کد خبر : 20227 / /
/

طبق دهک بندی که از سوی دولت صورت گرفت یارانه جدید برای همه واریز نشد.

مدتی است یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی واریز  می شود. هنوز برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. یارانه نقدی افرادی که جامانده بودند نیز قابل برداشت شد. یارانه نقدی معوق جاماندگان نیز  واریز شد. اخبار درباره یارانه نقدی را در خبر روز دنبال کنید.

 سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده است که مبالغ کسر شده به دلیل بازپرداخت وام کرونای سال ۱۳۹۹ بوده است.

طبق دهک بندی که از سوی دولت صورت گرفت یارانه جدید برای همه واریز نشد و کسانی که یارانه جدید برایشان واریز نشده بود در سامانه ای که از سوی دولت اعلام شده بود اعتراض خود را ثبت کردند پس از ثبت اعتراض مردم برای یارانه جدید دولت اعتراض ها را بررسی کرد و یارانه جدید برای مردم واریز د ولی غیر قابل بداشت است تا نتیجه قطعی دولت برای برداشت یارانه جدید اعلام شود.

واریز یارانه مرحله ۱۳۷ از غروب روز دوشنبه بیستم تیرماه آغاز شد و طبق اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار است تا روز جمعه ۲۴ تیر ماه ادامه پیدا کند. در این مرحله برای افراد حاضر در دهک اول تا سوم مبلغ ۴۰۰ هزار تومان و برای افراد حاضر در دهک چهارم تا نهم مبلغ ۳۰۰ هزار تومان واریز شد. برای مرحله ۱۳۸ یا مرداد ماه ۱۴۰۱ نیز احتمالا میزان واریزی‌ها تغییری خاصی نخواهد داشت. اما در این میان برخی از یارانه بگیران گفته اند که مرحله ۱۳۷ مبالغی کمتر از ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر دریافت کرده اند.

در پاسخ نیز سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده است که مبالغ کسر شده به دلیل بازپرداخت وام کرونای سال ۱۳۹۹ بوده است. در واقع مبلغ اقساط ماهانه وام کرونا ۳۵ هزار تومان است که از دو سال قبل تاکنون از حساب یارانه بگیران کسر می‌شود.

یارانه نقدی مرداد ۱۴۰۱ کی واریز می‌شود؟

در مورد زمان یارانه مرداد ۱۴۰۱ هنوز سازمان هدفمندی یارانه‌ها جزئیاتی مشخص نکرده است، اما همچون تیر ماه باید انتظار داشته باشیم که آغاز واریز یارانه‌ها به حساب سرپرستان خانوار از روز پنجشنبه ۲۰ مرداد ماه باشد. پایان واریزها نیز هنوز به شکل کامل مشخص نشده، اما احتمالا بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت زمان خواهد برد.

در این میان برخی از رسانه‌ها نیز مدعی اند که در مرحله ۱۳۸، زمان واریز یارانه‌ها طولانی نخواهد شد و در یک روز خاص سرپرستان خانوار یارانه این مرحله را دریافت می‌کنند.

یارانه نقدی | به روز رسانی اطلاعات دهک بندی خانواده ها 

اعتمادآنلاین نوشت : سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام کرده اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان مربوط به ۹ سال قبل بوده و حذف یارانه‌ها بر اساس این اطلاعات صورت گرفته است. احمد میدری، مسئول این پایگاه در دولت حسن روحانی، اما نظر دیگری دارد و بر به‌روزرسانی مستمر اطلاعات این پایگاه تاکید می‌کند.

محمدهادی زاهدی وفا، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام کرده اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان مربوط به ۹ سال قبل بوده و حذف یارانه‌ها بر اساس این اطلاعات صورت گرفته است. احمد میدری، مسئول این پایگاه در دولت حسن روحانی، اما نظر دیگری دارد و بر به‌روزرسانی مستمر اطلاعات این پایگاه تاکید می‌کند.

احمد میدری در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره ادعای سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: من هم این خبر را دیدم، اما فکر کنم مساله به‌روزرسانی اطلاعات این پایگاه به درستی منعکس نشده، چرا که اطلاعات پایگاه رفاه به صورت مستمر بروزرسانی شده و برخی از این اطلاعات روزانه، برخی ماهانه و همه اقلام آن حداکثر هر شش ماه یک بار به‌روز می‌شود.

او در ادامه تاکید کرد: در سال ۱۳۹۸ به بیش از پنج میلیون معترض حذف یارانه شناسنامه اقتصادی آنها نشان داده شد و هیچ‌کس مدعی نشد این اطلاعات مانند وضعیت شغلی، خودرو، مسافرت یا حساب‌های بانکی قدیمی است، بلکه حداکثر می‌گفتند با این وضعیت ما جز سه دهک بالا نیستیم.

ساختار خانواده کسانی که در سال ۱۳۹۳ ثبت‌نام کردند ماهانه به‌روزرسانی می‌شود

میدری در اثبات گفته خود مبنی بر به‌روزرسانی مستمر اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان گفت: به‌روز بودن اطلاعات پایگاه رفاه نه تنها توسط معترضین یارانه‌ها بلکه توسط سازمان بازرسی قوه قضاییه و سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات مورد بررسی قرار گرفته و نمایندگان مجلس نیز بارها مراجعه کردند و با گرفتن نمونه‌های مختلف صحت اطلاعات را مورد بررسی قرار دادند.

مسئول پایگاه رفاه ایرانیان در دولت دوازدهم در پاسخ به این سوال که «چرا گفته شده است به زودی ثبت‌نام شروع و اطلاعات به‌روز می‌شود؟» نیز گفت: احتمالاً منظور ثبت‌نام کسانی است که در سال ۱۳۹۳ ثبت‌نام نکردند.

او ادامه داد: ساختار خانواده کسانی که در سال ۱۳۹۳ ثبت‌نام کردند ماهانه به‌روزرسانی می‌شود؛ بدین معنا که در هر ماه بیش از یکصد هزار نفر در ایران متولد می‌شوند، حدود ۳۰ هزار نفر فوت می کنند و حدود ۵۰ هزار ازدواج و طلاق صورت می‌گیرد و تمام این اطلاعات در مورد ساختار خانواده به پایگاه رفاه ایرانیان با تاخیر یک تا سه ماه منتقل می‌شود.

میدری خاطرنشان کرد: احتمالاً ثبت‌نام جدید برای کسانی است که در سال ۱۳۹۳ به هر علتی ثبت‌نام نکردند و حالا خواهان یارانه هستند، این کار قرار بود در سال ۱۳۹۹ انجام شود که به علت کرونا و با دستور ستاد ملی مقابله با کرونا اجرایی نشد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.