کد خبر : 12087 / /
/

میزان فروش شیرینی بسیار کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران قیمت انواع شیرینی شب یلدا را اعلام کرد. شب یلدا نزدیک است. شب یلدا، بلندترین شب سال، یکی از مهم ترین سنت های ایران باستان است که از دیرباز تا به امروز مورد توجه و اهمیت ایرانیان واقع شده است و جشن ها و شب نشینی هایی در این شب توسط مردم در اقصی نقاط کشور برگزار می شود. وقتی اسم شب یلدا شنیده می شود، اولین تصویر ذهنی دورهمی های شبانه و خوردن تنقلاتی مثل آجیل و شیرینی در شب یلدا به ذهن متبادر می شود. روزگاران گذشته ایرانی ها شب یلدا را بسیار ارج می نهادند و تا پاسی از صبح آن را با خانواده و فامیل و دوستان به خوبی می گذراندند.

 در آستانه شب یلدا هستیم و مردم در این شب در تدارک خرید اقلام مورد نیاز خود هستند. خرید شیرینی یکی از این اقلام است که می تواند بخشی از سبد خانوار باشد. درخصوص قیمت انواع شیرینی شب یلدا و همچنین وضعیت فروش و تامین مواد اولیه قنادی ها و شیرینی فروشی ها گفتگوی رکنا با علی بهرمند، رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران را بخوانید:

کاهش فروش شیرینی شب یلدا

میزان فروش شیرینی بسیار کاهش یافته است

علی بهرمند، رئیس اتحادیه دارندگان قنادی، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران درخصوص قیمت شیرینی شب یلدا گفت: قیمت ها بدون تغییر و براساس مصوبه تیر ماه امسال است و افزایش نیافته است. در مصوبه فوق قیمت شیرینی برای واحدهای درجه یک، شیرینی تر هر کیلو 78 هزار تومان، شیرینی زبان ، پاپیونی و دانمارکی هر کیلو 65 هزار تومان و کیک یزدی هر کیلو 49 هزار تومان است.

وی درخصوص پیش بینی فروش شیرینی شب یلدا ضمن بیان این که آمار فروش شیرینی نسبت به قبل از کرونا بسیار کاهش یافته است، گفت: میزان فروش شیرینی دیگر مثل گذشته ها نیست. قدرت خرید مردم کاهش یافته و به دلیل کرونا مشکلاتی برای ما پیش آمد که تاثیر این موارد در فروش دیده می شود.

امیدوار هستیم باتوجه به این که ما ایرانی ها مناسبتی هستیم و شب یلدا شیرینی و آجیل را خریداری می کنیم فروش خوبی داشته باشیم. واحدهای ما سعی کردند قیمت ها را به خاطر مردم حفظ کنند و مردم با این وضعیت اقتصادی که مواجه هستند حداقل برای خرید دچار مشکل نشوند.

بهرمند در ادامه گفت: براساس درجه بندی واحدهای شیرینی فروشی، واحدهای درجه 2 قیمت ها را کمتر از واحدهای درجه یک می فروشند. در این واحدها قیمت شیرینی تر هر کیلو 60 هزار تومان، شیرینی دانمارکی، زبان و پاپیونی هر کیلو 50 هزار تومان و کیک یزدی هر کیلو 39 هزار تومان است. شیرینی تر و دانمارکی  شیرینی پرفروش شب یلدا است و مردم بیشتر از این نوع شیرینی خرید می کنند.

شب یلدا| قنادان توان پرداخت اجاره را ندارند

رئیس اتحادیه دارندگان قنادی ، شیرینی فروشی و کافه قنادی تهران درباره وضعیت این صنف گفت: شرایط اقتصادی و کرونا بسیار در کار واحدهای ما اثرگذار بود. ما مشکلات زیادی نسبت به اصناف و مشاغل دیگر داشتیم و با کاهش تولید همکاران ما دچار مشکلات زیادی شدند.

وی تاکید کرد اکثر مغازه های قنادی اجاره ای است و اجاره این مغازه ها بسیار بالا است. پرداخت اجاره مغازه ها از توان مغازه داران خارج بود و دیگر توان پرداخت نداشتند. لذا بسیاری از واحدها نتوانسته ادامه کار بدهند.

نظارت کافی در بخش توزیع نیست

بهرمند درباره مشکلات مواد اولیه تصریح کرد: در کشور با کمبود مواد اولیه مواجه نیستیم، ولی در بخش توزیع مشکل اساسی وجود دارد. نظارت های کافی در این بخش نیست و اگر باشد جوابگو نیست. روغن و مواد اولیه به طور مستقیم به دست همکاران ما نمی رسد و توسط واسطه و بنکدار با قیمت بسیار بالاتر به دست ما می رسد که برای واحدهای صنفی مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.