کد خبر : 18257 / /
/

به گزارش العهد،«عصام المتوکل» سخنگوی رسمی شرکت نفت یمن اعلام کرد:ائتلاف متجاوز سعودی در ادامه نقض آتش‌بس، کشتی سوخت حامل 30 هزار و 148 تن بنزین را توقیف کرد که این دومین کشتی در کمتر از 24 ساعت گذشته است.

المتوکل تاکید کرد که «ائتلاف متجاوز سعودی از رسیدن کشتی سوخت به بندر الحدیده با وجود بازرسی و دریافت مجوزهای قبلی از سازمان ملل، جلوگیری کرد».

شرکت نفت یمن اعلام کرد که ائتلاف متجاوز سعودی  به رهبری آمریکا چهارشنبه یک کشتی جدید مشتقات نفتی را توقیف و از رسیدن آن به بندر الحدیده جلوگیری کرد .

به گزارش العهد،«عصام المتوکل» سخنگوی رسمی شرکت نفت یمن اعلام کرد:ائتلاف متجاوز سعودی در ادامه نقض آتش‌بس، کشتی سوخت حامل 30 هزار و 148 تن بنزین را توقیف کرد که این دومین کشتی در کمتر از 24 ساعت گذشته است.

المتوکل تاکید کرد که «ائتلاف متجاوز سعودی از رسیدن کشتی سوخت  به بندر الحدیده با وجود بازرسی و دریافت مجوزهای قبلی از سازمان ملل، جلوگیری کرد».

پیش از این ائتلاف سعودی نیز کشتی «برنسیس حلیمه» حامل 23 هزار و 920 تن بنزین را توقیف کرده بود.

توقیف این کشتی‌ها در حالی است که طبق آتش‌بس انسانی و نظامی در یمن که تحت نظارت سازمان ملل اعلام شده است، کشتی‌های حامل فرآورده‌های نفتی اجازه ورود به بندر الحدیده را دارند.

«محمد عبدالسلام» رئیس هیئت ملی مذاکرات یمن تأکید کرد که تداوم کارشکنی‌های ائتلاف سعودی در انجام پروازها و توقیف کشتی‌ها و نیز پرواز پهپادهای جاسوسی آن اقداماتی منفی است که کمکی به تلاش‌های مربوط به تداوم آتش‌بس نمی‌کند.

ائتلاف متجاوز  سعودی در طول دوره آتش‌بس در یمن نیز چندین کشتی از جمله آنها کشتی دیزلی «دیتونا» و کشتی «قیصر» حامل بنزین را که از سازمان ملل نیز مجوز دریافت کرده بود و کشتی دیزلی«سیبلاندر سافیر» را توقیف کرده بودند.

به گزارش المسیره، نیروهای سعودی با انجام پروازهای تجسسی و شناسایی بر فراز استان‌های مأرب، حجه، الجوف، تعز، صعده، ضالع و محورهای مرزی آتش بس سازمان ملل متحد را نقض کردند.

نیروهای ائتلاف سعودی مواضع نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در استان‌های مأرب، تعز، جیزان، حجه، عسیر، صعده و ضالع را هدف حملات سنگین توپخانه، راکتی و خمپاره قرار دادند.

شورای عالی سیاسی یمن در طول دوره آتش‌بس بر لزوم پایبندی طرف مقابل به شروط آتش‌بس تاکید کرده و از آنها خواسته بود طبق توافق اجازه دهد در راستای رفع نیازهای مردم یمن، کشتی‌های حامل فرآورده‌های نفتی وارد بنادر این کشور شوند.

«هانس گروندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن دوم ژوئن جاری از موافقت دولت صنعاء و ائتلاف سعودی با پیشنهاد این سازمان برای تمدید دوباره آتش‌بس انسانی در یمن به مدت دو ماه دیگر خبر داده بود.

اعتراض چین به رویکرد جامعه جهانی در قبال اوکراین

گروندبرگ در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: به محض پایان مدت آتش‌بس در یمن در ساعت هفت عصر دوم ژوئن، این آتش‌بس برای دو ماه دیگر تمدید می‌شود و من با همه طرف‌ها برای اجرای تمامی بندهای توافق آتش‌بس و تقویت آن و در ادامه دستیابی به یک راه‌حل سیاسی پایدار که خواسته‌های یمنی‌ها را محقق کند، تلاش و همکاری خواهم کرد.

آتش‌بس انسانی میان ائتلاف سعودی و دولت صنعاء دوم آوریل گذشته با نظارت سازمان ملل برقرار شد.

عربستان سعودی از ششم فروردین 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.