کد خبر : 15458 / /
/

دبیر انجمن ملی خرمای ایران از افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی قیمت خرما در ماه رمضان سالجاری نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: تورم و افزایش هزینه کارگری و بسته بندی از دلایل افزایش قیمت خرما نسبت به سال گذشته است.

 مقداد تکلوزاده در گفت و گو با اقتصاد آنلاین با بیان اینکه از ابتدای هفته چندین جلسه با دستگاه های مختلف برای مدیریت عرضه و بازار خرمای ماه رمضان داشته ایم، اظهار کرد: این جلسات با وزارت جهادکشاورزی، وزرات صنعت و معدن و تجارت، سازمان میادین و تعزیرات برگزار شده است.

وی ادامه داد: هدف از این جلسات مدیریت عرضه و بازار خرما در ماه رمضان برای جلوگیری از افزایش قیمت بی قاعده است. تکلوزاده با تاکید بر اینکه میزان خرمای ذخیره شده در انبارهای سراسر کشور مناسب است، افزود: در حال حاضر ۴۸۰ تا ۵۰۰ هزار تن خرما در انبارهای استان های مبدا تولید، بوشهر، کرمان و سیستان و بلوچستان و استان های عمده مقصد مصرف تهران، مشهد و آذربایجان غربی و شرقی ذخیر شده که بیش از نیاز مصرف در ماه رمضان است.

به گفته وی؛ به طور معمول در ماه رمضان ۴۰۰ هزار تن خرما مصرف می شود که ۴۰ تا ۴۵ درصد مصرف سالانه خرما در کشور است. تکلوزاده پیش بینی کرد: قیمت خرما در ماه رمضان امسال نسبت به سال گذشته افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی داشته باشد. وی قیمت سال گذشته هر کیلوگرم خرمای پر مصرف را بر اساس کیفیت به طور متوسط ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان عنوان کرد که امسال به ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

تکلوزاده دلیل این افزایش قیمت را تورم و  بالا رفتن هزینه جانبی مانند کارگری و بسته بندی دانست. وی همچنین از عرضه مستقیم خرما در ماه رمضان در غرفه ها و فروشگاه های زنجیره ای خبر داد و گفت: این غرفه ها در میادین میوه و تره بار راه اندازی خواهند شد.

تکلوزاده تعداد غرفه های در نظر گرفته شده  برای عرضه مستقیم را ۲۰ تا ۳۰ غرقه اعلام کرد. وی زمان آغاز به کار غرفه های عرضه مستقیم خرما را از هفته اول ماه رمضان عنوان کرد.

دبیر انجمن ملی خرمای ایران، اضافه کرد: همچنین با فروشگاه های زنجیره ای توافق کرده ایم، خرما را با سود کمتر عرضه کنند تا با قیمت مناسب تر به دست مصرف کننده برسد./اقتصادآنلاین

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.