کد خبر : 16578 / /
/

براساس خبرهایی که از کشورهای مسلمان آمده، اکثر آنها زمان عید فطر را اعلام کرده‌اند، اما برای ایرانیان هنوز روز عید فطر مشخص نیست.

آخرین ارزیابی درباره رویت هلال ماه شوال و عید فطر به قرار زیر است:

 ۱- هلال ماه شوال در هیچ نقطه کشور با چشم غیرمسلح در شامگاه یکشنبه قابل استهلال نیست و صرفا این امید وجود داشت که در جنوب و جنوب غربی کشور بتوان آن را با چشم مسلح دید.

۲- گرد و غباری که در حال حاضر در آسمان عراق و عربستان است و حتی پروازهای فرودگاه بغداد و نجف را لغو کرده، به احتمال زیاد مانع رویت هلال، در شامگاه یکشنبه حتی با چشم مسلح و تلسکوپ است و بنابراین به احتمال قریب به یقین، فردا از نظر رهبری عید نیست و سه‌شنبه عید است. 

۳- آقایان سیستانی، شبیری، سبحانی و مکارم اساسا رویت با چشم مسلح را قبول ندارند بنابراین در مورد این افراد با قطعیت بیشتری می توان گفت که سه شنبه را به عنوان عید اعلام خواهد کرد. 

 ۴- در شامگاه یک‌شنبه فقط احتمالا دو مرجع یعنی آقای نوری همدانی و وحید خراسانی به نتیجه خواهند رسید که دوشنبه عید است چون این آقایان مبنای اشتراک شب را قبول دارند و رویت هلال حتی در آفریقا یا بخشی از آمریکا را برای مقلدان خود در ایران معتبر می‌دانند. 

۵- در صورتی که سه‌شنبه عید باشد، سه‌شنبه و چهارشنبه تعطیل است، چون طبق قانون مجلس، اول و دوم شوال تعطیل است.

بیشتر کشورهای مسلمان عید فطر را اعلام کرده‌اند. در ایران نیز رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب از اعزام ۱۰۰ گروه رصدی برای استهلال ماه شوال خبر داده است. اما به اعتقاد او امسال رویت هلال ماه شوال سخت است.

طبق پیش بینی ها امسال رویت هلال ماه شوال، به خاطر نامساعد بودن وضعیت جوی سخت است.

براساس خبرهایی که از کشورهای مسلمان آمده، اکثر آنها زمان عید فطر را اعلام کرده‌اند، اما برای ایرانیان هنوز روز عید فطر مشخص نیست.

رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر رهبر انقلاب از اعزام ۱۰۰ گروه رصدی برای استهلال ماه شوال خبر داد. آنطور که او می‌گوید، طبق پیش‌بینی‌ها امسال رویت هلال ماه شوال، به خاطر نامساعد بودن وضعیت جوی سخت است.

موحدنژاد گفت: ۱۰۰ گروه متخصص در نقاط مختلف کشور در غروب امروز یکشنبه، اقدام به رویت هلال ماه شوال خواهند کرد.

براساس اظهارات او، اگر هلال ماه امشب رویت شود، فردا عید فطر اول ماه شوال خواهد بود، در غیر این صورت سه شنبه اول ماه است.

توصیه به نمازگزاران عید فطر

اما وزارت بهداشت به نمازگزاران برای حضور در نماز عید فطر چند توصیه کرده است. طبق گفته‌های معاون بهداشت وزارت بهداشت استفاده از ماسک برای شرکت کنندگان نماز عید فطر حتی در فضای باز الزامی است. همچنین افراد مهر و سجاده شخصی به همراه داشته باشند.

با تصور این که روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته به مناسبت عید فطر تعطیل است، بسیاری از مرذم راهی سفر شده‌اند. در خصوص وضعیت جاده نیز مسعود خانجانی امروز به ایرنا گفت: اکنون ترافیک در خط جنوبی جاده کرج – چالوس ازمحدوده گچسر تا کندوان سنگین و در حال حرکت است.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا نیز محدودیت‌های ترافیکی را برای مسافران اعلام کرده است.

احمد شیرانی با اشاره به محدودیت‌های ترافیکی تعطیلات عید فطر گفت: تردد موتورسیکلت از ۱۲ ظهر روز یکشنبه یازدهم اردیبهشت ماه تا ساعت شش روز شنبه ۱۷ ماه جاری در مسیرهای کرج – چالوس، هراز، فیروزکوه و محور تهران – سمنان مشهد و بالعکس ممنوع است.

به گفته او، همچنین تردد انواع تریلرها از محور هراز کماکان ممنوع است همچنین عبور همه کامیون‌ها و کامیونت‌ها به استثنای حاملان مواد سوختی و فاسد شدنی از ساعت ۱۲ تا ۲۴ روز یکشنبه یازدهم اردیبهشت ماه همچنین از ساعت ۶ تا ۲۴ روزهای دوشنبه، سه شنبه، پنجشنبه و جمعه ۱۲، ۱۳، ۱۵ و ۱۶ ماه جاری از مسیر هراز ممنوع است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.