کد خبر : 12193 / /
/

آنگونه که از اظهارات وزیر آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون آموزش مجلس مشخص است، طرح رتبه‌بندی معلمان در مراحل پایانی است و احتمالا به زودی اجرا می‌شود.

 

طرح رتبه‌بندی معلمان به مراحل پایانی رسیده و قرار است امروز ۲۴ آذرماه در مجلس به تایید و تصویب نهایی برسد. بر اساس این طرح، حداقل حقوق معلمان به ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان می‌رسد. اما آیا معلمان بازنشسته هم مشمول طرح رتبه‌بندی می‌شوند؟

آنگونه که از اظهارات وزیر آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون آموزش مجلس مشخص است، طرح رتبه‌بندی معلمان در مراحل پایانی است و احتمالا به زودی اجرا می‌شود.

طرحی که بر اساس آن حداقل حقوق معلمان ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان می‌شود و با اضافه شدن هر رتبه، حقوق معلمان افزایش پیدا می‌کند و نهایتا برای یک استاد معلم با ۲۲ سال سابقه کار به ۱۵ میلیون تومان می‌رسد.

اما آیا اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، بر میزان حقوق معلمان بازنشسته اثر می‌گذارد؟ پیش از این وزارت آموزش و پرورش چندین بار اعلام کرده بود که لایحه‌رتبه‌بندی معلمان تنها مربوط به معلمانی است که همچنان شاغل هستند و این طرح هیچ ربطی به معلمان بازنشسته ندارد.

اما با این حال به نظر می‌رسد این طرح شامل معلمان بازنشسته سال ۱۴۰۰ بشود. به خصوص که مدیرکل دفتر وزارتی آموزش وپرورش گفته بود تلاش ما این است که معلمانی که تا شهریور امسال بازنشسته شده‌اند، مشمول رتبه‌بندی شوند و حقوق آنها تغییر کند.

علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم در این رابطه گفته بود: در صورت تصویب نهایی لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس و شورای نگهبان، افرادی که شهریور امسال بازنشسته شدند مشمول لایحه رتبه‌بندی می‌شوند.

بر این اساس به نظر می‌رسد طرح رتبه‌بندی و افزایش حقوق معلمان شامل معلمان بازنشسته نمی‌شود و احتمالا فقط شامل آن دسته از افرادی می‌شود که شهریور امسال به بعد بازنشسته شده‌اند.

اما در اجرای طرح رتبه‌بندی حقوق معلمان چه تغییری می‌کند؟ آنگونه که رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفته با اجرای طرح رتبه‌بندی، معلمان ۸۰ درصد حقوق مربی پایه یک دانشگاه تهران را دریافت می‌کنند.

بر اساس اظهارات منادیان، حداقل حقوق معلمان به ۸ میلیون و ۲۰ هزار تومان می‌رسد و حداکثر آن حدود ۱۵ میلیون تومان است. یعنی با اجرای طرح رتبه‌بندی، افرادی که آموزشیار معلم هستند (ابتدای خدمت) ۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرند. حقوق یک استاد معلم هم به حدود ۱۵ میلیون تومان می‌رسد. این در حالی است که منادیان گفته در شرایط فعلی یک استاد معلم با ۲۲ سال خدمت، ۱۰ میلیون حقوق می‌گیرد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.