کد خبر : 21688 / /
/

در روزهای اخیر صحبت از خرید طلا با عیار ۷۴۰ در بازار شده بود و بیشتر افراد مدعی بودند که خرید و فروش طلا با عیار ۷۴۰ در بازار و خصوصاً فضای مجازی مرسوم شده است.

 

کشتی آرای، نایب‌رئیس اتحادیه طلا گفت: با توجه به نامشخص بودن وضعیت مذاکرات در روزهای آینده، وضعیت بازار طلا قابل پیش‌بینی نیست. در زمان‌هایی که بازار هیجانی نیست، داد و ستد توصیه می‌شود.

در روزهای اخیر صحبت از خرید طلا با عیار ۷۴۰ در بازار شده بود و بیشتر افراد مدعی بودند که خرید و فروش طلا با عیار ۷۴۰ در بازار و خصوصاً فضای مجازی مرسوم شده است. البته با تحقیقات بیشتر فعالین فضای مجازی به این نتیجه رسیدند که بحث طلای ۷۴۰ محدود به فروش طلا است. به معنای دیگر طلایی که می‌خرید ٧۵٠ است اما زمان فروش طلای ٧۵٠ را بر حسب ۷۴۰ از شما خریداری می‌کنند. در نتیجه یک تا یک و نیم درصد از طلای ۱۸عیار کمتر است. برای بررسی بیشتر این موضوع گفتگویی با نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران داشتیم. در ادامه همراه ما باشید.

خرید و فروش طلا در فضای مجازی تنها با یک شرط

محمد کشتی آرای، نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران در گفتگو با گسترش نیوز گفت: طلای ۱۸ عیار بر اساس تعریف سازمان ملی استاندارد در مقیاس متریک بین‌المللی ۷۵۰ است. صحبت از طلای ۷۴۰ در فضای مجازی شده است که طلای ۱۸ عیار نیست. طلای ۷۴۰ که خلوص دقیق ندارد، در طلا فروشی‌ها دیده نشده است. از سویی خرید و فروش طلا در فضای مجازی از نظر قانونی و مقررات صنفی منع شده است.

کشتی آرای اظهار کرد: تنها افرادی اجازه خرید  و فروش طلا در فضای مجازی را دارند که جواز از اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی را داشته باشند. کسبه‌ای که مجوز ندارند، اجازه خرید و فروش در فضای مجازی را ندارند. در نتیجه با طلاهای عیار پایین مثل طلای ۷۴۰ رو به رو خواهند شد. عیار طلای واحدهای سطح شهر به صورت مرتب توسط سازمان استاندارد و بازرسان اتحادیه کنترل و بازرسی می‌شود. عیار طلای این واحدهای صنفی نباید کمتر از ۷۵۰ باشد.

وی افزود: خرید و فروش در فضای مجازی از نظر ما قانونی نیست مگر این که مجوز اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی را داشته باشد. در نتیجه این کسبه هم از اتحادیه طلا و هم از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی برای فعالیت فیزیکی و مجازی مجوز دارند.

نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران تأکید کرد: سایت‌های فروش در فضای مجازی مثل دیجی کالا و ایمالز نماد اعتماد الکترونیکی دارند و تا به امروز خرید و فروش طلا در این سایت مشکل‌ساز نبوده است. در زمان خرید و فروش طلا باید به استاندارها و مجوزهای کسبه توجه کنیم.

کشتی آرای در پایان ضمن اشاره به وضعیت قیمت طلا گفت: بازار طلا و سکه در هفته گذشته با توجه به قیمت ارز ثبات نسبی داشت. فعلاً شاهد سایه مذاکرات بر بازار ارز هستیم. با توجه به نامشخص بودن وضعیت مذاکرات در روزهای آینده، وضعیت بازار طلا قابل پیش‌بینی نیست. مذاکرات به صورت مستقیم تأثیر مثبت و منفی بر قیمت ارز و تأثیر غیر مستقیم بر قیمت طلا و سکه دارد. در بازار جهانی نیز اونس طلا به ثبات رسیده است. این روند به واسطه ثبات در روابط بین‌المللی است. در زمان‌هایی که بازار هیجانی نیست، داد و ستد توصیه می‌شود. در شرایط فعلی تنها نوسانات جزئی و طبیعی بازار را شاهد هستیم.

آخرین وضعیت بازار طلا و سکه

پیش‌بینی می‌شود، شاهد ثبات قیمت طلا و سکه تا روز دوشنبه باشیم. قیمت طلا و سکه در بازار به این صورت است که هر گرم طلا ۱۸ عیار به ۱۲,۸۲۷,۰۰۰ ریال رسید. انس جهانی طلا به ۱,۷۰۸.۴۹ دلار است. در بازار ایران هر عدد سکه امامی با قیمت  ۱۳۹,۶۰۰,۰۰۰ ریال معامله می‌شود. از سویی هر عدد سکه بهار آزادی ۱۳۳,۰۱۰,۰۰۰ ریال است. نیم‌سکه با قیمت ۷۹,۸۰۰,۰۰۰ ریال، ربع سکه با قیمت ۴۹,۸۰۰,۰۰۰ ریال و هر عدد سکه یک گرمی با قیمت ۲۹,۹۰۰,۰۰۰ ریال معامله می‌شود.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.