کد خبر : 17895 / /
/

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از ریاست بر جلسه کابینه در آنکارا گفت، براساس این تغییر رسمی، از این پس تمام نهادهای دولتی ترکیه در مکاتبات خودشان از نام Türkiye استفاده می‌کنند.

یسنا نوشت: رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که در سازمان ملل نام به رسمیت شناخته‌شده کشورش از Turkey (تُرکی) به Türkiye (ترکیه) تغییر یافت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از ریاست بر جلسه کابینه در آنکارا گفت، براساس این تغییر رسمی، از این پس تمام نهادهای دولتی ترکیه در مکاتبات خودشان از نام Türkiye استفاده می‌کنند.

او تاکید کرد که ترکیه یک کشور مستقل است که می‌تواند اولویت‌های سیاسی و امنیتی خودش را تعیین و اجرا کند. اردوغان گفت: ترکیه کشوری است که می‌تواند سیاست‌های اجتماعی خودش را داشته باشد و آنها را به عنوان کشوری قدرتمند اجرایی کند.

تغییر املا و تلفظ کشور ترکیه به "Türkiye" در سازمان ملل به درخواست آنکارا صورت گرفته و این تغییر رسما در اول ژوئن اعلام شد.

همچنین هیات دائم ترکیه در ناتو در نامه‌ای به ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو تاکید کرد که از واژه Türkiye به جای نسخه‌های خارجی این اسم استفاده شود. همچنین به نهادهای اتحادیه اروپا درباره اسم جدید استاندارد ترکیه اطلاع داده شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.