کد خبر : 18690 / /
/

بر اساس گزارش میدانی، قیمت مرغ کامل تازه، بسته‌بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی) امروز هفتم تیرماه ۱۴۰۱ در بازار تهران نسبت به روز گذشته بدون تغییر، در بازه قیمتی ۵۵ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت ماند.

در این خبر به بررسی قیمت مرغ در بازار پرداختیم. قیمت مرغ کیلویی 45 هزار تومان است. قیمت مرغ دوباره گران شده است. بررسی وضعیت قیمت کالاهای اساسی و اقلام ضروری خانوار در روزهای پایانی خرداد ۱۴۰۱ حاکی از افزایش قیمت مرغ، برنج ایرانی و تداوم کمبود رب گوجه فرنگی است. قیمت مرغ بعد از افزایش یارانه ها گران شد.

در این خبر به بررسی قیمت انواع مرغ در بازار پرداختیم.

قیمت مرغ گرم بسته‌بندی کیسه‌ای امروز هفتم تیرماه نسبت به روز گذشته بدون تغییر، در بازه قیمتی ۵۵ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت ماند.

 بر اساس گزارش میدانی، قیمت مرغ کامل تازه، بسته‌بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی) امروز هفتم تیرماه ۱۴۰۱ در بازار تهران نسبت به روز گذشته بدون تغییر، در بازه قیمتی ۵۵ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت ماند.

قیمت مرغ

قیمت مرغ اعلام شد

فارس نوشت: نرخ مرغ و تخم مرغ با افزایش قیمت نسبت به روزهای گذشته خود را به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار نزدیک کرد.

قیمت مرغ و تخم مرغ نسبت به روزهای اخیر افزایش یافته و خود را به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار نزدیک کرده است. هر کیلو مرغ به قیمت ۵۹۸۰۰ تومان و هر شانه تخم مرغ کیلویی ۷۵ هزار تومان به فروش می رود.

پس از اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه ها، قیمت مرغ کیلویی ۵۹۸۰۰ تومان و تخم مرغ شانه ۳۰ عددی با وزن ۱.۹ کیلوگرمی ۷۶ هزار تومان تصویب شد اما با این حال قیمت های بازار خیلی کمتر از این قیمت ها به فروش می رفت.

قیمتها پیش از این، مرغ کیلویی ۴۲ هزار تومان و تخم مرغ شانه ۴۰ هزار تومان بود که طی یکی دو هفته اخیر آرام آرام افزایش یافت و خود را به قیمت های ستاد تنظیم بازار نزدیک کرده است.

معاون امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اخیرا در نشست خبری اعلام کرد: «پیش بینی کرده بودیم که پس از اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها بازار حدود ۳۰ درصد محصول را پس بزند.»

اخیرا وزارت جهادکشاورزی عوارض صادرات مرغ و تخم مرغ را صفر کرده و همین عاملی برای کشش تقاضا و رشد قیمت شده است.

وزارت جهاد کشاورزی معتقد است قیمت های پایین تر از ستاد تنظیم بازار برای تولید کننده صرفه اقتصادی ندارد.

قیمت مرغ گرم امروز یکشنبه (۵ تیر ۱۴۰۱) نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد. هر کیلو مرغ کامل تازه چقدر است؟

قیمت مرغ گرم در ۵ تیر ۱۴۰۱ به شرح زیر است (قیمت‌ها به تومان از سایت تحلیل بازار):

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۶۳,۵۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۶۸,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۷۶,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۷۸,۴۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۷۶,۵۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۷۰,۰۰۰

بال کبابی ساده – بدون نوک بال

۵۷,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۴۴,۵۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۵۱,۰۰۰

فیله مرغ

۹۹,۷۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۲۰,۰۰۰

شنیتسل بدون آرد

۹۱,۲۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۹۱,۲۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۷,۰۰۰

جگر مرغ

۱۳,۰۰۰

سنگدان مرغ

۱۸,۰۰۰

پای مرغ

۷,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۷۸,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۶۲,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۸۹,۰۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۵۵,۵۰۰

ماجرای توزیع تخم مرغ های فاسد در بازار چیست؟

یه نقل از بازار، درحالی‌که برخی مصرف‌کنندگان این روزها شاهد عرضه تخم‌مرغ‌های فاسد و سیاه شده در بازار هستند، کارشناسان می‌گویند: در این امر تولیدکنندگان نقشی ندارند و در صورت تایید، سازمان دامپزشکی باید پاسخگو باشد.

تخم مرغ یکی از کالاهای نسبتا پرمصرف در بین خانوارها محسوب می‌شود که تولید کنندگان این حوزه نیز مانند دیگر بخش‌های تولیدی با مشکلات بسیاری همراه هستند.

از جمله اینکه پرورش دهندگان مرغ تخم گذار نیز با مشکل تامین نهاده روبه‌رو هستند و این امر نیز حتی منجر به این شده است که برخی پرورش دهندگان مرغ خود را راهی کشتارگاه کنند.

با این وجود یکی از مسائل مطرح این روزها در بازار بحث تخم‌های فاسد و سیاه شده‌ای است که طی یک ماه گذشته برخی مصرف کنندگان با آن روبرو هستند. به طوری که بر اساس گزارش میدانی بحث توزیع تخم‌مرغ فاسد و سیاه شده تنها منحصر به استان تهران نیست و در برخی شهرستان‌ها نیز مصرف کنندگان با چنین موردی مواجه شده اند.

در واقع به گفته برخی مصرف کنندگان گاهی از یک شانه تخم‌مرغ خریداری شده ۵۰ درصد آن حاوی مایعی سیاه رنگ و با بوی نامطبوع بوده است و گاهی نیز زرده برخی تخم‌مرغ‌ها آغشته به لخته‌های خون بوده است. این در حالی است که به گفته کارشناسان با گرم شدن هوا مرغداران نهایتا ۲ روز می‌توانند تخم مرغ را نگه دارند و پس از آن باید تحویل بدهند.

از سوی دیگر برخی معتقدند تخم‌مرغ‌های فاسدی که در بازار گاهی عرضه می شود ممکن است تخم‌های نطفه داری باشد که به دلیل کاهش جوجه‌ریزی‌ها راهی بازار مصرف می‌شود.

در این بین نیز برخی معتقدند این تخم‌مرغ‌ها ممکن است باقی مانده تخم‌مرغ‌های وارداتی باشد که چند ماه پیش وارد شده است. با این وجود سازمان دامپزشکی متولی این امر است و باید مشخص شود منبع تخم‌مرغ‌های فاسدی که به صورت پراکنده در مناطق مختلف در بازار توزیع می‌شود کجاست.

مرغدار تخم مرغ تاریخ گذشته عرضه نمی‌کند؛ دامپزشکی و شرکت پشتیبانی باید پاسخگو باشند

ناصر نبی پور رئیس اتحادیه مرغ تخمگذار تهران در خصوص اینکه مرغداران آیا نقشی در توزیع این تخم‌مرغ‌های فاسد در بازار دارند یا خیر  می‌گوید: مرغدار که تخم مرغ تاریخ گذشته عرضه نمی‌کند و در فصل گرما نهایتا ۲روز قابلیت نگهداری دارد. از سوی دیگر اگر تخم‌مرغ‌ها به سردخانه رفته باشد سردخانه شرکت پشتیبانی است و فروش آن نیز دست این شرکت است و دست مرغدار نیست.

نبی پور در پاسخ به این سوال که چقدر ممکن است تخم‌های مذکور در واقع تخم‌های نطفه دار باشد می‌افزاید: تخم مرغ نطفه دار هم در بازار زیاد است و نمی‌توان این حرف را نیز رد کرد.

چون جوجه قیمتی ندارد و مرغداران جوجه ریزی نمی‌کنند تخم‌مرغ‌های نطفه دار را نیز به عنوان خوراکی راهی بازار می‌کنند.

وی خاطر نشان می‌کند: از سوی دیگر تخم مرغ وقتی سیاه می‌شود که آلوده شده باشد و مدت زیادی از آن بگذرد و قارچ و میکروب‌ها رشد کنند.

نبی پور می‌گوید: ممکن است در سردخانه بوده و یا حتی ممکن است از تخم مرغ‌های وارداتی چند ماه پیش باشد که هنوز موجود باشد و در بازار عرضه می‌کنند، بنابراین همه این احتمالات وجود دارد. لذا اگر واقعا چنین تخم‌مرغ‌هایی در بازار عرضه می‌شود سازمان دامپزشکی باید پاسخگو باشد.

خطایی متوجه تولیدکنندگان نیست؛ تخم مرغ به دلیل آلودگی قارچی سیاه می شود

فرزاد طلاکش دیگر فعال این بخش نیز در این خصوص می‌گوید: اگر تخم‌مرغ‌های فاسد و یا به اصطلاح شما سیاه شده‌ای در بازار توزیع شده باشد خطایی متوجه تولیدکنندگان نیست. چون تخم مرغ تولید روز سیاه نمی‌شود.

طلاکش می‌افزاید: در واقع تخم مرغ یا در سردخانه و یا در انبار سیاه می شود؛ به این معنا که سیاه شدن تخم مرغ در درجه اول به دلیل آلودگی قارچی است و در وهله بعد نیز ممکن است برخی از باکتری‌ها رشد کنند.

قیمت گوشت چقدر شد؟

قیمت انواع گوشت قرمز امروز دوشنبه ۶ تیر نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته است. هر کیلو راسته با استخوان گوسفندی چند؟

قیمت گوشت قرمز به شرح زیر است (قیمت‌ها به تومان از سایت تحلیل بازار):

راسته با استخوان گوسفندی

۱۵۹,۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۷۲,۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۵۸,۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۱۶۶,۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۶۵,۰۰۰

گردن گوسفندی

۱۳۳,۰۰۰

قلوگاه گوساله

۱۴۷,۰۰۰

گردن گوساله

۱۲۹,۰۰۰

قلم گوساله

۱۶,۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۳۱,۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۶۳.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۸۹,۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۲۸.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۲۹,۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۱۳۵,۰۰۰

مرغ و تخم مرغ در بازار به نرخ ستاد تنظیم بازار رسید

به نقل از دانشجو، قیمت مرغ و تخم مرغ نسبت به روز‌های اخیر افزایش یافته و خود را به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار نزدیک کرده است.

هر کیلو مرغ به قیمت ۵۹۸۰۰ تومان و هر شانه تخم مرغ کیلویی ۷۵ هزار تومان به فروش می‌رود.

پس از اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه ها، قیمت مرغ کیلویی ۵۹۸۰۰ تومان و تخم مرغ شانه ۳۰ عددی با وزن ۱.۹ کیلوگرمی ۷۶ هزار تومان تصویب شد، اما با این حال قیمت‌های بازار خیلی کمتر از این قیمت‌ها به فروش می‌رفت.

قیمت‌ها پیش از این، مرغ کیلویی ۴۲ هزار تومان و تخم مرغ شانه ۴۰ هزار تومان بود که طی یکی دو هفته اخیر آرام آرام افزایش یافت و خود را به قیمت‌های ستاد تنظیم بازار نزدیک کرده است.

معاون امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اخیرا در نشت خبری اعلام کرد: «پیش بینی کرده بودیم که پس از اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها بازار حدود ۳۰ درصد محصول را پس بزند.»

اخیرا وزارت جهادکشاورزی عوارض صادرات مرغ و تخم مرغ را صفر کرده و همین عاملی برای کشش تقاضا و رشد قیمت شده است.

وزارت جهاد کشاورزی معتقد است قیمت‌های پایین‌تر از ستاد تنظیم بازار برای تولید کننده صرفه اقتصادی ندارد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.