کد خبر : 12464 / /
/

این سویه ابتدا با نام B.1.1.529 نامیده می شد اما به دلیل جهش های "نگران کننده" آن و به دلیل "شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد" توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک سویه نگران کننده (VOC) تعیین شد.

کرونا امیکرون جهش های زیادی دارد و در ایران هم مشاهده شده است.

کرونا امیکرون یک سویه نگران کننده کروناست. محققان در حال بررسی روی کرونا امیکرون هستند که ببینند آیا نسبت به سویه های دیگر کرونا مرگ بیشتری دارد یا خیر. کرونا امیکرون در آفریقای جنوبی برای نخستین بار مشاهده شد. سویه کرونا امیکرون به تازگی وارد کشور شده و احتمالا اثراتش در هفته آینده رویت می‌شود. درادامه بیشتر با کرونا امیکرون آشنا شوید.

این سویه ابتدا با نام B.1.1.529 نامیده می شد اما به دلیل جهش های "نگران کننده" آن و به دلیل "شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد" توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک سویه نگران کننده (VOC) تعیین شد. WHO چنین گونه هایی را با یک حرف یونانی مشخص می کند تا برچسب مکانی که برای اولین بار سویه در آنجا شناسایی شده است بر روی آن قرار نگیرد.

زمان شناسایی سویه امیکرون

کرونا امیکرون با افزایش تعداد مبتلایان در استان گوتنگ آفریقای جنوبی، منطقه شهری شامل پرتوریا و ژوهانسبورگ، در دو هفته گذشته مواجه بود. این دو عامل به سرعت آن را در رادار ناظران بین‌المللی قرار داد و برخی آن را «نگران‌کننده‌ترین سویه تاکنون» توصیف کرده اند.

منشا سویه امیکرون

اگرچه در ابتدا به گاوتنگ مرتبط بود اما لزوماً از آن منطقه نشات نگرفته است. اولین نمونه ای که این گونه را نشان می دهد در 11 نوامبر در بوتسوانا مشاهده شد. دانشمندان می گویند که مجموعه غیرمعمول جهش ها نشان می دهد که ممکن است در طی عفونت مزمن یک فرد نقص ایمنی مانند یک بیمار HIV/AIDS درمان نشده حضور داشته باشد.

چرا دانشمندان در مورد سویه امیکرون نگران هستند؟

این سویه بیش از 30 جهش در پروتئین اسپایک خود دارد - کلیدی که ویروس برای باز کردن سلول‌های بدن ما از آن استفاده می‌کند - بیش از دو برابر تعداد جهش‌هایی که کرونا دلتا داشت. چنین تغییر چشمگیری نگرانی هایی را ایجاد کرده است که آنتی بادی های ناشی از عفونت های قبلی یا واکسیناسیون ممکن است دیگر به خوبی ایمنی نداشته باشند. صرفاً بر اساس آگاهی از لیست جهش‌ها، دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که این ویروس بیشتر احتمال دارد افرادی را که نسبت به انواع قبلی مصونیت دارند، آلوده کند .

آیا قابلیت انتقال کرونا امیکرون بیشتر است؟

هنوز مشخص نیست اما آمار نگران کننده است. افزایش موارد ابتلا در آفریقای جنوبی از 273 مورد در 16 نوامبر به بیش از 1200 مورد در آغاز این هفته رخ داده است. بیش از 80٪ از استان گوتنگ بودند و تجزیه و تحلیل اولیه نشان می دهد که این گونه به سرعت به سویه غالب تبدیل شده است. مقدار R که نشان دهنده سرعت رشد یک بیماری همه گیر است، برای آفریقای جنوبی به طور کلی 1.47 است، اما در گوتنگ 1.93 است. داده‌ها نگرانی کافی برای اقدامات پیشگیرانه ایجاد کرده است.

آیا واکسن های موجود بر روی سویه امیکرون موثر خواهند بود؟

دانشمندان نگران تعداد جهش‌ها و این واقعیت هستند که برخی از آنها با توانایی فرار از محافظت ایمنی موجود مرتبط هستند. با این حال، اینها پیش‌بینی‌های نظری هستند و مطالعات به سرعت در حال انجام است تا بررسی شود که آیا آنتی‌بادی‌ها به‌طور مؤثر نوع جدید را خنثی می‌کنند یا خیر. داده های دنیای واقعی در مورد میزان ابتلای مجدد نیز اطلاعات روشن تری در مورد میزان هرگونه تغییر در ایمنی ارائه می دهد.

دانشمندان انتظار این را ندارند که این نوع برای آنتی بادی های موجود کاملاً غیرقابل تشخیص باشد، فقط واکسن های فعلی ممکن است محافظت کمتری ایجاد کنند. بنابراین، افزایش میزان واکسیناسیون، از جمله تزریق دوز سوم برای گروه های در معرض خطر، همچنان یک هدف حیاتی است.

در مورد داروهای موجود چطور؟

دانشمندان انتظار دارند که داروهای ضد ویروسی که اخیراً تأیید شده است، مانند قرص مرک، به همان اندازه در برابر نوع جدید مؤثر باشند، زیرا این داروها پروتئین اسپایک را هدف قرار نمی دهند - آنها با جلوگیری از تکثیر ویروس عمل می کنند. با این حال، خطر بزرگ‌تری وجود دارد که آنتی‌بادی‌های مونوکلونال، شکست بخورند زیرا قسمت‌هایی از ویروس را هدف قرار می‌دهند که جهش یافته است.

آیا سویه امیکرون باعث کووید شدید می شود؟

هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آیا این سویه منجر به تغییر در علائم یا شدت کووید می شود وجود ندارد - دانشمندان آفریقای جنوبی از نزدیک در حال نظارت بر روی آن هستند. از آنجایی که بین ابتلا به عفونت و وخیم شدن آن فاصله وجود دارد، چندین هفته طول می‌کشد تا اطلاعات واضحی در دسترس قرار گیرد. در مرحله فعلی، دانشمندان می‌گویند هیچ دلیل محکمی وجود ندارد که گمان کنیم سویه امیکرون شدید تر یا خفیف‌تر از سویه های قبلی است.

آیا می توان واکسن ها را تغییر داد و این کار چقدر طول می کشد؟

بله، تیم‌های سازنده واکسن‌ در حال حاضر روی به‌روزرسانی واکسن‌ها با پروتئین جدید اسپایک کار می‌کنند تا برای این احتمال که ممکن است به نوع جدیدی از واکسن نیاز باشد، آماده شوند.

بسیاری از کارهای آماده سازی برای چنین تغییراتی در واکسن زمانی انجام شد که سویه های بتا و دلتا ظهور کردند - اگرچه در این موارد واکسن های موجود به خوبی عمل کردند. این بدان معناست که تیم‌های تحقیقاتی از قبل آماده هستند تا نسخه‌های جدیدی از واکسن‌ را ایجاد. با این حال، ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد تا واکسن های به روز شده، در صورت لزوم به طور گسترده در دسترس باشند.

احتمال شیوع سویه امیکرون در سراسر جهان چقدر است؟

تاکنون، اکثر موارد تایید شده در آفریقای جنوبی بوده است، تعداد انگشت شماری در بوتسوانا و هنگ کنگ. یک مورد دیگر در اسرائیل شناسایی شده است - فردی که از مالاوی بازگشته بود - و دو مورد دیگر در این کشور مشکوک هستند. بلژیک تایید کرد که یک مورد را در فردی که به مصر و ترکیه سفر کرده بود، شناسایی کرده است.

با این وجود، با توجه به اینکه ارتباط زیادی بین آفریقای جنوبی و کشورهای دیگر وجود دارد، اگر این سویه قابلیت انتقال بیشتری داشته باشد، احتمالاً تاکنون به کشورهای دیگر سرایت کرده است و تشخیص داده نشده است.

تجربیات قبلی نشان می‌دهند که ممنوعیت‌های تردد تنها زمان شیوع را به تاخیر می اندازند و بعید است که مانع گسترش یک سویه جدید به طور کامل شوند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.