کد خبر : 17749 / /
/

بنابر گزارش روسیا الیوم، آمریکا قصد دارد در جزیره «بورنهولم» دانمارک موشک هایی را مستقر کند که می توانند اهداف روسیه در منطقه «کالینگراد» را مورد اصابت قرار دهند.

آمریکا قصد دارد در جزیره«بورنهولم» دانمارک موشک هایی را مستقر کند که می توانند اهداف روسیه در منطقه «کالینگراد» را مورد اصابت قرار دهند.

در ادامه اقدامات ضد روسی آمریکا در پی حمله مسکو به اوکراین، واشنگتن دست به اقدامی تحریک آمیز و خطرناک زده است.

بنابر گزارش روسیا الیوم، آمریکا قصد دارد در جزیره «بورنهولم» دانمارک موشک هایی را مستقر کند که می توانند اهداف روسیه در منطقه «کالینگراد» را مورد اصابت قرار دهند.

در همین زمینه روسیه نسب به هر گونه تلاش آمریکا برای استقرار موشک در جزیره بورنهولم دانمارک هشدار داد و آن را دامن زدن به تنش و غیرقابل قبول دانست.

«کنستانتین گاوریلوف» رئیس هیئت روسی در مذاکرات وین درباره مسال امنیت نظامی و کنترل تسلیحات گفت: در 24 می آمریکا به عنوان بخشی از رزمایش نظامی Defender Europe 2022  به استقرار سامانه های موشکی و توپخانه های هیمارس و نیز موشک های عملیاتی تاکتیکی با برد 500 کیلومتر اقدام کرد و ماموریت احتمالی آنها حمله به اهدافی در مناطق کالینگراد در غرب دور دست روسیه است.

وی افزود:  به آمریکا و دنباله روهایش به شدت هشدار می دهیم که هر گونه اقدامی نظیر این اقدام حمله نظامی به کشور ما به شمار می رود و به تنش غیرقابل پذیرش منجر خواهد شد.

گاوریلوف همچنین تأکید کرد که روسیه با دید به شدj منفی به یازدهمین بسته کمک نظامی آمریکا به اوکراین که شامل سامانه موشکی هیمارس می شود، نگاه می کند.

این مقام روسی هشدار داد که دادن چنین سلاح هایی به اوکراین خطر وقوع برخورد مستrیم میان روسیه و آمریکا را افزایش می دهد.

«هیمارس»‌ آمریکا در راه اوکراین؛ «کابوس طالبان» توازن قوا را در جنگ روسیه به هم می‌زند؟ 

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۳۱ مه (۱۰ خرداد) اعلام کرد که این کشور یک بسته ۷۰۰ میلیون دلاری کمک نظامی دیگر را به اوکراین اختصاص خواهد داد. به گفته وی بسته جدید شامل «سیستم‌های موشکی پیشرفته‌تری» خواهد بود به نحوی که نیروهای اوکراینی بتوانند مواضع روس‌ها را با دقت بیشتری هدف قرار دهند.

یک مقام کاخ سفید ساعاتی بعد اعلام کرد که موشک‌های مورد اشاره رئیس‌ جمهوری آمریکا در واقع سامانه‌های موشکی «هیمارس» (HIMARS) هستند که به زرادخانه تسلیحاتی ایالات متحده تعلق دارند. پنتاگون به این شرط این سامانه‌های موشکی را در اختیار اوکراین قرار می‌دهد که با آن درون خاک روسیه را هدف ندهند.

کارشناسان نظامی می‌گویند این سامانه‌های موشکی قدرت این را دارند که وضعیت جنگ را در اوکراین تغییر دهند. اما مشخصات هیمارس‌ چیست و چرا حضور آن تا این حد در میادین نبرد سرنوشت‌ساز است؟

سامانه موشکی «هیمارس» ام۱۴۲، محصول شرکت نظامی آمریکایی لاکهید مارتین، یک راکت‌انداز مدرن و سبک است که می‌تواند همزمان ۶ موشک هدایت‌شونده ۲۲۷ میلیمتری را پرتاب کند. نام هیمارس در واقع از عبارت «سامانه راکت‌انداز توپخانه‌ای با مانورپذیری بالا» گرفته شده است.

این سامانه‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که یک تیم کوچک می‌تواند به تنهایی در عرض چند دقیقه موشک‌های جدید را سوار کرده و شلیک کنند. امری که البته مستلزم آموزش سربازان اوکراینی توسط نیروهای آمریکایی است.

هیمارس روی یک کامیون چندمنظوره شش چرخ موسوم به «اف‌ام‌تی‌وی» سوار می‌شود که اکنون صد هزار دستگاه از آن‌ها در واحدهای مختلف ارتش ایالات متحده در حال خدمت هستند. در حالی که توپخانه‌های دوربرد و پهپادها به تهدیدی مهم برای ادوات زرهی ثابت در جنگ اوکراین تبدیل شده‌اند، کامیون‌ها می‌توانند پس از شلیک سامانه‌های هیمارس به سرعت منطقه را ترک کنند.

موشک‌های هیمارس از چه نوعی هستند؟

راکت‌اندازهای هیمارس عمدتا از سه مدل مهمات استفاده می‌کنند که در قالب ۲۲۷ میلی‌متری ساخته‌ شده‌اند. یکی ام۲۶ها، که با وزن کلی معادل ۳۰۶ کیلوگرم بردی ۳۲ کیلومتری دارند. دیگری ام۲۶-آ۲ ها که نسخه دوربردتری نسبت به مهمات قبلی هستند و با وزن کل ۲۹۶ کیلوگرم می‌توانند اهدافی را در فاصله ۴۵ کیلومتری هدف قرار دهند. 

با این حال مرگبارترین موشک مورد استفاده در این راکت‌اندازها موشک‌های ام۳۰ هستند. این موشک‌ها که در سال ۲۰۰۶ وارد خدمت ارتش ایالات متحده شدند و در عراق، سوریه و افغانستان مورد استفاده قرار گرفته‌اند ۸۴ کیلومتر برد دارند.

این موشک‌ها که دارای سامانه هدایت ماهواره‌ای هستند می‌توانند هدف را با خطایی کمتر از ۵ متر هدف قرار دهند و با کلاهک انفجاری ۹۰ کیلوگرمی خود هر موجود زنده‌ای را تا فاصله ۵۰ متری به کام مرگ بکشانند. 

هیمارس‌ها پس از انجام یک حمله برق‌آسا به مرکز تجمع طالبان در افغانستان در چهار سال پیش شهرتی جهانی یافتند. در ۲۴ مه ۲۰۱۸ (۳ خرداد ۹۷) ارتش ایالات ‌متحده با همین راکت‌انداز همارس یک مقر فرماندهی طالبان را در موسی‌قلعه ولایت هلمند افغانستان هدف گرفت و۵۰ نفر از رهبران ارشد این گروه را کشت. دقت این حمله به حدی بود که هیچ کدام از اعضای طالبان، که برای جلسه جمع شده بودند، جان به در نبردند.

هیمارس همچنین می‌تواند یک موشک زمین به زمین ام‌جی‌ام-۱۴۰ را نیز، که با هدایت ماهواره‌ای می‌تواند بردی معادل ۳۰۰ کیلومتر داشته باشد، شلیک کند.

نقش هیمارس در مقطع کنونی جنگ اوکراین

این سلاح زمانی در اختیار اوکراین قرار گرفته است که مطابق گزارش‌ها ارتش این کشور در حال عقب‌نشینی در مقابل آتش مسکو در ناحیه دونباس است. یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفته است «هیمارس توازن قوا را مجدداً برقرار خواهد کرد».

در حال حاضر ارتش‌های روسیه و اوکراین سامانه‌های موشکی مشابهی دارند، اما سامانه‌های هیمارس آمریکایی از برد بیشتری برخوردارند و دقیق‌تر هستند.

هیمارس‌ها بسیار سبک و با وزن حدود ۱۱ تن ساخته شده‌اند و می‌توان هر کدام از آن‌ها را با یک فروند هواپیمای سی-۱۳۰ منتقل کرد. به همین خاطر حمل آن‌ها به خاک اوکراین چالش به شمار نمی‌رود. با این حال باید منتظر بود و عملکرد آن‌ها را در صحنه نبرد مشاهده کرد.

جدیدترین تحولات جنگ اوکراین

نیروهای ارتش روسیه در نود و نهمین روز از تهاجم نظامی به خاک اوکراین کنترل خود را بر سیورودونتسک، شهر کلیدی استان لوهانسک افزایش دادند.

کمک‌های تسلیحاتی تازه ایالات متحده به اوکراین در جنگی که به گفته واشنگتن ممکن است ماه‌ها به طول انجامد مسکو را بر آن داشته تا نسبت به درگیر شدن طرف‌های ثالث در این مناقشه نظامی هشدار دهد.

گروه صنعتی اورلیکن روسیه را ترک می‌کند

اورلیکن، گروه صنعتی سوئیسی روز چهارشنبه اعلام کرد که تصمیم دارد این شرکت را در روسیه به مدیران محلی واگذار و  کشور را ترک کند.

شرکت مهندسی و ساخت اورلیکن که ویکتور وکسلبرگ، میلیادر روس یکی از سهامدارانش به حساب می‌آید در بیانیه‌ای ضمن اعلام تصمیم خود مبنی بر ترک روسیه اعلام کرد که با تیم مدیریت محلی توافق نامه‌ای امضا کرده تا به موجب آن تمام فعالیت‌های شرکت در کشوری که در حال حاضر ۴۸ کارمند دارد، به فروش برسد.

پله از پوتین خواست جنگ را متوقف کند

پله، اسطوره فوتبال برزیل و جهان از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواست که تهاجم نظامی به خاک اوکراین را متوقف کند.

وی در پستی اینستاگرامی که پیش از دیدار مرحله پی‌آف جام جهانی ۲۰۲۲ قطر میان اوکراین و اسکاتلند منتشر شد خطاب به رئیس جمهوری روسیه نوشت: «می خواهم از مسابقه امروز به عنوان فرصتی برای ارائه درخواستم استفاده کنم؛ تهاجم را متوقف کنید. هیچ چیز مطلقاً چنین خشونتی را توجیه نمی کند.» 

دست کم ۲۴۳ کودک تاکنون در جنگ اوکراین کشته شده‌اند

تلفات انسانی جنگ در اوکراین روز به روز با تشدید درگیری‌ها و متوقف شدن گفتگو‌ها میان دو طرف مناقشه رو به افزایش است.

در حالی که در آستانه صد روزه شدن این جنگ هزاران نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از کشته شدن دست کم ۲۴۳ کودک خبر داده است.

رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه تصریح کرد: «ما هنوز تمام اطلاعات مربوط به وضعیت در مناطق اشغالیِ شرق کشور را در اختیار نداریم اما می دانیم که تاکنون ۴۴۶ کودک مجروح و ۲۴۳ کودک نیز از آغاز جنگ تاکنون کشته شده‌‌اند.

وی در ادامه یادآور شد که بر اساس اطلاعات دریافتی تاکنون ۱۳۹ کودک نیز در مناطق مختلف کشور مفقود و ناپدید شده‌اند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف روز چهارشنبه در یادداشتی اعلام کرد که تبعات جنگ در اوکراین با ابعاد و شتابی که پس از جنگ دوم جهانی تاکنون نمونه آن مشاهده نشده است «عواقب مخربی برای کودکان» خواهد داشت.

واشنگتن: جنگ در اوکراین ممکن است «ماه‌های زیادی» به طول انجامد

نیروهای اوکراینی در حالی بر اساس شواهد موجود به از دست دادن کنترل شهر استراتژیک سیورودونتسک در منطقه دونباس نزدیک می‌شوند که به ادعای واشنگتن جنگ در اوکراین ممکن است «ماه‌های زیادی» به طول انجامد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در جریان یک کنفرانس خبری در پاریس اعلام کرد در صورتی که ارتش روسیه به تجاوز نظامی خود پایان دهد جنگ همین فردا خاتمه می‌یابد اما در حال حاضر هیچ نشانه‌ای در این راستا مشاهده نمی‌شود.

از سوی دیگر یک مسئول امنیتی در غرب نیز گمانه‌زنی واشنگن در خصوص به طول انجامیدن جنگ اوکراین را تایید کرد و گفت: درگیری‌ها دست کم تا پایان سال جاری و احتمالا پس از آن ادامه  خواهد یافت.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.