کد خبر : 16783 / /
/

فهرست نرخ برخی از انواع گوشت مرغ بسته‌بندی موجود در بازار به شرح زیر است.

 

قیمت مرغ در یک سال اخیر نوسان داشته. قیمت مرغ به دلیل افزایش قیمت نهاده ها با افزایش مواجه شد. بعد از قیمت مرغ قیمت تخم مرغ هم افزایش داشت. قیمت مرغ امروز به شرح زیر است. برای اطلاع از آخرین قیمت مرغ با خبر روز همراه باشید.

در این خبر به بررسی نرخ انواع گوشت مرغ بسته‌بندی در بازار پرداختیم.

قیمت مرغ امروز 19 اردیبهشت

 

فهرست نرخ برخی از انواع گوشت مرغ بسته‌بندی موجود در بازار به شرح زیر است.

 

قیمت مرغ

صادرات ۸ میلیونی تخم مرغ از آذربایجان به روسیه

بزرگترین زنجیره‌های بازار روسیه پیشنهادهایی را برای واردات سالانه ۶ تا ۸ میلیون تخم‌مرغ از جمهوری آذربایجان را ارسال کرده‌اند.

بزرگترین زنجیره‌های بازار روسیه پیشنهادهایی را برای واردات سالانه ۶ تا ۸ میلیون تخم‌مرغ از جمهوری آذربایجان را ارسال کرده‌اند.

این موضوع در نشستی با نمایندگان بنیاد توسعه صادرات و سرمایه‌گذاری آذربایجان (AZPROMO) وابسته به وزارت اقتصاد و اعضای انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مرغ و تخم‌مرغ آذربایجان اعلام شد.

خاطرنشان می‌شود که اقدامات با آژانس ایمنی مواد غذایی (FSA) برای تسریع در انجام امور اداری در حال انجام است.

مسئولان AZPROMO، افزود: در آینده نزدیک یک خانه تجارت در قطر افتتاح و از فرصت‌های آن برای صادرات تخم‌مرغ استفاده می‌شود.

فروش تخم مرغ پایین تر از قیمت مصوب ۱۴۰۰!

طلاکش دبیرکل فدراسیون طیور ایران با بیان اینکه ماهانه ۲۰۰ تن مازاد تولید داریم گفت: میانگین نرخ تخم‌مرغ تا ۲هزار تومان پایین تر از نرخ مصوب است و به این ترتیب ماهانه ۱۶ میلیارد تومان ضرر میدهیم.

نرخ مرغ و تخم‌مرغ طی یک ماه گذشته کاهشی بوده است و این امر اگرچه برای مصرف‌کنندگان تا حدودی خوشایند بوده است اما به گفته کارشناسان بخش، تولید‌کنندگان در این میان با ضررهای جبران ناپذیری روبه‌رو هستند که تبعات آن طی ماه‌های آینده بر بازار مصرف آشکار خواهد شود.

فرزاد طلاکش در خصوص وضعیت تولید تخم‌مرغ و تولیدکنندگان این بخش گفت: شرایط تولید خوب نیست و تولید مرغ و تخم‌مرغ بسیار بیشتر از مصرف روز است. به طوری که روزانه حداقل ۲۰۰ تن مازاد تولید تخم‌مرغ در کشور داریم.

 در کشور ماهانه ۸۲ هزار تن تخم‌مرغ تولید می‌شود و میانگین کیلویی ۲ هزار تومان ضرر حساب می‌دهند که در مجموع می‌توان گفت در ماه ۱۶ میلیارد تومان ضرر می‌دهند

میانگین نرخ تخم‌مرغ حتی از نرخ مصوب سال گذشته هزار تا دو هزار تومان پایین تر است

طلاکش افزود: با توجه به اینکه مازاد تولید داریم لذا شاهد هستیم که میانگین نرخ تخم‌مرغ حتی از نرخ مصوب سال گذشته هزار تا دو هزار تومان پایین تر است.

وی با بیان اینکه نرخ مصوب تخم‌مرغ ۱۸هزار و ۵۰۰ تومان درب مرغداری است افزود: با این وجود طی یک ماه گذشته میانگین نرخ این محصول به ۱۷هزار تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است و کاری از دست مرغدار هم بر نمی‌آید و به این دلیل که دوره پرورش طولانی است.

طلاکش ادامه داد: در واقع وضعیت تخم‌مرغ مانند وضعیت مرغ است به خصوص اینکه اگرچه نرخ مصوب مرغ ۳۱ هزار تومان است اما میانگین نرخ آن در بازار از ۲۸ هزار تومان بالاتر نرفته است.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر درحال‌حاضر تولید کننده‌ها چقدر ضرر می‌دهند، اظهارکرد: الان در کشور ماهانه۸۲ هزار تن تخم‌مرغ تولید می‌شود و میانگین کیلویی ۲ هزار تومان ضرر حساب می‌دهند که در مجموع می‌توان گفت در ماه ۱۶ میلیارد تومان ضرر می‌دهند.

طلاکش افزود: با این وجود راهکار این است که دولت ورود نکند و بگذارد بازار خود قیمتها را تنظیم کند در غیر این صورت وضعیت تولید‌کنندگان تخم‌مرغ تا ۳ ماه آینده هم درست نمی‌شود چون مرغ ۲ سال تخم ریزی می‌کند و لذا به تولید ادامه می‌دهد.

 دولت هنوز اجازه‌ای برای صادرات نداده اگرچه حتی اگر هم مجوز بدهند با هزینه هایی که داریم و هزینه‌های تبعی که باید برای صادرات بپردازیم صادرکننده استقبال نخواهد کرد

در سال جاری عمده مرغداران سهیمه کنجاله سویا از بازارگاه نگرفته اند

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های تولید‌کنندگان مرغ و تخم‌مرغ بحث عدم تامین به موقع نهاده‌های تولید از طریق سامانه بازارگاه است که به گفته تولید‌کنندگان نه تنها نامنظم است بلکه دقیقا مشخص نیست تا چه زمانی تامین نهاده ادامه دار خواهد بود.

طلاکش در این خصوص نیز گفت: سامانه بازارگاه مخصوصا در رابطه با کنجاله سویا سهمیه‌ای به تولید‌کنندگان تحویل نداده و در امسال عمده مرغداران سهمیه سویا را دریافت نکرده‌اند و کسی هم پاسخگو نیست که آیا بارگذاری می‌شود یا خیر! و تکلیف ماه‌های آتی چیست.

وی ادامه دارد: ار آن طرف اخبار متناقضی از سوی دولت منتشر می‌شود که کار را پیچیده تر می‌کند؛ ازجمله اینکه رئیس‌جمهوری اعلام می‌کند ارز ۴۲۰۰ تومانی دیگر وجود ندارد اما در عمل همچنان نه بخشنامه‌ای صادر شده و نه پیش‌بینی برای اینکه اگر این ارز وجود ندارد جبران مافات هزینه‌های تولید‌کننده و مصرف‌کننده به چه صورتی انجام خواهد شد. لذا در حالی که نه مقامات وزارت جهاد کشاورزی پاسخگو هستند و نه برنامه‌ای برای آینده تولید اعلام می‌شود مطمئنا اگر همین روند ادامه پیدا کند حتما ما تولید‌کنندگان تخم‌مرغ در سه ماه آینده مشکلات جدی خواهیم داشت.

دبیر فدراسیون طیور ایران همچنین در پاسخ به این سوال که آیا گره گشایی در بحث صادرات تخم‌مرغ رخ داده است یا خیر گفت: دولت هنوز اجازه‌ای برای صادرات نداده اگرچه حتی اگر هم مجوز بدهند با هزینه هایی که داریم و هزینه‌های تبعی که باید برای صادرات بپردازیم صادرکننده استقبال نخواهد کرد؛ یعنی صادراتی هم چندان اتفاق نخواهد افتاد برای همین دولت باید مازاد را خریداری و ذخیره‌سازی کند، با این وجود این کار را انجام نمی‌دهد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.