کد خبر : 15661 / /
/

دیروز رویترز نوشت که روسیه دوباره و از طریق لهستان به اروپا گاز صادر می‌کند. درست یک روز پس از انتشار این خبر، رویترز امروز در خبری جداگانه عنوان کرد که اروپا درخواست روسیه برای پرداخت به روبل را رد کرد.

 

قیمت نفت و گاز پس از یک ماه روند نزولی، در دو روز گذشته صعودی شد. به نظر می‌رسد چینی‌ها باز هم به کمک روسیه آمدند و با خرید نفت و گاز این کشور، بازار را تحت تاثیر قرار دادند. با این حال بلومبرگ از ارزان‌فروشی منابع انرژی توسط روسیه گزارش داد.

دیروز رویترز نوشت که روسیه دوباره و از طریق لهستان به اروپا گاز صادر می‌کند. درست یک روز پس از انتشار این خبر، رویترز امروز در خبری جداگانه عنوان کرد که اروپا درخواست روسیه برای پرداخت به روبل را رد کرد.

آن طور که رویترز نوشت، روسیه اعلام کرد که تا روز پنج‌شنبه مقدمات را برای دریافت روبل را انجام می‌دهد. با این حال کشورهای غربی، تقاضای مسکو برای تغییر ارز را رد کرده‌اند. روسیه هم دوباره تهدید کرد که از سرازیرشدن منابع انرژی به اروپا جلوگیری می‌کند.

البته روسیه هنوز ظرفیت انتقال گاز به اروپا را کم نکرده‌ است. رویترز نیز معتقد است که هیچ تضمینی برای انتقال همیشگی انرژی از روسیه به اروپا وجود ندارد.

چین مشتری پر و پا قرص گاز روسیه

هنوز هیچکس، حتی رویترز، به درستی نمی‌داند روسیه قرار است چه موضعی درباره صادرات گاز خود به اروپا بگیرد. در این بین اروپا هر لحظه نگران توقف خط واردات انرژی است. اما برخی کشورها مانند چین، بیش از همه از این وضعیت راضی هستند.

برخلاف اکثر کشورها که دست به تحریم روسیه زده‌اند، چینی‌ها بیش از همیشه، خواهان گاز روسیه‌اند. چنانکه روس‌ها برای خود مشتری جدید پیدا کرده‌اند. در همین زمینه شرکت چینی سینوپک برای خرید گاز روسیه اعلام آمادگی کرد.

یک گمانه درباره روسیه وجود دارد. احتمالا آن‌ها هم مانند سایر کشورهای تحریم‌شده به ارزان‌فروشی روی آورده‌اند تا همچنان در بازار شانس داشته باشند. حال که واردکنندگان چینی، به دنبال افزایش خرید گاز طبیعی مایع (LNG) شده‌اند، احتمالا روسیه امتیازاتی به خریداران خود می‌دهد. البته هیچ یک از طرفین، متقاعد نشده‌اند که درباره این تجارت، اظهار نظر کنند.

این اقدام چین، قیمت گاز و در نتیجه نفت را افزایش داد. قیمت نفت از دیروز وارد یک سیر صعودی شد و امروز دوباره به ۱۰۹ دلار رسید. سیر صعودی قیمت روز پیش، اولین افزایش قیمت در یک ماه اخیر بود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.