کد خبر : 12773 / /
/

لیر ترکیه روز یکشنبه قیمت دو هزار و ۲۲۰ تومانی را برای خود به ثبت کرد. قیمت لیر ترکیه نسبت به روز گذشته ۱۰ تومان کاهش داشت.

امروز یکشنبه ۱۲ دی قیمت لیر ترکیه تنها ۱۰ تومان نوسان داشت، به قیمت دو هزار و ۲۲۰ تومان رسید. قیمت لیر افزایش پیدا می‌کند؟

لیر ترکیه روز یکشنبه قیمت دو هزار و ۲۲۰ تومانی را برای خود به ثبت کرد. قیمت لیر ترکیه نسبت به روز گذشته ۱۰ تومان کاهش داشت.

با شروع سال نو میلادی نرخ لیر ریزش چندانی نداشته است. امروز ارزش لیر در برابر دلار به ۱۳٫۳۲ رسید و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سه روز آینده این برابری تغییر نکند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود در استانبول می‌گوید: از تمامی شهروندان می‌خواهم پس‌انداز خود را به پول خودمان (لیر) ذخیره کنند و خرید و فروش و تجارتشان را با پول ملی ترکیه انجام دهند.

او تاکید کرد: فراموش نکنیم، مادامی که پول خود را شاخص قرار ندهیم، محکوم به غرق شدن هستیم. لیر ترکیه پول ما و واحدی است که با آن پیش خواهیم رفت؛ نه ارزهای خارجی.

اردوغان در صحبت با یک گروه تجاری، هم‌چنین از مردم ترکیه خواست دارایی‌های طلای خود را به نظام بانکی بدهند و بار دیگر بر این ادعای خود تاکید کرد که نرخ کم بهره، دلیل تورم است.

رئیس جمهوری ترکیه توضیح می‌دهد: ما مدتی است که نبرد نجات اقتصاد ترکیه از چرخه نرخ بهره و تورم بالا را در پیش گرفته‌ایم و آن را از طریق سرمایه‌گذاری، اشتغال، تولید، صادرات و مازاد حساب جاری در مسیر رشد قرار داده‌ایم.

اردوغان در نهایت می‌گوید: نرخ‌های بهره یک روز بالا و یک روز پایین می‌آیند؛ دوستان من، بیایید این را از اذهان خود حذف کنیم. نرخ‌های بالای بهره تنها ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر می‌کند.

سیاست تزریق دلار برای حفظ ارزش پول ملی در ایران نیز اجرایی شد اما نتوانست ارزش پول ملی و قیمت دلار را کنترل کند. پیش‌بینی می‌شود که ترکیه به این وضعیت دچار شود و ارزش لیر کاهش پیدا کند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.