کد خبر : 21779 / /
/

قیمت مرغ امروز یکشنبه (۲۰ شهریور ۱۴۰۱) نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد. قیمت مرغ بالاتر از نرخ مصوب رفت.

 

قیمت مرغ به علت اینکه مرغ یکی از کالاهای اساسی است، از اهمیت زیادی برخوردار است. قیمت مرغ در روزهای اخیر تلاطم زیادی را تجربه کرده است. قیمت مرغ گاهی روند افزایشی و گاهی روند کاهشی به خود می‌گیرد. تاثیر عمده را روی قیمت مرغ، دلالان می‌گذارند. آخرین قیمت مرغ را در خبر روز دنبال کنید.

قیمت مرغ امروز یکشنبه (۲۰ شهریور ۱۴۰۱) نسبت به روز گذشته با تغییرات کمی همراه شد. قیمت مرغ بالاتر از نرخ مصوب رفت.

قیمت مرغ در ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ به شرح زیر است (قیمت‌ها به تومان از سایت تحلیل بازار):

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۸۴,۵۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۹۰,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۹۹,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۹۸,۴۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۹۵,۵۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۸۸,۰۰۰

بال کبابی ساده – بدون نوک بال

۶۷,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۴۴,۵۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۵۹,۰۰۰

فیله مرغ

۱۲۵,۷۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۲۰,۰۰۰

شنیتسل بدون آرد

۱۱۰,۲۰۰

جوجه کباب بی‌استخوان و بدون بازو ساده

۱۱۲,۲۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

مرغ کنتاکی

دل مرغ پاک کرده

۱۹,۰۰۰

جگر مرغ

۱۸,۰۰۰

سنگدان مرغ

۱۹,۰۰۰

پای مرغ

۹,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۱۱۰,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۶۸,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه (بسته ۱۰۰۰گرمی)

۹۹,۰۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته‌بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی)

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی)

۵۷,۵۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

تخم‌مرغ بسته‌بندی ۱۵ عددی بسته‌بندی

۴۵,۹۰۰

تخم‌مرغ بسته ۲۰ عددی بسته‌بندی

۴۲,۹۰۰

تخم‌مرغ بسته ۹ عددی بسته‌بندی

۲۵,۹۰۰

تخم‌مرغ بسته ۶ عددی بسته‌بندی

۱۹,۹۰۰

قیمت مرغ | چرا تخم‌مرغ گران می‌شود؟

به نقل از همشهری‌، ناصر نبی‌پور درباره دلایل افزایش قیمت تخم‌مرغ گفت: حدود ۷۵درصد هزینه مرغداری برای تهیه دان مرغ است. با حذف ارز ترجیحی، دان مرغ ۶۰۰درصد افزایش قیمت داشته و وقتی دان مرغ اینقدر افزایش پیدا می‌کند ما که نمی‌توانیم با همان قیمت قبل کار کنیم.

وی افزود: قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، هر کیلو تخم‌مرغ ۱۸هزار و ۳۰۰ تومان بود، اما امروز با ارز ۲۶هزار تومانی، ۳۴ تا ۳۵هزار تومان است. اگر قیمت‌های فعلی ادامه پیدا کند و مرغداران برای هر کیلو تخم‌مرغ ۱۴تا ۱۵ هزار تومان ضرر بدهند، هیچ مرغداری نمی‌تواند روی پای خود بایستد.

نبی‌پور درباره اینکه تخم‌مرغ چقدر افزایش قیمت خواهد داشت، بیان کرد: الان هر کیلو تخم‌مرغ ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان از ما خریده می‌شود در حالی که قیمت تمام‌شده برای ما بالای ۴۸ هزار تومان است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران ادامه داد: دولت باید قیمت تمام‌شده برای ما را ملاک قرار دهد. الان قیمت مدنظر ما برای هر کیلو تخم‌مرغ ۵۲ تا ۵۳ هزار تومان است، اما باز ما منتظر اعلام نظر کارشناسان هستیم.

قیمت مرغ | ارزان‌تر از تخم‌مرغ نداریم

نبی‌پور درباره وضعیت کنونی بازار تخم‌مرغ با اشاره به اینکه خرید مردم مناسب است، گفت: در حال حاضر یک کیلوگرم گوشت ۳۰۰ هزار تومان و یک لیتر شیر ۲۵ هزار تومان است. با این وضعیت، ارزان‌تر از تخم‌مرغ نداریم در حالی که ارزش غذایی تخم‌مرغ از همه اینها بیشتر است و تخم‌مرغ مصارف زیاد دیگری هم دارد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی، حتی اگر مردم تخم‌مرغ‌های نام و نشان‌دار را هر دانه‌ای ۳ هزار تومان بخرند باز هم تخم‌مرغ ارزان‌ترین ماده پروتئینی است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران درباره تاثیر افزایش قیمت بر میزان خرید مردم پیش‌بینی کرد: ممکن است یک مدت افت مصرف داشته باشیم اما باید با حمایت دولت از مردم، بازار تخم‌مرغ گرم بماند تا مردم در خرید این قلم دچار مضیقه نشوند.

نبی‌پور درباره اینکه اگر دولت با افزایش قیمت تخم‌مرغ موافقت نکند، چه اتفاقی رخ خواهد داد، گفت: الان قیمت هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان است که هر شانه ۷۰ تا ۷۲ هزار تومان می‌شود. با این شرایط ما حداقل در هر کیلو ۱۵ هزار تومان از جیب خودمان هزینه می‌کنیم. برای همین، اگر دولت موافقت نکند ما توان کار نخواهیم داشت و باید زیر بار قرض روانه زندان بشویم، چون به همه چک داده‌ایم.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران درباره زمان اعلام افزایش قیمت‌ها هم بیان کرد: ما طبق آنچه قبلا به معاون اول رئیس‌جمهور قول داده‌ایم تا ۳۱ شهریور مشکلی نداریم و بازار را تامین می‌کنیم. اما اگر قیمت‌ها اصلاح نشود، فاجعه آن طرف سال رخ خواهد داد. الان مرغ‌هایی که از ارز ۴۲۰۰ استفاده کردند هنوز هستند و تا شب عید هم می‌مانند اما مرغ‌های جوان زیر یک سال زیر بار ضرر اصلا وضعیت خوبی ندارند.

قیمت مرغ باز هم پر کشید

به نقل از تسنیم، بعد از مردمی‌سازی یارانه‌ها حداکثر نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ ۶۰هزار تومان تعیین شد اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که در روزهای اخیر قیمت‌ها از نرخ مصوب عبور کرده است. مرغ ۶۲هزار و ۷۵۰ تا ۶۵هزار تومان در تهران به فروش می‌رسد.

دماوندی‌نژاد، معاون وزیر جهاد کشاورزی هفته گذشته درباره گران شدن قیمت مرغ در بازار، گفت: گزارش‌هایی درباره گران‌فروشی مرغ به هر کیلوگرم ۶۵هزار تومان داریم اما با توجه به اینکه قیمت مرغ زنده ۴۲هزار تومان است، حداکثر قیمت این محصول نباید بیشتر از ۶۰هزار تومان باشد.

وی افزود: ذخایر کافی از مرغ داریم که به استان‌های مختلف ابلاغ شده که ذخایر خود را در بازار توزیع کنند.

مصرف مرغ کشور همچنان کاهشی است

براساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، مصرف مرغ در کشور ۳۰ تا ۵۰درصد کاهش یافته است. وزارت جهاد کشاورزی برآورد می‌کند که این کاهش مصرف بیش از ۳۰درصد باشد و به دنبال توزیع کالا برگ مرغ و تخم‌مرغ برای بازگشت مصرف به روال قبل خود است.

مرغداران خواهان افزایش قیمت این محصول هستند به همین منظور در جلسه تنظیم بازار هفته پایانی شهریور با حضور معاون اول رئیس جمهور این موضوع بررسی می‌شود.

گفتنی است که قیمت تمام شده مرغداران در کشور بالا و شرایط رقابت با کشور‌های مانند ترکیه برای صادرات ندارد هرچند این وضعیت در مرغداران دارای زنجیره ارزش مناسب‌تر است.

صنعت طیور کشور سال‌ها به دریافت نهاده‌های دامی با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومان عادت کرده و به خوبی بر روی افزایش بهره وری و ارتقاء ضریب تبدیل در صنایع کار نکرده است.

صنعت مرغداری کشور علاوه بر اینکه نیازمند آن است که تا حد امکان نهاده‌های دامی مورد نیاز خوراک طیور را داخلی‌سازی کند بلکه با زنجیره کردن چند هزار واحد مرغداری کوچک در قالب یک برند می‌تواند هزینه تمام شده را کاهش دهد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.