کد خبر : 15905 / /
/

افشین صدر دادرس با بیان اینکه قیمت دام زنده از هفته گذشته روند کاهشی پیدا کرده است، گفت: در اسفندماه قیمت هر کیلو دام زنده سبک ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان بود ولی در حال حاضر قیمت آن به کیلویی ۶۵ هزار تومان رسیده است.

قیمت گوشت اخیرا افزایش یافته بود. مافیای گوشت قیمت گوشت را تحت کنترل دارد. قیمت گوشت با پایین آمدن قیمت دام اندکی کاهش یافته است. قیمت گوشت به علت افزایش قیمت غذای دام و خشکسالی افزایش داشته است. جزئیات قیمت گوشت را در خبر روز دنبال کنید.

قیمت گوشت کاهش یافت

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور با بیان اینکه با مازاد و انباشتگی دام زنده مواجهیم ولی واردات گوشت انجام می‌شود، گفت: مافیای گوشت اجازه نمی دهند قیمت‌ گوشت قرمز در بازار کاهش یابد که واردات ادامه داشته باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ، افشین صدر دادرس با بیان اینکه قیمت دام زنده از هفته گذشته روند کاهشی پیدا کرده است، گفت: در اسفندماه قیمت هر کیلو دام زنده سبک ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان بود ولی در حال حاضر قیمت آن به کیلویی ۶۵ هزار تومان رسیده است.

وی ادامه داد: با مازاد و انباشتگی دام مواجهیم. صادرات هم ممنوع است. مصرف گوشت هم کاهش پیدا کرده و واردات گوشت انجام می‌شود. همه این موارد باعث کاهش قیمت دام زنده شده است ولی قیمت گوشت روند صعودی خود را حفظ کرده است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور گفت: سوال ما از مسئولان مربوطه در کشور این است که چرا وقتی مازاد دام در کشور داریم و دام روی دست دامداران مانده، این دام ها را از دامداران خریداری نمی کنند که هم تولیدکنندگان ضرر نکنند و هم مردم گوشت را کیلویی ۲۴۰هزارتومان نخرند؟ چرا با وجود انباشت دام در داخل واردات گوشت متوقف نمی‌شود؟

وی با بیان اینکه گوشت گرم باید با قیمت هر کیلو ۱۴۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد، گفت: مافیای گوشت نمی‌گذارند قیمت گوشت پایین بیاید تا بتوانند به واردات ادامه دهند و دود آن در نهایت به چشم مصرف کننده می رود.

صدر دادرس تصریح کرد: از سه ماه گذشته به مسئولان کشور هشدار دادیم. مکاتبات بسیاری در این زمینه کردیم. ولی کسی به حرف اتحادیه‌ها و بخش خصوصی توجهی نمی‌کند و در نهایت می‌گویند که اتحادیه ها ضعیف هستند. در حالی که مسئولان از نظرات کارشناسی اتحادیه‌ها استفاده نمی‌کنند و آنها را نادیده می‌گیرند.

دلایل نارضایتی از قیمت گوشت

  با اینکه قیمت گوشت گران است اما حتی تولید کنندگان هم از این وضعیت ناراضی‌اند و می‌گویند هیچ حاشیه سودی ندارند، گزارشات از استان‌های کشور حاکی از آن است که خیلی از آنها تعداد دام های خود را به دلیل فشاری که هزینه نهاده و خوراک به آنها تحمیل کرده کم کرده‌اند.

دامداران استان گلستان گفتند که خانوارهایی وجود داشت که ۱۰۰ راس گوسفند نگه می‌داشتند، برخی دامداری را تعطیل کرده و برخی تعداد دامشان را به حداقل رسانده‌اند تا بتوانند خوراک مورد نیاز را تامین کنند.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی دلایل نارضایتی تولیدکننده و مصرف‌کننده گوشت قرمز پرداخت و تاکید کرد که «سیاستگذاری دستوری» نتیجه‌ای جز نارضایتی تولیدکننده و مصرف‌کننده به دنبال نداشته است؛ به‌گونه‌ای‌که از یکسو مصرف‌کننده هیچ‌گاه شاهد کاهش ملموس و پایدار قیمت گوشت قرمز نبوده و از سوی دیگر، تولیدکننده با شکاف هزینه تمام‌شده تولید و قیمت گوشت در بازار به‌دلیل کمبود نهاده دست به گریبان است.

در این گزارش همچنین عنوان شده است کاهش میزان بارندگی در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ و بروز خشکسالی فراگیر در کشور، با کاهش میزان تولیدات گیاهی مراتع و مزارع همراه بود.

شدت خشکسالی به حدی بود که میزان بارندگی در سال آبی مذکور ۳۴ درصد نسبت به میانگین بلندمدت و حدود ۵۱ درصد نسبت به سال آبی گذشته کاهش داشت.

کاهش تولیدات گیاهی با افزایش قیمت نهاده‌های دامی و بالطبع افزایش هزینه‌ های تمام شده تولید دام، به ویژه در بخش دام سبک، همراه بود. عدم انجام اقدامات مناسب در حمایت از تولیدکننده داخلی، مدیریت بازار و ایجاد همگرایی بین منافع مصرف‌کننده و تولیدکننده، آثار منفی فراوانی به‌ خصوص بر تولید و معیشت دام داران بر جای گذاشته است.

صنعت دام سبک کشور به دلیل سوء تدابیر، در سال ۱۴۰۰ دچار تکانه‌های اساسی شده است که عدم رفع آنها، آینده نامناسبی را برای این صنعت راهبردی و پرورش‌ دهندگان پرتلاش آن ترسیم خواهد کرد.

توزیع گوشت گوسفندی 85 هزار تومانی آغاز شد

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران گفت:توزیع گوشت گوسفندی به قیمت متوسط هر کیلوگرم ۸۵ هزار تومان و گوساله ۹۵ هزار تومان آغاز شد.

رضا سالمی مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت:  در روزهای اخیر عرضه گوشت گرم به دلیل شرایط فصلی کمتر شده است زیرا دامداران به دنبال عرضه دام های خود  از تیر ماه هستند تا با استفاده از علوفه بهاری دام خود را با وزن بیشتری به فروش برسانند، به همین منظور شرکت پشتیبانی امور دام، گوشت مازادی که از خود دامداران در فصل فراوانی عرضه خریداری کرده است برای تنظیم بازار عرضه می‌کند.

وی افزود: توزیع گوشت تنظیم بازاری با قیمت متوسط 85 هزار تومان ( ران و سردست) برای گوشت های گوسفندی و 95 هزار تومان برای گوشت گوساله آغاز شد و این محصول بدون محدودیت دربسته های 1.5 تا 2 کیلوگرمی توزیع می‌شود.

وی افزود: کلیه صنوف، فروشگاه های زنجیره ای ، تعاونی‌های توزیعی، مباشرین شهرستانی می‌توانند برای دریافت گوشت با قیمت ( پخش) 79 تا 80 هزار تومان برای گوشت گوسفندی و 90 هزار تومان برای گوشت گوساله مراجعه کنند.

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران ادامه داد: این گوشت به صورت منجمد و از محل تولید داخل تولید شده است و برای توزیع این محصول در بازار هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی تصریح کرد:گوشت تنظیم بازاری  امکان عرضه در تمام فروشگاه های زنجیره ای، صنفی و تعاونی ها دارد و در صورت درخواست صاحبان کسب و کار حداقل تا پایان ماه مبارک رمضان در اختیار آنها قرار می‌گیرد. 

مصوبات جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست مخبر؛ قیمت گوشت منجمد دولتی کاهش یافت

سالمی گفت:  با توجه به عرضه مازاد مرغ در بازار، خرید توافقی این محصول نیز آغاز شده است و مرغداران می توانند  هر کیلوگرم مرغ را با قیمت 30 هزار تومان و 33660  تومان برای مرغ آرین به شرکت پشتیبانی امور دارم بفروشند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.