم شد.اما پولی که اردیبهشت واریز شده هنوز هم مسدود هست. چرا دومی قابل برداشته اولی نه؟»

«یارانه ما از اردیبهشت قطع شد ماه قبل نفری ۳۰۰ تومن ریختن که مسدود بود دیشب هم نفری ۳۰۰ ریختن که باز هم مسدود است با توجه به اعتراضی که کرده بودیم اگر قرار است یارانه نگیریم چرا به عنوان یارانه مبلغی رو میریزن ولی قابل برداشت نیست لطفا جواب بدید»

«برای ما دونوبت یارانه ریختن ولی قابل برداشت نیست چرا؟»

«برای من علاوه بر اولی گویا دومی همواریز شده. کارت که میزنم موجودی رو نشون نمیده اما رفتم بانک گفتن مبلغ جدید به حسابم اومده. »

«من تونستم یارانه تیر رو برداشت کنم. اما اون یارانه‌ای که خرداد واریز کردن توی حسابم هست اما قابل برداشت نیست.»

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.