کد خبر : 19360 / /
/

تیم ملی فوتبال ایران در نابسامان ترین حالت خود در چند وقت اخیر به سر می برد. کمیته فنی فدراسیون در فاصله ۴ ماه تا آغاز رقابت های جام جهانی، تصمیم به رد صلاحیت و برکناری دراگان اسکوچیچ گرفته است. تصمیمی که با انتقادات زیادی از سوی اهالی فوتبال روبرو شده است.

جمشید شاه محمدی پیشکسوت پرسپولیس اظهار کرد: تصمیم کمیته فنی در رابطه با تغییر سرمربی به واقع مضحک بود. اعضای این کمیته تا حالا کدام تیم را قهرمان کرده اند؟ این اشخاص باید به اشتباه خود اقرار کنند. به نظر من تصمیمات آن ها باعث زجر کشیدن ۸۰ میلیون نفر شده است.

تیم ملی فوتبال ایران در نابسامان ترین حالت خود در چند وقت اخیر به سر می برد. کمیته فنی فدراسیون در فاصله ۴ ماه تا آغاز رقابت های جام جهانی، تصمیم به رد صلاحیت و برکناری دراگان اسکوچیچ گرفته است. تصمیمی که با انتقادات زیادی از سوی اهالی فوتبال روبرو شده است.

پس از  صعود مقتدرانه تیم ملی به جام جهانی، به نظر می رسید که مرد کروات سکان هدایت ملی پوشان را در قطر بر عهده خواهد داشت. ولی نمایش ضعیف در دیدار تشریفاتی با کره جنوبی، اما و اگرهایی در خصوص کیفیت کار سرمربی وقت تیم ملی در ذهن فوتبال دوستان ایرانی ایجاد کرد. این تردیدها پس از شکست دو بر یک در بازی دوستانه مقابل الجزایر بیشتر شد.

انتقادات از اسکوچیچ بیشتر معطوف به شکل بازی تیم ملی و همچنین بازیکنان دعوت شده می شد. در هر صورت اکثر کارشناسان امر، تغییر سرمربی در این مقطع را خیلی به صلاح  فوتبال ملی نمی دانند و تصمیم اعضای کمیته فنی را عجیب ارزیابی کردند. گسترش نیوز جهت بررسی بیشتر وضعیت فعلی تیم ملی و گزینه های مناسب برای جانشینی اسکوچیچ، گفت و گویی با جمشید شاه محمدی پیشکسوت باشگاه پرسپولیس انجام داده که در ادامه می خوانید.

کمیته فنی اشتباه بزرگی را مرتکب شد

جمشید شاه محمدی بازیکن اسبق پرسپولیس درباره رد صلاحیت و برکناری اسکوچیچ از تیم ملی گفت:  به نظر من تصمیم کاملا اشتباهی گرفته شد. خود آقایان حاضر در فدراسیون مدتهاست که رد صلاحیت شده‌اند. به چه حقی یک سرمربی که تیم را با آن شرایط به جام جهانی برده، رد صلاحیت می کنند.

او ادامه داد: مربی بهتر از اسکوچیچ وجود دارد ولی هزینه زیادی را به همراه دارد. فدراسیون با کدام پول مربی بهتر از اسکوچیچ می آورد؟ آقایان کمیته فنی که اسکوچیچ را در اندازه تیم ملی نمی دانند، خودشان در چه حد و اندازه ای هستند؟ در هر شکل کار بسیار غلطی صورت گرفته و به ضرر تیم ملی تمام خواهد شد.

او در مورد حضور مربی ایرانی در تیم ملی عنوان کرد: حالا از مربی داخلی برای جایگزینی صحبت می کنند. کدام مربی ایرانی در حال حاضر در حد نیمکت تیم ملی هستند؟ متاسفانه شرایط تیم ملی را به جایی رسانده اند که بازیکن برای آن تصمیم می گیرد. وای به حال تیمی که چند بازیکن برایش تصمیم گیری کند.

الان زمان تغییر سرمربی نبود

شاه محمدی ضمن انتقاد از کمیته فنی فدراسیون فوتبال درباره شرایط کنونی تیم ملی تصریح کرد: تصمیم کمیته فنی در رابطه با تغییر سرمربی به واقع مضحک بود. اعضای این کمیته تا حالا کدام تیم را قهرمان کرده اند؟ این اشخاص باید به اشتباه خود اقرار کنند. تصمیمات آن ها باعث زجر کشیدن ۸۰ میلیون نفر شده است. اگر زودتر این کار را می کردند، شاید موردی نداشت ولی الان زمان این تصمیم نبود.

او در ادامه خاطرنشان کرد: فوتبال ما فاقد زیرساخت های لازم برای موفقیت تیم ملی است. حالا با این شرایط کدام مربی در فاصله ۴ ماه تا جام جهانی می تواند به موفقیت برسد؟ در شرایطی که پنج زمین با کیفیت در این مملکت وجود ندارد، آقایان به دنبال سرمربی بزرگ هستند! روی سخن من کمیته فنی فدراسیون است. آقایان حاضر در کمیته فنی شما اشتباه کردید و با روح و روان میلیون ها ایرانی بازی کردید.

گزینه های داخلی کدام اشخاص هستند؟

او در خصوص گزینه های داخلی برای سرمربیگری در تیم ملی گفت: اگر بنا به انتخاب گزینه داخلی بود، باید فردی که در سطح بین المللی اعتبار دارد را بیاورند. شخصی مثل علی دایی می تواند مناسب باشد. یا امیر قلعه نوعی که به هر حال کارنامه بدی ندارد. ولی واقعیت این است که همه این افراد شناخته شده در گذشته سرمربی تیم ملی بوده و جواب خود را پس داده اند.

او افزود: بازیکنان تیم ملی در حد فوق لیسانس و دکترا هستند اما مربیان داخلی ما در سطح سیکل و دیپلم هستند. مربی جدید باید از لحاظ کیفیت کاری، هم سطح بازیکنان ما و به ویژه لژیونرها باشد. مربیان داخلی از کلاس ها و مدارک اخذ شده سخن می گویند ولی کدام کلاس؟ کلاس های داخلی با کلاس های خارج از کشور قابل مقایسه نیست.

بهتر از کی روش را می توان استخدام کرد

او در مورد مطرح شدن نام کارلوس کی روش و بازگشت احتمالی او اظهار کرد: در مورد کارلوس کی روش با اظهارنظر افرادی مثل خداداد عزیزی موافق هستم. درصورت بازگشت کی روش باید برای او سر خم کرد؛ چون کسی که با آن شرایط و آن هزینه ها از ایران رفت، قطعا پول بیشتری را در صورت بازگشت مطالبه می کند. اگر پول برای جانشین وجود دارد، از کی روش بهتر هم در این برهه از زمان می تواند استخدام کرد. در حال حاضر مسئله اصلی، زمان کوتاهِ باقی مانده است.

شانس موفقیت در جام جهانی را نداریم

بازیکن سابق تیم ملی در خصوص قرعه ایران در جام جهانی نیز توضیح داد: قرعه ایران بسیار سخت است و ما توانایی پیروزی مقابل انگلیس، آمریکا و ولز را نداریم. هر سه تیم به لحاظ برنامه ریزی، سخت افزارها، نرم افزارها و بحث های زیرساختی از ما بهتر هستند. ۴ ماه تا مسابقات باقی مانده و در این بین کلی تعطیلات و وقفه وجود دارد. همه تیم های حاضر در جام جهانی مشغول برنامه ریزی و برگزاری بازی های تدارکاتی قوی هستند ولی ما اندر خم یک کوچه ایم!

او در ادامه بیان کرد: بهترین زمان برای تغییر سرمربی پس از صعود یا در پایان بازی با کره جنوبی بود. به دلیل سخت بودنِ استخدام مربی خارجی، به اعتقاد من بهترین گزینه مربی داخلی است. اشخاص پر مدعا در این فوتبال زیاد هستند. بعید نیست که یکی از همین دوستان حاضر در کمیته فنی، گزینه سرمربیگری هم بشود. به هر حال اسکوچیچ با وجود نقص های موجود، برای تیم زحمت کشیده بود و من با جدایی او مخالف بودم. فدراسیونی که خودش ساختاری ندارد، اقدام به برکناری سرمربی تیم ملی می کند. این موضوع واقعا خنده دار است.

کار امثال تاج خراب کاری است

شاه محمدی درباره انتخابات فدراسیون و حضور اشخاصی مثل مهدی تاج به گسترش نیوز گفت: هم تاج و هم خیلی از این افراد باید رد صلاحیت شوند. این اشخاص در گذشته چه گلی به سر فوتبال ما زده اند که حالا برای فدراسیون نامزد شده اند. بدون تردید منافعی در میان است که آن ها را هر بار وسوسه می کند. اگر کارایی خاصی دارند، بهتر است بروند یک تولیدی راه بیندازند تا ۳۰ نفر مشغول به کار شوند.

او یادآور شد: این افراد می دانند که در فدراسیون خبری از مالیات و این حرف ها نیست. به ریاست فدراسیون می رسند و سفرهای آن چنانی می روند. چرا دیگر خبری از آقای دادکان نیست؟ فدراسیون جای افراد لایق و دلسوز مثل محمد دادکان است. به عقیده من آن های که در گذشته سودی به فوتبال مملکت نرساندند، حق بازگشت دوباره را ندارند. کار این اشخاص فقط تخریب و بدنام کردن فوتبال ما است.

عملکرد مدیریت پرسپولیس خوب بوده است

پیشکسوت باشگاه پرسپولیس در رابطه با نقل و انتقالات این تیم بیان کرد: به نظر من عملکرد مدیریت در این زمینه خوب بوده است. بازیکنان شاخص و با کیفیت لیگ تا به امروز جذب باشگاه شده اند. انتخاب ها واقعا مناسب بوده و در گذشته هم از این بابت تشکر کردم. در حال حاضر در دو پست نیاز به تقویت وجود دارد.

او در پایان گفت: ابتدا در خط حمله، یک فوروارد شش دانگ جذب شود که خیال کادرفنی از بابت تمام کنندگی در فاز هجومی راحت شود. در حال حاضر اکثر هواداران به دنبال نتیجه گیری هستند. اگر نتیجه مطلوب حاصل نشود، آقای درویش و یحیی گل محمدی هم مواخذه شده و عوض می شوند. پست بعدی هم دفاع چپ است. با رفتن آقایی و شجاعی، اوضاع این پست خیلی خوب نیست. وحید امیری با توجه به مصدومیت های اخیرش، خیلی نمی تواند در پست مذکور مثمر ثمر باشد و نیاز به یک بک آپ دارد. پرسپولیس برای بازی غالب و هجومی، نیاز به چپ و راست قدرتمند دارد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.