کد خبر : 11943 / /
/

با افزایش تولید و توزیع، روغن ارزان شد. مرکز آمار ایران اعلام کرد که در آبان ماه روغن جامد و مایع به ترتیب ۱/ ۴ و ۴/ ۰درصد کاهش قیمت داشته‌‌‌اند.

 

روغن مایع در یک سال اخیر ۵۵ درصد و روغن جامد هم ۳۳ درصد ارزان شد. روغن در آبان‌‌‌ماه بیشترین کاهش قیمت را در گروه لبنیات، تخم‌‌‌مرغ و انواع روغن داشته ‌‌‌است. چرا روغن ارزان شد؟

قیمت روغن ارزان شد

با افزایش تولید و توزیع، روغن ارزان شد. مرکز آمار ایران اعلام کرد که در آبان ماه روغن جامد و مایع به ترتیب ۱/ ۴ و ۴/ ۰درصد کاهش قیمت داشته‌‌‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد روغن ۸۱۰ گرمی با قیمت ۱۳ هزار تومان و روغن جامد یک کیلویی نزدیک به ۳۰هزار تومان فروخته می‌شود. این در حالی است که سال گذشته روغن در فروشگاه‌ها نایاب شده بود.

در این مورد رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفت: افزایش تولید و توزیع روغن باعث شده که روغن در بازار ارزان شود. هر چند علت کاهش قیمت روغن استفاده از روغن خام از محل استراتژیک شرکت بازرگانی دولتی است.

ابوالحسن خلیلی توضیح داد: در هشت ماه نخست امسال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن روغن تولید و توزیع شد. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و ۹۷ هزار تن بوده است. این نشان می‌دهد که تولید روغن در آبان ماه ۴۰۳ هزار تن بیشتر از مدت مشابه سال گذشته توزیع شده است.

او ادامه داد: واردات روغن خام به دلیل تحریم‌ها همچنان سخت است. بخشی از روغن خام از محل ذخایر استراتژیک تامین می‌شود. بخشی از روغن از واردات دانه‌های روغنی که از سوی بخش‌خصوصی وارد کشور شده، تامین شده است.

میزان تولید انواع روغن

خلیلی با اشاره به میزان تولید انواع روغن گفت: برآوردها نشان می‎دهد ۶۵ درصد روغن‌های تولید شده روغن مایع بوده است. ۳۵ درصد روغن جامد تولید شده است. در این میان اما ۶۵ درصد روغن‌ها به بخش خانوار، ۱۹ درصد به شکل فله به صنایع مصرف‌کننده بوده و ۱۶ درصد هم به صورت روغن‌های بسته‌بندی مخصوص به صنایع شیرینی شکلات و قنادی توزیع شده است.

گویا کارخانه‌ها با تمام ظرفیت در حال فعالیت هستند و مشکلی هم در روند توزیع روغن تولید وجود ندارد. امسال موج تقاضای روغن که ناشی از نگرانی برای کمبود این کالا بود، متعادل شده و صف روغن جمع شده است.

حالا اما نگرانی برای تولیدکنندگان مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ وجود دارد. پیش‌تر امیرهوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنایع روغن نباتی ایران گفته بود: حذف ارز دولتی روغن می‌تواند قیمت روغن را به صورت تصاعدی افزایش دهد و البته فعلا تا پایان تابستان مشکلی از این نظر وجود ندارد و بعد از آن بستگی به تصمیم دولت سیزدهم دارد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.