کد خبر : 12451 / /
/

قرار است شیوه سهمیه‌بندی بنزین تغییر کند و سهمیه بنزین به جای خودروها به افراد اختصاص پیدا کند. به گفته سخنگوی دولت در این طرح قرار است یارانه بنزین به جای خودرو به افراد داده شود. یعنی در این طرح، خانوارهای فاقد خودرو هم مشمول یارانه بنزین می‌شوند.

طرح آزمایشی حذف سهمیه سوخت بنزین قرار است از کیش و قشم آغاز و بعد از آن در کل کشور اجرا شود. در این طرح، سهمیه سوخت خودروها حذف می‌شود و معادل آن، در قالب یارانه نقدی به خانوارها پرداخت می‌شود. اما مبلغ جایگزین سهمیه بنزین چقدر است؟

قرار است شیوه سهمیه‌بندی بنزین تغییر کند و سهمیه بنزین به جای خودروها به افراد اختصاص پیدا کند. به گفته سخنگوی دولت در این طرح قرار است یارانه بنزین به جای خودرو به افراد داده شود. یعنی در این طرح، خانوارهای فاقد خودرو هم مشمول یارانه بنزین می‌شوند.

اولین سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا اجرای این طرح به معنای حذف سهمیه بنزین خودروهاست؟

اگرچه هنوز جزئیات حذف سهمیه بنزین مشخص نیست، اما نامه‌ای از جانب معاونت اقتصادی دولت منتشر شد که نشان می‌دهد در طرح بازتوزیع یارانه بنزین، سهمیه بنزین خودروها کامل حذف می‌شود و این یارانه بعد از این به جای خودرو به افراد تعلق می‌گیرد.

 

در این طرح که قرار است به صورت آزمایشی در کیش و قشم اجرا شود، سهمیه بنزین خودروها حذف می‌شود. بر این اساس به نظر می‌رسد به زودی بنزین ۱۵۰۰ تومانی حذف می‌شود و فقط بنزین آزاد در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌شود.

اما با حذف سهمیه بنزین خودروها، معادل این یارانه در قالب یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌شود. سخنگوی دولت هم روز گذشته در برنامه تلویزیونی به این مساله اشاره کرد و گفت: «در این طرح به مردم بنزین نمی‌دهیم. یارانه بنزین می‌دهیم.»

به گفته بهادری جهرمی در طرح جدید، سهمیه بنزین حذف می‌شود و مبلغ یارانه آن به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. خانوارهایی که خودرو دارند می‌توانند از این یارانه برای خرید بنزین استفاده کنند و خانوارهای فاقد خودرو این یارانه را به شکل دیگری استفاده کنند.

یارانه نقدی بنزین چقدر است؟

هر خودرو ماهانه ۶۰ لیتر سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی دریافت می‌کند. یعنی دولت ماهانه به هر خودرو ۹۰ هزار تومان یارانه بنزین می‌دهد. افرادی که خودرو دارند از این یارانه ماهانه استفاده می‌کنند و افراد فاقد خودرو، از این یارانه محرومند.

حالا قرار است یارانه بنزین یا همان سهمیه بنزین حذف شود و دولت معادل این مبلغ را به حساب سرپرستان خانوار واریز کند. بر این اساس قیمت بنزین تک نرخی می‌شود و فقط بنزین ۳ هزار تومانی وجود دارد. افراد دارای خودرو می‌توانند از محل یارانه نقدی واریزی ماهانه، بنزین بخرند و افراد فاقد خودرو این یارانه را در جای دیگری استفاده کنند.

نکته مهم این است که مبلغ یارانه بنزین هنوز مشخص نیست. اما پیش از این عنوان شده بود که احتمالا در این طرح سهمیه بنزین هر فرد بین ۱۵ تا ۲۰ لیتر در ماه است. یعنی سهمیه یک خانوار چهار نفره معادل ۶۰ تا ۸۰ لیتر می‌شود.

با توجه به یارانه ۱۵۰۰ تومانی روی هر لیتر بنزین، می‌توان گفت مبلغ یارانه بنزین برای هر فرد، ۲۲ هزار تومان و برای یک خانوار چهار نفره حدود ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.