کد خبر : 17312 / /
/

ابراهیم عزیزی در نطق میان دستور گفت: به دولت محترم پیشنهاد می‌کنم برای حل مشکلات زیربنایی و پروژه‌های بزرگ و محرک کشور ستاد ویژه‌ای را تشکیل داده تا پروژه‌های بزرگ و زیربنایی در انبوه پروژه‌های کوچک گم نشود .

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی در ادامه در تذکری خطاب به رئیس مجلس و هیات رئیسه، گفت: براساس اصول ۳ و ۲۲ قانون اساسی درباره جان مردم و اصول ۴۰ و ۵۰ درباره محیط زیست و انفال و اصل ۱۴۲ درباره حقوق مردم و تمامیت ارضی، گرد و غبار آزار دهنده امروز به دلیل کوتاهی دولت ها در حفظ اراضی مردم است.

ابراهیم عزیزی در نطق میان دستور گفت: به دولت محترم پیشنهاد می‌کنم برای حل مشکلات زیربنایی و پروژه‌های بزرگ و محرک کشور ستاد ویژه‌ای را تشکیل داده تا پروژه‌های بزرگ و زیربنایی در انبوه پروژه‌های کوچک گم نشود .دولت محترم خیلی سریع جاماندگان طرح یارانه‌ها را با حساسیت مد نظر قرار دهد تا نکند خدای ناکرده حقی از مردم تضییع شود .

 خبر روز  اخبار بورس  قیمت دلار امروز

رسیدگی به مشکل جانبازان و ایثارگران

منصور شکرالهی در تذکر شفاهی خود در صحن علنی مجلس گفت: با توجه به کثرت جانبازان در ۵ شهرستان جنوبی استان و مشکل تردد و بعد مسافت از جنوب استان تا مرکز آن از رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران انتظار دارم کمیسیون پزشکی مستقل برای تعیین درصد جانبازی برای ۵ شهرستان جنوب کرمان به مرکزیت کهنوج بزرگ ایجاد شود. از آقای قاضی‌زاده رسیدگی به مشکلات جانبازان و رسیدگی به همه مشکلات ایثارگران و افراد جان برکف و فداکار با اولویت ویژه را در دستور کار قرار دهد.

شکرالهی از وزیر کشور خواست تا تسریع در اعلام شهرستان شدن جازموریان را در دستور کار قرار دهد.

وضعیت مردم عشایر باید رسیدگی شود

محمدمهدی فروردین در مجلس گفت: هرچند گوش شنوایی برای تذکرات خود نمی‌بینیم اما وظیفه خود می‌بینم که از جانب مردم به مسئولان تذکر دهم.به سران سه قوه تذکر می‌دهم امروز فریاد عشایر را بشنوید، عشایر در حال نابودی هستند و دام عشایر فاقد علوفه است؛ عشایر امروز برای نهاده‌های دامی دست و پا می‌زند.آقای رئیس جمهور؛ بیشترین حمایت از شما از طرف جامعه عشایر بوده است که امروز این قشر مظلوم و مولد به حال خود رها شده‌اند. آبرسانی به عشایر در شأن آنها نیست، به داد عشایر برسید.

افزایش حقوق کارگران اجرا نشد

سیدکاظم دلخوش اباتری در تذکر شفاهی گفت: افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران که در قانون بودجه آمده است اجرا نشده، همچنین این مورد درباره حقوق پرستاران و کادر درمانی نیز صدق می کند.در ادامه در تذکری خطاب به رئیس مجلس و هیات رئیسه، گفت: براساس اصول ۳ و ۲۲ قانون اساسی درباره جان مردم و اصول ۴۰ و ۵۰ درباره محیط زیست و انفال و اصل ۱۴۲ درباره حقوق مردم و تمامیت ارضی، گرد و غبار آزار دهنده امروز به دلیل کوتاهی دولت ها در حفظ اراضی مردم است.

تاکید نماینده مجلس درباره اجرای رتبه بندی معلمان

حسن نوروزی در نطق میان دستور خود گفت: شهرستان‌های رباط کریم و بهارستان با دارا بودن بیش از ۱۰ هزار واحد تولیدی خرد و متوسط، می‌توانند ضمن حل بیکاری منطقه، بخش زیادی از بیکاری استان تهران را نیز به دوش بکشند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از وزیر بسیجی آموزش و پرورش، تصریح کرد: انتظار داریم نسبت به اجرایی شدن رتبه بندی معلمان اقدام فوری شود.

نماینده ویژه رئیس‌جمهور در حوزه خزر معرفی شود

احمد دنیامالی در نطق میان دستور گفت: اولین مسأله نگران کننده برای مردم درباره گرانی اقلام به خصوص ارزاق عمومی است که دولت باید از همه ابزارهای خود برای کنترل قیمت ها استفاده کند که عمده فشار امروز در حوزه ارزاق عمومی، خوردنی ها و آشامیدنی ها و مسکن است که اقشار با درآمد پایین را نگران کرده و مشکلات فراوانی به وجود آورده است لذا همه دستگاه ها امروز موظف هستند با حساسیت زیاد پیگیری کنند. همچنین از رئیس جمهور در حوزه خزر می خواهم با توجه به اینکه سال گذشته، پوتین نماینده تام الاختیار خود را در حوزه خزر معرفی کرد، آقای رئیس جمهور نیز نماینده ویژه ایران را نیز تعیین کند که بتوانیم از این کریدور دریایی یعنی شمال-تهران-جنوب بیشتر برای حوزه واردات و صادرات استفاده کنیم.

پایان جلسه علنی مجلس

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه، اول خردادماه) مجلس شورای اسلامی را راس ساعت ۱۲ و ۱۷ دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی مجلس روز سه شنبه، سوم خردادماه رأس ساعت ۷:۴۵ خواهد بود.

پیگیری نماینده مجلس درباره همسان سازی حقوق

شهباز حسن پور بیگلری در تذکر شفاهی مجلس، خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم خصوصاً اقشار آسیب دیده، کارگران، معلمان و بازنشستگان شد و گفت: یارانه معشیتی باید به همه اقشار مردم پرداخت شود.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه کشاورزان استان کرمان به دلیل سرمازندگی، خشکسالی و اقدامات بانک ها به روز سیاه نشسته اند و نیاز به توجه دارند، اظهار کرد: همچنین همسان سازی حقوق برای همه حقوق بگیران و بازنشستگان نیز باید انجام شود.

مردم خرمشهر آبادانی نمی بینند

سیدلفته احمدنژاد نماینده مجلس در نطق میان دستور خود گفت: خرمشهر را خدا آزاد کرد، خرمشهری که آزادی اش دغدغه رهبر کبیر بود اما برای آبادانی آن دغدغه ای مشاهده نمی شود. هر ساله سوم خرداد برای خرمشهری ها، زخمی تازه بیدار شده و از این رو اگر مسئولان دولت و مجلس ملامت شوند بیراه نیست که همه ما به وظیفه خود در قبال مردمی استوار به بلندای دماوند و انقلابی به خروش کارون عمل نکرده ایم. والله اگر زمان باز گردد و شهیدان بیدار شوند، اسلحه خود را به سوی ما خواهند گرفت.

ورود مبلغ مازاد نیروگاه ها به بورس انرژی

نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور با ماده ۱۶ این طرح با ۱۸۵ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۱۶ طرح مذکور؛ دولت مکلف است هر سال مبلغ سوخت مصرف نشده و یا تخصیص حواله معادل آن به شکل سبد سوخت مایع یا معادل نفت خام به تولیدکنندگان نیروگاه های تجدیدپذیر را برای فروش یا عرضه در بورس انرژی در لوایح بودجه سنواتی پیش بینی کند. انواع نیروگاه های برق آبی کمتر یا بیشتر از ۱۰ مگاوات نیز شامل حکم این ماده هستند. آیین نامه اجرایی این ماده ظرف ۳ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به پیشنهاد وزارت نیرو تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

مانع تراشی سازمان بودجه درباره رتبه بندی فرهنگیان

رحمت اله نوروزی درباره رتبه بندی فرهنگیان گفت: در قانون رتبه بندی فرهنگیان یک ماه به دولت وقت داده شده است تا آئین نامه آن را تدوین کند. آقای علی احمدی در سازمان برنامه و بودجه می خواهد پاداش بازنشستگان و کسورات قانونی را از لایحه اعتبار کم کنند. مجموعه صحن و اعضای تلفیق کمک کردند تا رتبه بندی از شهریور ۱۴۰۰ اجرایی شود، چرا الان مانع تراشی می شود.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس در پاسخ به این نماینده، گفت: اخطار شما وارد نیست، تمام منابع دولت در اختیار دستگاه های اجرایی قطعا گردش خزانه دارد و براساس آن هزینه می شود، همچنین در خصوص قانون رتبه بندی فرهنگیان انتظار می رود توجه لازم صورت گیرد.

سازمان انرژی اتمی از قانون شفافیت مستثنی شد

نمایندگان در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح شفافیت قوای سه‌گانه با ماده (۱) این طرح با ۱۸۴ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در تبصره ردیف ۵ ماده یک طرح مذکور آمده است:

ماده ۱- دستگاه ها، نهادها، سازمان ها و موسسات مشمول این قانون عبارتند از:

نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از حکم این قانون مستثنی هستند.

عباس مقتدایی در ارائه پیشنهاد مرتبط با تبصره ردیف ۵-۱ در خصوص شفافیت اطلاعات سازمان انرژی اتمی بر اساس طبقه‌بندی امنیتی افزود: هم اکنون انرژی اتمی ما در کانون توجه بیگانگانی بوده که می‌خواهند به کشور آسیب بزنند. تمام زنجیره این سازمان به یکدیگر پیوسته است لذا استثنای برخی مطالب ممکن است روزنه نفوذ ایجاد کند.

رتبه بندی معلمان مطابق قانون باید اجرا شود

نماینده مجلس گفت:قوه مقننه رتبه بندی فرهنگیان را تصویب کرد که به عنوان اقدام بسیار بزرگ مجلس یازدهم محسوب می شود. براساس قانون دولت ۳ ماه وقت داشت تا آئین نامه این قانون را تصویب کند اما اخیرا شنیده شده درصدد اعمال تغییراتی در آئین نامه هستند که اصل قانون را زیر سوال می برد لذا کمیسیون آموزش مجلس باید نسبت به این موضوع دقت کرده و آن را بررسی کند.

مشکل دامداران در خصوص فروش گوشت

علیرضا سلیمی درمجلس در تذکری گفت: برخی از دامداران در خصوص فروش گوشت دام هایشان مشکل دارند، درخواست می شود از وزیر جهاد کشاورزی بخواهید نسبت به خریداری و نگهداری در سردخانه ها اقدام کند.

نماینده مجلس افزود: در شرایط حال از طریق کارت دام به دامداران وام داده می شود اما مبلغ پرداختی نمی تواند افزایش قیمت خوراک دام را جبران کند لذا وزارت جهاد کشاورزی باید مبلغ وام را افزایش دهد تا دامداران بتوانند هزینه های خود را جبران کنند؛ شاید قیمت شیر و گوشت افزایش یافته اما دامداران توان خرید نهاده و سایر نیازها را ندارند.

قالیباف در پاسخ به تذکر نماینده مجلس گفت: از رئیس کمیسیون کشاورزی می خواهم موضوع خرید و واردات گوشت را بررسی کرده و نتیجه آن را اعلام کند.

مجازات عدم اجرای قانون شفافیت قوای سه‌گانه

مجلس در جریان بررسی ماده ۵ قانون شفافیت قوای سه‌گانه با ۱۸۷ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۹ نماینده حاضر در جلسه، آن را به تصویب رساندند.

محمدحسن آصفری پیشنهاد داد، مسئولیت اجرای این قانون را به عهده بالاترین مقام دستگاه قرار دهد، گفت: اگر تخلفی در خصوص اجرای این قانون صورت گیرد باید با مسئول دستگاه برخورد شود لذا اگر این قانون دقیق و متقن آورده نشود، دستگاه ‌ها و سازمان‌ها از زیر بار مسئولیت فرار می‌کنند.

نماینده مردم افزود: اگر مسئولیت این قانون مشخص نشود، مقام مسئول هر دستگاه می گوید من قانون را ابلاغ کرده ام و سایرین اجرا نکرده‌اند از این رو برای جلوگیری از تبعات بعدی و ناگزیر شدن به اصلاحات جدید، باید قانون به صورت دقیق نوشته شده تا شفافیت به درستی عملیاتی شود.

 موافقت نمایندگان با طرح شفافیت قوای سه گانه

مجلس در جریان بررسی طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، با ماده ۴ این طرح با ۱۹۱ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس ماده ۴ این طرح؛ مشمولین این قانون موظفند هر ۶ ماه یکبار گزارش عملکرد اجرای این قانون را به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی ارسال کنند.

واردات گوشت خلاف اقتصاد مقاومتی است

 سلمان اسحاقی نماینده مردم قائنات در صحن علنی مجلس درباره واردات گوشت از کشورهای دیگر گفت: واردات دام و گوشت از کشورهای دیگر، خلاف اقتصاد مقاومتی است.

نماینده مجلس تاکید کرد: رئیس مجلس باید به این موضوع ورود کند، تا خرید گوشت دام از عشایر و روستایی‌ها انجام شود و بعد اگر گوشت کم آورد نسبت به واردات آن اقدام کند. برخی از عشایر و روستاییان به دلیل نبود نهاده‌های دامی با مشکل مواجه‌اند از این رو وزارت جهاد کشاورزی باید موظف و مکلف نسبت به خرید دام و گوشت آنها باشد.

اسحاقی یادآور شد: اگر این اتفاق مبارک بیفتد می‌توانیم به عشایر و روستاییان کمک کنیم.

دستور کار نشست علنی مجلس اول خرداد

جلسه علنی مجلس امروز رأس ساعت ۸ و ۹ دقیقه و با حضور ۲۰۹ نفر از نمایندگان به ریاست محمد باقر قالیباف شروع شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی دستور کار نشست امروز را به شرح ذیل قرائت کرد:

ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امـور داخلـی کشـور و شوراها در مورد: طرح دوفوریتی شفافیت قوای سه گانـه و دسـتگاه های اجرایی و سایر نهادها

ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون انرژی در مورد: طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور

ادامه رسـیدگی بـه گـزارش کمیسـیون قضـائی و حقـوقی درمورد: طرح اصلاح قانون تشکیلات وآیین دادرسی دیوان عـدالت اداری

 گـزارش شـور دوم کمیسـیون امـورداخلی کشـور و شـوراها درمورد: طرح نحـوه تشـکیل و فعالیـت تشـکل هـای صـنفی– تخصصی

گزارش کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس در مورد: طرح الحاق یک تبصره به عنوان تبصره (۵) بـه مـاده(۳۷ ) قانون آیین نامه داخلی مجلس

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد  طرح تبیین وضعیت شاخصهای اقتصادی در پایان هر دولت

گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شـوراها مبنـی بـر تصـویب تقاضـای تحقیـق و تفحص از نحوه اجرای قانون تقسیمات کشوری

بررسی تقاضای دوفوریت در مورد طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۱۰/۶/۱۳۹۲

بررسی تقاضای دوفوریت در مـورد طرح ایجـاد مـدیریت متمرکـز جهـت تـأمین ماشین آلات و امکانات لجستیک در حوادث غیرمترقبه

بررسی تقاضای یک فوریت در مورد طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.