کد خبر : 17452 / /
/

با توجه به بازتاب گسترده خبر ریزش ساختمان بزرگ متروپل در آبادان و همچنین اخبار ضد و نقیض درباره جزییات این حادثه تلخ، گسترش نیوز گزارشی کامل از این واقعه جمع آوری کرده که در ادامه می خوانید.

 

قسمت هایی از ساختمان متروپل در خیابان امیری آبادان، ظهر دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ به شکل شوکه کننده‌ای فرو ریخت.

با توجه به بازتاب گسترده خبر ریزش ساختمان بزرگ متروپل در آبادان و همچنین اخبار ضد و نقیض درباره جزییات این حادثه تلخ، گسترش نیوز گزارشی کامل از این واقعه جمع آوری کرده که در ادامه می خوانید.

به گفته شاهدان عینی ریزش بخش‌هایی از ساختمان بزرگ «متروپل» به تعدادی خودرو آسیب رساند و شدت این حادثه به قدری بود که ساختمان‌های اطراف به شدت لرزیدند. آخرین خبرها از اعزام بالگرد و تعداد زیادی آمبولانس به محل و آماده‌باش کامل اورژانس خوزستان حکایت دارد.

متروپل شامل دو برج ۱۰ طبقه است که توسط دو پل شیشه‌ای به یکدیگر متصل بود و سال ۱۳۹۸ توسط استاندار وقت خوزستان به بهره برداری رسیدند؛ ساختمان طبقه اداری_ تجاری آن پیش‌تر به بهره‌برداری کامل رسیده بود، اما ساختمان ۱۰ طبقه اصلی که دیروز دچار حادثه شد، هنوز تکمیل و افتتاح نشده بود و تنها برخی واحدهای آن مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گرفت.

دقایقی پیش حادثه وحشت آوری در خیابان امیرکبیر آبادان رخ داد و مشخص شد یکی از برج های دوقلو متروپل آبادان که در حال ساخت بود ریخته شد.

ریخته شدن این برج باعث شد تا خاک همه جا را فرا بگیرد و ماجرای ریزش ساختمان در حال ساخت متروپل به سازمان آتش نشانی مخابره شده است.

هنوز علت و آمار مصدومان یا کشته های احتمالی این حادثه اعلام نشده و در حال بررسی است.

پلیس از مردم خواست به محل حادثه نزدیک نشوند چون احتمال ریزش کامل ۲ برج وجود دارد.

در این میان مردم انتقادات بسیار زیادی به مالک اصلی ساختمان و پیمانکار آن یعنی حسین عبدالباقی دارند. چراکه ساختمان متروپل در حالی فرو ریخته که هنوز افتتاح هم نشده بود و افراد بسیاری در خصوص مشکلات این ساختمان هشدار داده بودند. برج متروپل آبادان توسط هلدینگ عبدالباقی ساخته شده بود. با مراجعه به سایت هولدینگ عبدالباقی در معرفی این شرکت آمده که این هولدینگ از سال ۱۳۳۶ در شهرستان آبادان و در قالب گروه ساختمانی مسکن شروع به فعالیت کرده است.

این هولدینگ پروژه‌های مختلفی در حوزه طراحی و احداث ساختمان‌های مسکونی، مراکز اداری، تجاری، رفاهی، انبوه‌سازی، مراکز درمانی و شهرک‌سازی در کارنامه خود دارد. از سال ۷۱ به این سو، شرکت عبدالباقی توسعه پیدا کرد و وارد فعالیت در حوزه‌های مدیریت کارگاه‌ها و فروشگاه‌های تولید و توزیع آجیل و خشکبار و ایجاد رستوران‌های زنجیره‌ای شد و هولدینگ عبدالباقی شکل گرفت.

طبق برخی گزارش‌ها مجتمع برج‌های دوقلوی متروپل به قدری سست بود که ستون اصلی و حمال مجتمع‌ها نشست کرده و شکم داده بود. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی نیز چنین چیزی را نشان می‌داد. مالک، داربست‌هایی در اطراف پروژه کشیده بود که برخی مدعی هستند با هدف پنهان‌کاری وضعیت وخیم پروژه بوده است. گفته می‌شود مهندسان سازمان نظام مهندسی آبادان هشدار داده بودند این مجتمع به مرحله افتتاح نخواهد رسید.

هشداری‌های پیش از وقوع حادثه

از ابتدای کلنگ‌زنی برج‌های دوقلوی آبادان، ساخت آن‌ها با حواشی زیادی به همراه بود؛ ساخت دو برج مرتفع در چهار راه اصلی یکی از خیابان‌های کم عرض و پر تردد شهر هشدار چنین حوادثی را از همان ابتدا مطرح می‌کرد. شهروندان آبادانی بارها در فضای مجازی نسبت به مرتفع بودن این ساختمان و نبود تجهیزاتی مانند بالابر آتش نشانی برای شرایط اضطراری هشدار داده بودند.

«وحید شعبانی» مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان در همان دقایق نخست این حادثه از اعزام چهار تیم امدادی از شهرستان‌های خرمشهر، ماهشهر و شادگان همراه با دو تیم سگ‌های زنده‌یاب و خودروهای ست نجات به محل حادثه اعزام و عملیات تخلیه و ایمن‌سازی صحنه خبر داد و گفت: تیم واکنش سریع استان و همچنین بیش از ۵۰ نیروی امدادی از شهرهای همجوار برای اعزام به محل حادثه در آماده‌باش هستند.

۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در ساختمان حضور داشتند

عارف شرهانی اصل، رئیس روابط عمومی اورژانس خوزستان از فوت پنج نفر و مجروح شدن بیش از ۲۵ نفر در حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان در ساعت‌های نخست پس از حادثه خبر داد و گفت: احتمال افزایش شمار مصدومان این حادثه وجود دارد زیرا تلاش‌ها برای آواربرداری همچنان در جریان است.

مجید فرهانی‌پور مدیر عملیاتی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان نیز درباره میزان مصدومان گفت: تاکنون ۱۶ مصدوم از زیر آوار نجات یافتند اما احتمال افزایش تعداد مجروحان زیاد است زیرا که ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در ساختمان حضور داشتند. وی با اشاره به وضعیت خطرناک ساختمان و احتمال ریزهای بعدی از مردم خواست در محل حادثه تجمع نکنند.

نجات ۳۲ نفر از گرفتار شدگان در زیر آوار

مهدی ولی‌پور، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به وسعت حادثه در آبادان، اعلام کرد: تعداد تیم‌ها و نیروهای امدادی-عملیاتی برای رهاسازی و امدادرسانی به حادثه‌دیدگان افزایش یافته و بر این اساس ۱۷ تیم امدادی و واکنش سریع از شهرهای آبادان، اهواز، دشت آزادگان، خرمشهر، شادگان و ماهشهر برای انجام عملیات تخلیه و ایمن سازی محل حادثه اعزام شده‌اند.

وی از اعزام چهار تیم امدادی، تیم‌های آنست (سگ‌های زنده‌یاب)، بالگرد و تیم‌های جست‌وجو و نجات هلال‌احمر، چندین دستگاه آمبولانس و استقرار یک دستگاه خودروی ارتباطات رادیویی در محل حادثه خبر داد و گفت: یک بالگرد، هفت خودروی ست نجات، تیم‌های واکنش سریع و ۵ تیم تخصصی جست‌وجو و نجات و سگ‌های زنده‌یاب برای امدادرسانی اعزام شدند و تا این لحظه هم گزارش قطعی مصدوم شدن ۲۷ نفر و پنج فوتی در حادثه ریزش ساختمان در آبادان اعلام شده است.

رئیس سازمان هلال‌احمر نیز از اعزام چهار تیم امدادی به محل حادثه و آغاز عملیات تخلیه و ایمن سازی محل خبر داد و گفت: تیم‌های آنست (سگ‌های زنده‌یاب) سریع استان نیز به محل اعزام شدند. رئیس سازمان امداد و نجات خاطرنشان کرد: تکمیلی ریزش ساختمان؛ نیروهای امدادی هلال‌احمر ۳۲ نفر از گرفتارشدگان در زیر آوار را نجات داده و ۲۷ نفر را به مراکز درمانی شهرستان آبادان منتقل کردند.

افزایش شمار کشته‌ها به ۱۰ نفر

وحید شعبانی مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان صبح امروز از افزایش شمار متوفیان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان به ۱۰ نفر خبر داد و گفت: با شناسایی سه جسد جدید در طبقه اول ساختمان فروریخته مترو پل، آمار فوت شدگان این حادثه تا کنون به ۱۰ نفر رسیده است.

وی با اشاره به این که یکی از این سه متوفی جدید از از ساختمان خارج شد و تلاش‌ها برای امکان خروج دو پیکر دیگر ادامه دارد، تاکید کرد: تلاش‌ها برای آواربرداری، عملیات جست‌وجو و نجات و امدادرسانی از روز گذشته تاکنون همچنان ادامه دارد.

حضور تیم ویژه بازرسی در محل حادثه آبادان

محمد آقاجری بازرس کل ویژه استان خوزستان گفت: تیم ویژه بازرسی از ساعات اولیه حادثه ساختمان متروپل آبادان در این شهرستان مستقر شدند. این تیم بازرسی عملکرد تمام دستگاه‌های مرتبط با حادثه را بررسی و تا مشخص شدن علل این حادثه در این شهر خواهد ماند.

وی با بیان اینکه چنین حوادثی در استان قابل قبول نیست و باید مقصران انسانی این حوادث مشخص شوند، گفت: بازرسی، با تمام افراد و دستگاه‌هایی که وظیفه نظارت بر رعایت استانداردها و مقررات ملی مسکن و ضوابط شهرسازی داشته با این حال سهل‌انگاری کرده و به وظایف ذاتی خود عمل نکرده‌اند، برخورد قانونی خواهد کرد.

بازرس کل ویژه استان خوزستان گفت: در تصاویر به وضوح روشن است که جوشکاری‌ها بسیار ضعیف در حد خال جوش و صفحات اتصال عملاً با خط جوش‌های ضعیف به اسکلت متصل شده‌اند. همانگونه که در تصاویر کاملاً روشن است. در ضمن بنا به گفته خبرنگاران تخریب یکسره ادامه داشته که نشان از تخریب پیوسته و دنباله دار به دلیل شکست اتصالات می‌تواند باشد.

ناظر ساختمان "متروپل" یک ماه پیش اخطاریه داده بود!

کوروش خواجوی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان اظهار کرد: یک ماه پیش مهندس ناظر پروژه متروپل آبادان اخطاریه‌هایی در مورد وضعیت سازه پروژه به مالک و مراجع مربوطه داد.

وی افزود: متأسفانه سازمان‌های نظام مهندسی تنها اختیار اعلام وضعیت، هشدار و تذکر از نظر فنی را دارند و ضمانت اجرایی توقف پروژه را ندارند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان گفت: اکنون هدف و تمرکز کار بر امداد و نجات است و در حال تلاش هستیم تا مشاوره‌های فنی برای کمک به عوامل امداد و نجات ارائه دهیم.

خواجوی اظهار کرد: در فرصت مناسب باید همه اشکالات سیستمی در این زمینه بررسی شود. از نظر ساختاری وظیفه مهندس ناظر و مجموعه نظام مهندسی اعلام اشکالات فنی است و ما مسئول توقف پروژه نیستیم.

وی تصریح کرد: حتماً پروژه‌های دیگری نیز داریم که از سوی ناظران و سازمان نظام مهندسی نامه‌های متعددی در خصوص این پروژه‌ها نوشته شده است. در سال ۱۴۰۰ حدود ۵ هزار تذکر فنی جدی به شهرداری‌های خوزستان اعلام شده است که این آمار یعنی ۵ هزار ساختمان.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان گفت: البته قسمت عمده‌ای از این تذکرات منجر به توقف پروژه می‌شود و در اکثر موارد شهرداری‌ها در این زمینه اقدام می‌کنند اما موارد استثنایی نیز وجود دارد که حتی وقتی شهرداری هم در خصوص توقف پروژه اقدام می‌کند، مالک در اطراف پروژه حصار می‌کشد و به صورت نامحسوس به کار خود ادامه می‌دهد که آمار دقیقی از این بخش نداریم.

مقصر حادثه آبادان باید تاوان پس دهد

فرشید پورحاجت، رئیس انجمن انبوه‌سازان خوزستان، اظهار کرد: پروژه متروپل آبادان بسیار بزرگ بود که قطعاً یک تیم متخصص و مهندسان مشاور در آن دخیل بوده‌اند. این‌طور نیست که بگوییم بدون هیچ‌گونه الزامات فنی احداث شده است. اگر غیر از این باشد دستگاه‌های نظارتی مثل شهرداری، سازمان نظام مهندسی و اداره کل راه و شهرسازی استان خوزستان باید پاسخگو باشند.

وی افزود: باید ببینیم آیا ضوابط و مقررات فنی و مهندسی در پروژه متروپل رعایت شده یا خیر. به نظر من این الزامات رعایت شده اما شاید در جزئیات دچار ایراداتی بوده که باید بررسی شود. فعلاً زود است که در این خصوص قضاوت کنیم و باید منتظر گزارش بررسی علت حادثه بمانیم.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خوزستان تاکید کرد: پروژه به قدری بزرگ بوده که اجرای آن کار یک شخص نیست و از طرف دیگر حتماً توسط شرکت‌های دارای تخصص انجام شده است.

وی با بیان این‌که ابایی از معرفی مقصر حادثه متروپل آبادان نداریم گفت: هر کس اعم از سازنده، نظام مهندسی، شهرداری و غیره مقصر بوده باید تاوان بدهد. نمی‌شود به همین سادگی از این مسئله گذشت. اتفاق بسیار دردناکی رخ داده و کسانی که قصوری در آن داشتند پاسخگوی تبعات آن باشند.

پورحاجت تصریح کرد: در خصوص بررسی علت حادثه باید دستگاه‌های متولی شامل شهرداری، نظام مهندسی و اداره کل راه و شهرسازی استان اظهارنظر کنند.

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان خوزستان گفت: در خصوص فروریزش ساختمان متروپل عنوان می‌شود از ماه‌ها قبل درباره وقوع چنین حادثه‌ای پیش‌بینی صورت گرفته که باید مشخص شود به چه علت به گزارش‌ها بی‌توجهی شده یا تمهیدات ایمنی رعایت نشده است.

تاکید قالیباف بر رسیدگی فوری به مصدومان متروپل

وی افزود: تسریع در شناسایی و مجازات عاملان و آمران این جنایات خواسته آحاد ملت ایران است و دستگاه‌های مرتبط در این خصوص اقدامات لازم را به انجام خواهند رساند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل در آبادان گفت: اینجانب جان باختن تعدادی از هموطنان در حادثه دلخراش ریزش ساختمان در شهر آبادان را به مردم شجاع و شریف آبادان و خانواده‌های ایشان تسلیت می‌گویم و برای مصدومان این حادثه شفای عاجل و کامل از خداوند متعال مسالت دارم.

قالیباف با تاکید بر اینکه دستگاه‌های مربوطه باید در سریع‌ترین زمان ضمن رسیدگی فوری به مصدومان بررسی دقیق علل وقوع این حادثه را در دستور کار قرار دهند، خاطرنشان کرد: باید با تمامی مرتبطان و مسببین این حادثه دلخراش در هر سطحی برخورد قاطع و سریع صورت گیرد. همچنین ضروری است کمیسیون عمران مجلس موضوع را با کمک نمایندگان آبادان بررسی و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.

حضور وزیر کشور و معاون رئیس جمهور در محل حادثه متروپل

وزیر کشور و معاون اقتصادی رئیس جمهور برای بررسی حادثه ساختمان مترو پل وارد آبادان شدند.

احمد وحیدی وزیر کشور بامداد سه‌شنبه جهت بررسی آخرین وضعیت حادثه ساختمان متروپل آبادان به این شهر سفر کرد.

در این سفر محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور، صادق خلیلیان استاندار خوزستان و وحیدی نژاد مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری کشور، وزیر کشور را همراهی می‌کنند. همچنین امشب نیز جلسه اضطراری مدیریت بحران با حضور وحیدی وزیر کشور برگزار شد.

ساعت ۱۲:۳۰ ظهر دوم خرداد ساختمان تجاری ۱۰ طبقه متروپل در شهرستان آبادان منطقه ته‌لنجی امیری فرو ریخت. ساختمان برج‌های دو قلوی متروپل به‌عنوان بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجموعه پزشکی، اداری، تفریحی، تجاری و پارکینگ طبقاتی در منطقه جنوب خوزستان در مراحل پایانی قرار داشت که بنابه دلایل فنی، متوقف شده بود.‌

استقرار تیم ویژه بازرسی برای بررسی ابعاد مختلف ریزش ساختمان

از سازمان بازرسی کل کشور، خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور در همان ساعات اولیه ریزش ساختمان ۱۰ طبقه متروپل در آبادان به بازرس کل ویژه استان خوزستان، مأموریت داد با حضور در صحنه و نظارت بر نحوه امدادرسانی، آواربرداری و رسیدگی به وضعیت مصدومان، ابعاد مختلف حادثه را از حیث ایمنی ساختمان، رعایت اصول شهرسازی و معماری و صدور مجوزهای ساخت و ساز بررسی و نسبت به معرفی متخلفین احتمالی به مراجع قضائی و اداری اقدامات لازم را انجام دهد که متعاقب این دستور تیم ویژه‌ای در آبادان مستقر شدند.

محمد آقاجری بازرس کل ویژه استان خوزستان اظهار کرد: متعاقب دستور ریاست سازمان بازرسی کل کشور در خصوص استقرار هیئت‌های بازرسی و نظارت مستقیم بر نحوه امدادرسانی و آوار برداری، از همان لحظات اولیه تیم‌های ویژه‌ای از بازرسی استان خوزستان در محل مستقر شدند.

وی با اشاره به اینکه تیم‌های بازرسی به صورت میدانی بر فعالیت دستگاه‌های مختلف در امدادرسانی و آواربرداری نظارت می‌کنند، گفت: متأسفانه بخش دیگری از ساختمان که فرو نریخته نیز از پایداری لازم برخوردار نیست به همین دلیل آواربرداری از محل باید با ایمنی کامل صورت گیرد.

آقاجری با بیان اینکه تیم ویژه بازرسی برای بررسی موضوع و مشخص کردن عاملان این حادثه در فرمانداری آبادان مستقر شده‌اند، ادامه داد: با توجه به وظیفه قانونی سازمان بازرسی و دستور ویژه ریاست سازمان، تیم ویژه‌ای نحوه ساخت و رعایت نظامات مهندسی و ضوابط شهرسازی را بررسی خواهد کرد تا در صورت مشاهده هرگونه تخلفی موضوع به دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام شود.

با جدیت پیگیر حادثه متروپل آبادان هستیم

جلیل مختار درخصوص وضعیت حادثه متروپل آبادان، اظهار کرد: همه امکانات موجود از طریق شهرداری تهران، اصفهان، شیراز و آبادان با مدیریت آتش‌نشانی تهران به کار گرفته شده و رسیدگی به وضعیت حادثه در حال انجام است.

وی افزود: موضوع این حادثه امروز در صحن علنی مجلس مطرح شد، با جدیت پیگیر این ابعاد این حادثه هستیم. با مسببان حادثه باید برخورد شود. سازمان نظام مهندسی، شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور باید پاسخگو باشند که چرا نظارت کامل بر این ساختمان انجام نداده‌اند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز آمار دقیقی از تلفات حادثه اعلام نشده و آنچه از رسانه‌های رسمی منتشر می‌شود معتبر است. همه دستگاه‌های مسئول پای کار آمده‌اند.

تعداد جانباختگان ریزش «متروپل» تاکنون ۱۰ نفر است

مهدی ولی‌پور درباره اعلام کشف جسد یازدهمین نفر درپی حادثه ریزش ساختمان متروپل در آبادان، اظهار کرد: امدادگران از همان دقایق نخست ریزش ساختمان تا کنون در حال فعالیت هستند و تا به این لحظه آمار کشته‌شدگان همان ۱۰ نفر است و اینکه جسد نفر یازدهم کشف شده یا فرد دیگری فوت شده باشد تا به این لحظه تأیید نمی‌شود.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: از میان ۱۰ جانباخته، اجساد ۹ تن از زیر آوار خارج شد که جسد نفر نهم دقایقی پیش از زیر آوار بیرون آورده و از ساختمان خارج شد. جسد یک تن نیز شناسایی شده اما هنوز از زیر آوار خارج نشده و اقدامات برای خارج کردن آن ادامه دارد.

دستور ویژه رئیسی برای رسیدگی به سانحه ریزش ساختمان در آبادان

رئیس جمهور که در سفر عمان به سر می برد، به معاون اول خود دستور داد ضمن اعزام گروه های امداد و نجات سازمان آتش نشانی تهران برای امداد به آسیب دیدگان، کلیه امکانات استانی و کشوری را برای رسیدگی فوری به سانحه ریزش ساختمان در آبادان به کار گیرد.

در پی ریزش ساختمانی در شهر آبادان که سبب فوت و مجروحیت شماری از هموطنان‌مان شده است، رئیس دفتر رئیس جمهور در تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای با معاون اول رئیس‌جمهور و استاندار خوزستان، ضمن اطلاع از آخرین وضعیت حادثه، دستور رئیس جمهور مبنی بر بسیج تمامی امکانات برای رسیدگی فوری به سانحه دیدگان و آواربرداری را ابلاغ کرد.

سید ابراهیم رئیسی که برای دیدار و گفتگو با پادشاه عمان به مسقط پایتخت این کشور سفر کرده، به محض اطلاع از بروز این حادثه در آبادان به معاون اول رئیس‌جمهور ماموریت داد ضمن به کارگیری تمامی امکانات محلی و ملی، شخصا این موضوع را با اختیارات کامل به منظور تسریع در آواربرداری و نجات جان افراد زیر آوار مانده و رسیدگی به مصدومان حادثه، مدیریت و پیگیری کند.

رئیس جمهور دستور داد با توجه به اعلام نیاز استاندار خوزستان، نیروهای امدادی و امکانات لازم برای آواربرداری و امداد، از سازمان آتش نشانی تهران به صورت فوری به آبادان اعزام شوند و همچنین برای شناسایی تخلفات منجر به این حادثه نیز، به صورت عاجل اقدام شود و برخورد شدید و غیرقابل اغماض با متخلفان در دستور کار قرار بگیرد.

کمیسیون عمران به‌طورجدی پیگیر حادثه متروپل آبادان است

رحمت‌الله فیروزی نماینده نطنز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کمیسیون عمران هنوز درخصوص بررسی وضعیت حادثه متروپل آبادان جلسه‌ای تشکیل نداده است؛ اما قطعاً امروز جلسه‌ای تشکیل خواهد شد و کارشناسان به آبادان اعزام می‌شوند.

وی افزود: وضعیت این ساختمان، سوابق موضوع، گزارش عملیات عمرانی در ساخت این ساختمان و مصالحی که در آن به کار رفته، مورد بررسی قرار خواهد گرفت و ارزیابی‌های لازم برای یافتن مشکلاتی که منجربه بروز این حادثه شده است انجام می‌شود.

نماینده نطنز در مجلس با بیان اینکه کمیسیون عمران به‌طورجدی پیگیر موضوع حادثه متروپل آبادان است، گفت: حتماً کارشناسان مربوطه برای بررسی وضعیت این ساختمان اعزام خواهند شد تا ابعاد حادثه و دلایل آن بررسی شود.

فیروزی اضافه کرد: کمیسیون پس از بررسی و تحقیق، تخلفات مسئولان را احراز می‌کند و به مراجع قضائی ارجاع می‌دهد.

مالک و پیمانکار اصلی ساختمان مترو پل جان خود را از دست داد

صادق جعفری چگنی در مورد جزئیات ریزش ساختمان ۱۰ طبقه اداری _تجاری مترو پل آبادان، اظهار کرد: بازداشت‌شدگان این حادثه ۱۰ نفر شامل شهردار فعلی آبادان و دو شهردار سابق و نیز تعدادی از کارکنان شهرداری و ناظران این پروژه هستند و در جهت برخورد با سایر متخلفان، دستور بازداشت تعداد دیگری نیز صادرشده است.

وی افزود: مالک و پیمانکار اصلی ساختمان که از متهمان بوده و دستور بازداشت وی نیز صادرشده بود و در جریان ریزش ساختمان در محل حضور داشت در جریان این حادثه جان خود را از دست داد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان با بیان اینکه همه اجساد برای تعیین هویت، به پزشکی قانونی منتقل شده‌اند، تصریح کرد: با دستور دادستان کل کشور مبنی بر نظارت مستقیم بر موضوع، بلافاصله در محل حاضر و اکنون به همراه دادستان شهرستان آبادان در محل حاضر هستیم. عملیات آواربرداری از ساختمان ادامه دارد و امنیت عمومی جهت حفاظت از اموال مردم در محل و فروشگاه‌های اطراف تأمین‌شده است.

اعلام عزای عمومی در آبادان و خرمشهر

نماینده، ولی فقیه در استان روز چهارشنبه، چهارم خرداد ۱۴۰۱ را در آبادان و خرمشهر عزای عمومی اعلام کرد.

در پی حادثه اندوه بار ریزش ساختمان متروپل آبادان حجت الاسلام والمسلمین موسوی‌فرد در پیامی ضمن تسلیت درگذشت جان باختگان حادثه به مردم شهرستان های آبادان و خرمشهر اعلام کرد:  فردا، چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ در آبادان و خرمشهر عزای عمومی خواهد بود.  

وی روز گذشته در پیامی رخداد غم‌بار ریزش ساختمان متروپل آبادان که منجر به فوت و زخمی شدن تعدادی از شهروندان شد را به خانواده‌های مصیبت دیده تسلیت گفت و برای مصدومان حادثه آرزوی شفای عاجل کرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی فرد در این پیام، پی‌گیری سریع و بدون ملاحظه عوامل و موجبان حادثه را از سوی مسئولان ذی ربط ضروری خواند و تاکید کرد: شناسایی موارد مشابه چه در استان و چه در سایر نقاط کشور برای پیشگیری از تکرار این حوادث تلخ مطالبه عمومی است که امید است به تسویف و فراموشی سپرده نشود.

ماجرای خبر اشتباه دستگیری مالک متروپل چه بود؟

در پی وقوع حادثه ناگوار ریزش ساختمان تجارب متروپل در آبادان، دستگاه قضایی بلافاصله برای بررسی علل حادثه، پرونده قضایی تشکیل داد.

 در پی وقوع حادثه ناگوار ریزش ساختمان تجارب متروپل در آبادان، دستگاه قضایی بلافاصله برای بررسی علل حادثه، پرونده قضایی تشکیل داد و در همین راستا نیز دادستان کل کشور طی دستوری خطاب به دادستان اهواز بر رسیدگی سریع و برخورد قاطع با متخلفین، تاکید کرد.

اما روز گذشته یکی از خبرگزاری‌های کشور خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه مالک و پیمانکار ساختمان متروپل آبادان با دستور دادستان آبادان دستگیر شده است، این در حالی است که دادستانی دستور دستگیری این فرد را صادر کرده بود و اظهار نظری درخصوص دستگیری مالک ساختمان نداشته ‌و در همان خبر آن خبرگزاری نیز صرفا در تیتر اشتباه صورت گرفته است و مراجعه به متن و محتوای همان خبر روشن می‌کند که در آن زمان دستور بازداشت مالک و پیمانکار صادر شده است.

وی تاکید کرد: مالک و پیمانکار اصلی ساختمان که دستور بازداشت وی نیز صادر شده بود در جریان ریزش ساختمان جان خود را از دست داد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان از تایید هویت جسد حسین عبدالباقی متهم اصلی، مالک و پیمانکار ساختمان متروپل آبادان خبر داد.

جعفری چگنی با اعلام تایید هویت متهم اصلی، جسد مالک و پیمانکار ساختمان متروپل آبادان، اظهار کرد: بلافاصله پس از وقوع حادثه، دستور بازداشت نامبرده و تعدادی از متخلفان و مسببان حادثه از سوی مرجع قضایی صادر شده بود که تعدادی از آن‌ها بازداشت شده‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان افزود: باتوجه به‌ کشف اسناد هویتی حسین عبدالباقی، مالک برج متروپل و یکی از متهمان اصلی پرونده در البسه‌ یکی از قربانیان حادثه که غیر قابل تشخیص بوده، دستورات مقتضی جهت تشخیص هویت متوفی از طریق واحد تشخیص هویت فراجا و پزشکی قانونی صادر شد که در نهایت هویت وی مورد تایید قرار گرفت.

واکنش آیت الله مکارم به ریزش برج متروپل آبادان

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر ضرورت همکاری وزارت علوم و حوزه علمیه گفت: هیچ چیز مهم‌تر از استعداد نیست، یک فرد با استعداد، پول داشته باشد یا نداشته باشد، نباید به خاطر نداشتن پول از تحصیل محروم شود.

معظم له با اشاره به حادثه متروپل آبادان گفتند: ببینید یک نفر ساختمان ۱۰ طبقه ساخته، چند صباحی نگذشته که فروریخته و اسباب کشتن و مجروح شدن عده‌ای شده است؛ این فرد یا خوب درس نخوانده یا خوب عمل نکرده است و یا درسش جوابگو نبوده است؛ اینها به عقیده‌ی من قابل مطالعه است و باید مطالعه کافی کرد تا در آینده تکرار نشود.

این مرجع تقلید ادامه دادند: در خارج، عمارت‌های ۱۰۰ طبقه، ۲۰۰ طبقه، ۱۵۰ طبقه ای وجود دارد که سالیان طولانیست استفاده می شود، اینها چه می‌کنند؟ اما ساختمان ما فرو ریخت!

بخشی از سازه متروپل فرو ریخت

وحید شعبانی اظهار کرد: امدادرسانی از ابتدای وقوع حادثه ریزش متروپل توسط تیم‌های جستجو و نجات و عوامل امدادی جمعیت هلال احمر استان خوزستان آغاز شد؛ تیم‌های ارزیاب، جستجوگر، زنده‌یاب و تیم‌های جستجو و نجات از ابتدا وارد صحنه شدند. امکانات لجستیکی و عوامل امدادی نیز در سطح مطلوب وجود دارد.

وی در خصوص روند امدادرسانی و آواربرداری عنوان کرد: در خیابان کناری مجمتمع متروپل که بخش اعظمی از آن فروریخته است در حال جمع‌آوری آوار هستیم تا بتوانیم به طبقه همکف و زیرزمین دسترسی پیدا کنیم زیرا عملیات جست‌وجو و امداد در طبقات فوقانی در روز اول به اتمام رسید. اکنون دغدغه اصلی ما این است که به همت عوامل امدادی به منطقه زیرزمین دسترسی پیدا کنیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: خدمت مردم هم‌استانی به ویژه شهروندان آبادان عرض می‌کنم که خونسردی خود را حفظ کنند و به عوامل امدادی اعتماد کنند و اجازه دهند که کار امداد ادامه پیدا کند.

شعبانی با اشاره به ریزش بخشی از سازه متروپل و زخمی شدن سه امدادگر، بیان کرد: با توجه به شرایط ناپایدار سازه، متاسفانه حدود یک ساعت پیش بخشی از سازه حین عملیات آواربرداری فرو ریخت و سه نفر از عوامل امدادی دچار جراحت شدند.

وی افزود: شرایط برای امداد مقداری سخت است و حضور مردم هم کار را برای ما سخت‌تر می‌کند.

تاکنون ۱۴ کشته و ۳۷ مصدوم حاصل حادثه متروپل (۴ خرداد)

خوزستان فرماندار آبادان گفت: آخرین آمار جان‌باختگان حادثه ریزش متروپل ۱۴ نفر است.

احسان عباسپور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تاکنون ۱۱ نفر از متخلفان حادثه ریزش ساختمان متروپل بازداشت شده‌اند.

وی در خصوص آمار جانباختگان این حادثه نیز گفت: آخرین آمار جان‌باختگان حادثه ریزش متروپل ۱۴ نفر است. تعداد مصدومان این حادثه نیز تاکنون ۳۷ نفر است.

تنها ۳ مصدوم حادثه متروپل در بیمارستان بستری هستند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی آبادان: در حال حاضر تنها سه مصدوم حادثه فرو ریختن ساختمان متروپل در بیمارستان بستری هستند.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.