کد خبر : 22505 / /
/

قیمت نفت متاثر از رخداد‌هایی همچون جنگ روسیه و اوکراین یا کرونا ممکن است دستخوش تغییراتی شود.

پیش‌بینی بانک بارکلیز قیمت نفت را در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ کاهش نشان می‌دهد.

قیمت نفت متاثر از رخداد‌هایی همچون جنگ روسیه و اوکراین یا کرونا ممکن است دستخوش تغییراتی شود.

به نقل از کالاخبر، بانک انگلیسی بارکلیز ضمن کاهش پیش‌بینی قیمت نفت برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ از متلاطم شدن بازارهای جهانی نفت خام خبر داد.

بارکلیز پیش‌بینی خود برای قیمت نفت برنت را در سال جاری میلادی و ۲۰۲۳ در پی خطرهای ناشی از شیوع کرونا در چین و کند شدن رشد اقتصادی جهان کاهش داد.

تحلیلگران این بانک در یادداشتی می‌گویند که بازار نفت با توجه به تردیدهای ناشی از چند عامل کنونی از جمله جنگ اوکراین، احتمالا شاهد تلاطم خواهد بود.

با این حال، در مجموع با وجود ریسک‌های رایج مربوط به عرضه، همچنان برآوردشان درباره قیمت نفت سازنده بوده است.

بارکلیز پیش‌بینی خود از قیمت برنت در سال ۲۰۲۲ را با ۳دلار کاهش به ۱۰۰دلار برای هر بشکه و چشم‌انداز سال ۲۰۲۳ خود را با ۵دلار کاهش به ۹۸دلار رساند.

نفت برنت در روز جمعه ۲۸ مهر ۹۱دلار و ۲۲سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

اثرگذاری عوامل عرضه بر قیمت نفت

تحلیلگران بر این باورند که اثرگذاری عامل عرضه بر قیمت نفت ثابت مانده است که این شرایط از فعال بودن ائتلاف اوپک‌پلاس و عملکرد ضعیف تولید ایالات متحده آمریکا ناشی می‌شود، با این حال، پاسخ به قیمت احتمال می‌رود سبب کاهش تولید هر دو طرف شود و و در عین حال این انتظار وجود دارد که تولید آمریکا بسیار انعطاف‌پذیرتر باشد.

اوپک‌پلاس که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه را در بر می‌گیرد، توافق کردند که هدف تولید خود را به میزان ۲میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

بارکلیز هشدار داد اگر وضع کرونا در چین بهبود نیابد، باید منتظر کاهش ۵ تا ۱۰دلاری پیش‌بینی قیمت نفت در سال ۲۰۲۳ میلادی بود.

بر اساس برآورد این بانک انگلیسی، تقاضای نفت ممکن است با وجود کاهش احتمالی محدودیت‌های سفر کمتر از برآوردها باشد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.