کد خبر : 16045 / /
/

در دیدار امیر عبداللهیان با فواد حسین، آخرین وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و برخی موضوعات مورد علاقه بین المللی از جمله یمن، افغانستان، سوریه و اوکراین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 

امیر عبداللهیان خطاب به فواد حسین گفت: ایران نمی‌تواند بپذیرد مرزهای خود از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عناصر تروریست و تجزیه طلب تهدید شود و امنیت‌اش در مخاطره قرار گیرد.

حسین امیر عبداللهیان پس از استقبال رسمی از فواد حسین وزیر خارجه عراق، در محل وزارت خارجه میزبان هیات بلندپایه عراقی بود.

در دیدار امیر عبداللهیان با فواد حسین، آخرین وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و برخی موضوعات مورد علاقه بین المللی از جمله یمن، افغانستان، سوریه و اوکراین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان تقویت مناسبات تجاری با عراق را از اولویت‌های مهم دو کشور دانست و بر موضوعاتی مانند تسهیل تبادلات تجاری در گذرگاه‌های مرزی، حمل یکسره و نهایی شدن راه آهن بصره شلمچه تاکید کرد.

وی همچنین بر روان سازی تردد زائران دو کشور برای سفر به اماکن زیارتی تاکید کرد و خواستار تسهیل سفر زایران ایرانی از مرزهای زمینی به عتبات عالیات شد.

امیر عبداللهیان گفت: ایران نمی‌تواند بپذیرد مرزهای خود از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عناصر تروریست و تجزیه طلب تهدید شود و امنیت‌اش در مخاطره قرار گیرد.

فواد حسین در این دیدار روابط و مناسبات دو کشور ایران و عراق را درهم تنیده خواند و از ایران به عنوان همسایه وفادار یاد کرد.

وزیر خارجه عراق اظهار داشت: عراق به نقش سازنده خود در آرام سازی فضای منطقه ادامه داده و در تقویت عنصر گفت و گو بین کشورهای منطقه می‌کوشد.

فواد حسین در این دیدار تصریح کرد: امنیت ایران و عراق به یکدیگر وابسته است و عراق اجازه نمی‌دهد از خاک خود تهدیدی علیه همسایگانش صورت گیرد.

شرح پیشرفت‌های مذاکرات وین، مسائل افغانستان، سوریه، اوکراین و یمن و توسعه مناسبات ایران و خلیج فارس از دیگر موضوعات مطرح شده در این ملاقات بود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.