کد خبر : 12962 / /
/

وام ازدواج| اخبار وام ازدواج| اخبار وام| وام قرض الحسنه

ولی اسماعیلی، نماینده مجلس گفت: دولت در بودجه ۱۴۰۱ وام ازدواج را کلی دیده بود اما مجلس قبول نکرد، زیرا نظارت مجلس را زیر سوال می‌برد.

وام ازدواج دانشجویی با شرایط جدید اعلام شده است. وام ازدواج به منظور کمک به جوانان برای آسان شدن امر ازدواج صورت می گیرد. وام ازدواج به منظور تسهیل ازدواج جوانان است. مبلغ وام ازدواج دانشجویی در دانشگاه های مختلف متفاوت است. برای اطلاع از شرایط جدید وام ازدواج با این خبر همراه باشید.

یک نماینده مجلس درخصوص مبلغ وام ازدواج در سال جدید بیان کرد: ۱۵۰ میلیون برای زوج و ۱۵۰ میلیون برای زوجه (جمعا ۳۰۰ میلیون) در نظر گرفته شده است.

ولی اسماعیلی، نماینده مجلس گفت: دولت در بودجه ۱۴۰۱ وام ازدواج را کلی دیده بود اما مجلس قبول نکرد، زیرا نظارت مجلس را زیر سوال می‌برد.

اسماعیلی بیان کرد: ۱۵۰ میلیون برای زوج و ۱۵۰ میلیون برای زوجه (جمعا ۳۰۰ میلیون) و برای تشویق به جوانان به ازدواج، ۱۰۰ میلیون برای دختران زیر ۲۳ سال و ۱۰۰ میلیون برای پسر‌های زیر ۲۵ سال مازاد بر ۱۵۰ میلیون با بازپرداخت ۱۰ ساله در نظر گرفته شده است.

وی افزود: ضامن کارمند هم را برای گرفتن وام حذف کردیم.

 

برخلاف سال‌های گذشته، امسال مبلغ وام ازدواج در بودجه ۱۴۰۱ مشخص نشده است. اما حالا رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفته پیشنهاد این کمیسیون وام ازدواج ۳۰۰ میلیون تومانی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۰، برای افراد زیر ۲۵ سال ۱۰۰ میلیون تومان و برای افراد بالای ۲۵ سال، ۷۰ میلیون تومان بود. اما مبلغ وام ازدواج سال ۱۴۰۱ هنوز مشخص نشده و دولت هم در بودجه به مبلغ وام ازدواج اشاره‌ای نکرده است.

اما حالا رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرده که پیشنهاد این کمیسیون برای وام ازدواج ۱۴۰۱، وام ۱۵۰ و ۲۵۰ میلیون تومانی است.

ولی اسماعیلی گفته کمیسیون اجتماعی مجلس با بررسی مبلغ وام ازدواج سال ۱۴۰۰ و میزان تورم، دو پیشنهاد برای افزایش وام ازدواج دارد.

وام ازدواج در سال آینده

به گفته این نماینده مجلس، پیشنهاد این کمیسیون این بوده که مبلغ وام ازدواج به ۱۵۰ میلیون تومان برسد و یک زوج بتوانند در مجموع ۳۰۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت کنند. یعنی پیشنهاد این کمیسیون افزایش مبلغ وام ازدواج از ۷۰ به ۱۵۰ میلیون تومان است. کمی بیشتر از دو برابر افزایش.

او همچنین گفته، برای تشویق جوانان به ازدواج، پیشنهاد شده که وام ازدواج پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال، ۲۵۰ میلیون تومان شود.

این در حالی است که مبلغ وام ازدواج برای این گروه، ۱۰۰ میلیون تومان بود و پیشنهاد کمیسیون اجتماعی مجلس افزایش ۲٫۵ برابری این رقم است.

اما پیشنهاد این کمیسیون فقط افزایش دو تا دو و نیم برابری مبلغ وام ازدواج نیست. بخش دیگری از پیشنهاد این کمیسیون، افزایش مدت بازپرداخت وام ازدواج و حذف ضامن است.

به گفته اسماعیلی پیشنهاد این کمیسیون این بود که مدت بازپرداخت وام ازدواج از ۷ به ۱۰ سال برسد، ضامن کارمند از شرایط وام ازدواج حذف شود و به جای آن متقاضیان بتوانند با ارائه سفته معتبر یا افراد شاغل دارای چک معتبر وام ازدواج بگیرند.

وام ازدواج 300 میلیونی 

اگرچه تلاش مجلس افزایش مبلغ وام ازدواج و تسهیل شرایط دریافت آن است، اما باید دید که آیا دولت با افزایش دو برابری وام ازدواج در سال آینده موافقت می‌کند یا نه؟

از طرف دیگر باید دید آیا بانک‌ها حاضر هستند در این شرایط این مبلغ وام را به متقاضیان پرداخت کنند، ضامن رسمی را حذف کنند و مدت بازپرداخت وام را هم افزیش بدهند؟

به نظر می‌رسد که هدف دولت از مشخص نکردن مبلغ وام ازدواج در بودجه سال آینده همین مساله بوده که به افزایش دو برابری مبلغ وام ازدواج تن ندهد. از طرف دیگر، میزان افزایش مبلغ وام ازدواج یک بحث همیشگی میان دولت و مجلس است.

بحثی که اصولا دولت در آن مخالف افزایش زیاد مبلغ وام ازدواج است اما مجلس با این افزایش همراهی می‌کند و اصولا مجلس به خواسته خود می‌رسد.

باید دید آیا مبلغ وام ازدواج سال ۱۴۰۱ هم به ۳۰۰ و ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد یا نه؟

یک اقتصاددان با اشاره به ضرورت تخصیص صد دردصدی منابع قرض الحسنه به مسئله ازدواج، گفت: البته مهم‌ترین عاملان اجرای بودجه بانک‌ها هستند، زیرا تمام ردیف‌های اعتباری از کانال بانک‌ها به بدنه اقتصاد تزریق می‌شود و اگر در انجام اختلالی وجود داشته باشد بودجه هیچ زمان تحقق پیدا نمی‌کند.

عبدالمجید شیخی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در رابطه با مقدار وام ازدواج در بودجه ۱۴۰۱، با بیان اینکه طبق آخرین اخبار میزان متقاضیان برای وام‌های قرض‌الحسنه ازدواج بیش از میزان پرداختی بانک‌ها است، اظهار کرد: لازم است برای تشویق ازدواج و فرزندآوری و در راستای تحقق سیاست جوان سازی جمعیت و افزایش باروری باید به بانک‌ها تکلیف شود که منابع قرض‌الحسنه را صد درصد تخصیص دهند.

وی افزود: همچنین پیشنهاد می‌شود دولت از محل سپرده‌های جاری نیز که هیچ گونه هزینه‌ای برای بانک ندارد و سود بزرگی نیز عاید آنها می‌کنند، استفاده و کف وام ازدواج بایستی مرتباً با سبد هزینه تشکیل یک خانواده جدید به روز شود.

این اقتصاددان گفت: به جای اینکه پیش بینی کنیم که قرار است بودجه وام ازدواج چه مقدار باشد باید برنامه‌ای اجرا شود تا میزان تحقق پرداختی‌ها مرتب رصد و نظارت شود. به طور مثال بانک‌هایی که حق و حقوق را آنگونه که باید پرداخت نمی‌کنند جریمه شوند.

شیخی تاکید کرد: بانک از سپرده‌های مردم به شدت استفاده می‌کنند به خصوص سپرده‌های قرض‌الحسنه که به صورت انتفاعی از آنها استفاده می‌شود؛ بخش زیادی از این سپرده‌ها را که به صورت امانت در اختیار آنان قرار دارد را به کارمندهای خود وام می‌دهند؛ بانک‌ها از سپرده‌های جاری و یا حتی بابت صدور دفتر چک و پیامک‌های بانکی هزینه دریافت می‌کنند و این کوچک‌ترین خدماتی است که بابت آنها از مردم مبلغی دریافت می‌شود و در عوض از سپرده‌های جاری مردم سود هنگفتی می‌برند.

وی تصریح کرد: در واقع به جای اینکه افکار خود را بر ارقام بودجه متوقف کنیم باید عملکرد را در اجرای بودجه بررسی کنیم که مهم‌ترین عاملان اجرای بودجه بانک‌ها هستند، زیرا تمام ردیف‌های اعتباری از کانال بانک‌ها به بدنه اقتصاد تزریق می‌شود و اگر در انجام اختلالی وجود داشته باشد بودجه هیچ زمان تحقق پیدا نمی‌کند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.