کد خبر : 20226 / /
/

پیمان حدادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری مجامع برخی شرکت‌ها، اظهار کرد: بر اساس میزان سودی که در این مجامع تقسیم شده، سهم سود سهام عدالت نیز مشخص است.

مشمولان سهام عدالت می توانند برای دریافت وام سهام عدالت ثبت نام کنند. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی طی چند مرحله از مشمولان سهام عدالت دعوت کرده برای دریافت سود اطلاعات خود را ثبت کنند.  از میان ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، بیش از دو میلیون نفر سود سهام عدالت خود را طی سال‌های قبل دریافت نکرده بودند.

 دو برابر شدن میزان سود سهام عدالتپ

دستیار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از دو برابر شدن میزان سود سهام عدالت سال ۱۴۰۰ که در سال جاری واریز خواهد شد، خبر داد.

پیمان حدادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری مجامع برخی شرکت‌ها، اظهار کرد: بر اساس میزان سودی که در این مجامع تقسیم شده، سهم سود سهام عدالت نیز مشخص است. بر این اساس مجامع برخی شرکت‌ها نیز طی دو ماه آینده برگزار خواهد شد و  پیش‌بینی می‌شود با توجه به سودی که در مجامع پیش رو تقسیم می‌شود، امسال سود سهام عدالت حدود دو برابر سود سال قبل باشد.

وی ادامه داد: در واقع سال گذشته مشمولانی که ارزش اولیه سهام آن‌ها یک میلیون تومان بود، حدود یک میلیون تومان و افرادی که ارزش اولیه سهام آن‌ها ۵۳۲ هزار تومان بود حدود ۵۵۰ هزار تومان سود گرفتند. بر این اساس امسال احتمالا یک میلیون تومانی‌ها دو میلیون تومان و ۵۵۰ هزار تومانی‌ها، بیش از یک میلیون تومان سود دریافت کنند.

دستیار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد زمان پرداخت سود سهام عدالت نیز توضیح داد: زمان پرداخت به این بستگی دارد که شرکت‌های سرمایه‌پذیر سودهایی که در مجمع مصوب کرده‌اند را چه زمانی به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی منتقل کنند و سپرده‌گذاری بر اساس مصوبه شورای عالی بورس سودها را پرداخت کند.

حدادی تاکید کرد: در نتیجه تا زمانی که مجامع همه شرکت‌ها برگزار و سود تقسیم شده به شرکت سپرده‌گذاری واریز نشود، سود سهام عدالت نیز پرداخت نمی‌شود.

نحوه ثبت نام سهام عدالت 

 محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره جاماندگان سهام عدالت نیز  گفت: منتظر آیین نامه اجرایی دولت از سوی وزارت اقتصاد هستیم و هفته قبل پیگیری کردیم و دولت اعلام کرده در حال شناسایی سهام قابل واگذاری است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: پیش بینی می کنیم ۴ میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.

تعددادی از افراد بنا به دلایل مختلف نتوانستند در طی مهلت زمانی که توسط دولت برای ثبت نام در طرح سهام عدالت تعیین شده بود نام نویسی نمایند. با توجه به درخواست این افراد برای ایجاد فرصت دوباره ثبت نام سهام عدالت، قانون از دولت خواست تا راهکاری برای ثبت نام دوباره جاماندگان این سهام بیاندیشد. اما با وجود اینکه هنوز برنامه ای برای ثبت نام سهام عدالت با گوشی، ثبت نام سهام عدالت با کد ملی و ثبت نام سهام عدالت برای کودکان تعیین نشده است، این احتمال بسیار قوی می باشد که ثبت نام جاماندگان به صورت اینترنتی خواهد بود.

به همین جهت در این مقاله سعی شده است تا به معرفی سایت ثبت نام سهام عدالت پرداخته و و جزئیات بیشتری از آن شامل نحوه ورود، ثبت نام در سامانه نام نویسی سهام عدالت، فرم ثبت نام سهام عدالت و زمان ثبت نام جاماندگان سهام عدالت ۱۴۰۱ ارائه شود تا راهنمای کاربران باشد.

معرفی سایت ثبت نام سهام عدالت ۱۴۰۱

طرح سهام عدالت از سال 1385 تاکنون در حال اجرا شدن است و در طول مدت تغییرات فراوانی نیز داشته است. در ابتدا، مردم امکان فروش و دریافت سود سهام واگذر شده را تا سال 1395 نداشتند تا اینکه در سال 1399، فرایند آزاد سازی سهام عدالت آغاز شد و سهامداران این امکان را داشتند که از بین دو روش مستقیم و غیر مستقیم، سهام خود را مدیریت نمایید. کسانی که تمایل داشتند شخصا مدیریت این سهام را به عهده بگیرند، روش مستقیم را انتخاب کردند که به آن ها این امکان را می داد که بتوانند به خرید و فروش سهام خود بپردازند. سهام داران در ابتدا فقط می توانستند 30 درصد از سهم خود را مدیریت کنند که بعد تر، آزاد سازی سهام ها به 60 درصد رسید.

اما بیشتر افراد روش غیر مستقیم را انتخاب کردند که در این روش امکان خرید و فروش سهام وجود ندارد و مدیریت آن به عهده شرکت‌ های سرمایه‌ گذاری استانی که در بورس پذیرفته شده اند، گذاشته شده است. به این ترتیب، سهام داران روش غیر مسقیم در اسفند ماه هر سال، سود سهام عدالت خود را دریافت می کنند بدون اینکه خودشان وارد بازار معاملات شوند.

اما در حال حاضر، همه مردم مشمول سهام عدالت ۱۴۰۱ نیستند که عده ای از این افراد یا از ثبت نام سهام عدالت جاماندند یا به این سهام آگاه نبودند و یا علاقه ای به ثبت نام نداشتند. با توجه به تغییراتی که در چند سال اخیر رخ داده است و امکاناتی مانند خرید و فروش سهام و یا دریافت کارت اعتباری خرید کالا از طریق سهام عدالت اجرایی شده است، برخی از افرادی که این سهام را دریافت نکرده اند، درخواست ثبت نام در طرح سهام عدالت را دارند.

با توجه به تعداد زیاد درخواست های مبنی بر ثبت نام مجدد سهام عدالت ۱۴۰۱، دولت و قانون گذاران نیز به این مسئله توجه دارند و این احتمال که برنامه ای برای ثبت نام جاماندگان سهام عدالت تدارک دیده شود و جود دارد. با دقت به این موضوع که ثبت نام دوباره سهام عدالت نیازمند برنامه ریزی دقیق و حساب شده است، حدس زدن زمان ثبت نام متقاضیان دریافت این سهام می تواند سخت باشد.

در حال حاضر هنوز اطلاعیه و اخباری در خصوص ثبت نام مجدد سهام عدالت ۱۴۰۱ و نحوه آن از سمت دولت ارائه نشده است و اخبار مربوط به شروع نام نویسی سهام عدالت شایعه می باشد. از آنجایی که طبق قانون، ایجاد فرصت دوباره برای ثبت نام در طرح سهام عدالت به عهده دولت گذاشته شده، اما هنوز زمان و جزئیات آن مشخص نشده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.