کد خبر : 26571 / /
/

هواشناسی|هواشناسی امروز| هواشناسی فردا

سازمان هواشناسی با هشدار فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری جوّی در ۱۰ استان و احتمال طغیان رودخانه‌ها توصیه کرد از اسکان در بستر و اطراف مسیل‌ها خودداری شود.

بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز در نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی،‌ برخی مناطق خراسان رضوی و خراسان جنوبی، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. در برخی مناطق دامنه‌های جنوبی البرز نیز وزش باد شدید و رگبار پراکنده روی می‌دهد.

بارش‌های امروز در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان شدت خواهد داشت. پنجشنبه بارش‌ها در سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی ادامه دارد و در مناطق شمال غرب بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

روز جمعه در مناطقی از خراسان رضوی و خراسان جنوبی وزش باد شدید، ابرناکی، گاهی رگبار پراکنده و رعدوبرق پیش‌بینی شده و در نوار غربی کشور جوّ آرام و پایداری همراه با افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، شنبه و یکشنبه آینده در اکثر مناطق کشور آسمان صاف و آرام مستقر شده و در نیمه غربی کشور دما افزایش یافته و در ساعات بعدازظهر در برخی مناطق آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی وزش باد و بارش‌های پراکنده انتظار می‌رود.

طی 2 روز آینده در برخی مناطق شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق، غرب، جنوب غرب، جنوب فارس و هرمزگان وزش باد نسبتاً شدید همراه با خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده و دریای خزر و خلیج فارس مواج خواهد بود.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: جمعه 1402/02/15

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد، وزش باد شدید موقت، گاهی گردوخاک، کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/02/13: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی.

پنجشنبه 1402/02/14: نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی.

جمعه 1402/02/15: خراسان شمالی، خراسان رضوی، شرق سمنان و گلستان.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، صاعقه، احتمال تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از اسکان در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لای‌روبی کانال‌ها و آب‌روها.

از امروز تا روز پنجشنبه روند کاهش نسبی دما و از روز جمعه روند افزایش تدریجی دما در سطح استان پیش‌بینی می‌شود.

براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، آسمان تهران فردا (۱۲ اردیبهشت‌) قسمتی ابری و در بعضی ساعت‌ها وزش باد و گاهی وزش باد شدید با احتمال گرد و خاک و به‌تدریج افزایش ابر با حداقل دمای ۱۸ و حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه (۱۳ اردیبهشت‌) صاف تاکمی ابری همراه با وزش باد و در بعد از ظهر افزایش باد، گاهی وزش باد شدید با احتمال گرد و خاک با حداقل دمای ۱۷ و حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

طبق اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه‌ ورامین با بیشینه دمای ۳۳ درجه سانتیگراد گرم‌ترین ایستگاه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده‌ است.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.