کد خبر : 22681 / /
/

وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات در اطلاعیه‌ای اقدام گوگل در ایجاد محدودیت برای دسترسی به برنامه‌های ایرانی از جمله روبیکا را محکوم و اقدامی غیرمسئولانه دانسته است.

با وجود اینکه بیشتر از یک ماه است که ایران شاهد اختلالات وسیع اینترنت و فیلترینگ می‌باشد، اکنون وزارت ارتباطات اطلاعیه‌ای برای رفتار غیرمسئولانه گوگل در ایجاد محدودیت برای پلتفرم‌های ایرانی منتشر کرده است.

 وزارت ارتباطات برای محدودیت‌های گوگل اطلاعیه صادر کرد.

به نق از آی‌تی‌ایران، وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات در اطلاعیه‌ای اقدام گوگل در ایجاد محدودیت برای دسترسی به برنامه‌های ایرانی از جمله روبیکا را محکوم و اقدامی غیرمسئولانه دانسته است. این محکومیت در حالی اتفاق میفتد که از روز جمعه و بعد از اینکه اپلیکیشن روبیکا توسط Play Protect اخطار امنیتی گرفت و این اپلیکیشن بلاک شد، گوگل پلی و گوگل مپس نیز در ایران فیلتر شد و دسترسی به دیگر سرویس‌های گوگل مانند گوگل داکز، گوگل ترنسلیت و جیمیل نیز با اختلال فراوان در دسترس کاربران ایرانی است.

محدودیت در مقابل محدودیت!

وزارت ارتباطات بدون اشاره به محدود‌سازی دسترسی به سرویس‌های گوگل دراطلاعیه‌ای محدود شدن دسترسی به برخی سرویس‌های ایرانی از سمت گوگل را محکوم کرده است.

در این اطلاعیه با اشاره به رفتارهای دوگانه پلتفرم‌های آمریکایی آمده است: «در روزهای اخیر شاهد موج جدیدی از اعمال محدودیت‌های خارج از عرف پلتفرم‌های آمریکایی در مواجهه با رویدادهای اجتماعی و برنامه‌های بومی ایران عزیز هستیم. حذف مطالب و هشتگ‌های مرتبط با شهدای مظلوم حادثه تروریستی حرم مطهر شاه چراغ(ع) در پلتفرم‌های آمریکایی و به‌طور مشخص حذف مطالب مربوط به کودکان مظلوم، آرتین و آرشام و از سوی دیگر اجازه انتشار و حتی ترویج ویدئوهای تحریک‌آمیز حاوی خشونت عیان، سطح تازه‌ای از استاندارد دوگانه این پلتفرم‌ها را در تفسیر آزادی بیان و حقوق بشر آشکار کرده است.»

در این اطلاعیه گوگل پلی به انحصارطلبی متهم شده و اینکه بدون اخطار قبلی اپ‌های ایرانی را از گوشی کاربران پاک می‌کند.

 

حمایت تمام قد وزارت ارتباطات از پلتفرم‌های ایرانی

وزارت ارتباطات در اطلاعیه خود این اقدام را غیرمسئولانه عنوان کرده و گفته است: «این اقدام غیر مسئولانه در مورد برنامه‌های پرمخاطب ایرانی که عمدتا حاصل تلاش جوانان نخبه این مرز و بوم‌اند و مورد استقبال میلیونی کاربران قرار گرفته‌اند، در حالی صورت پذیرفته است که طبق بررسی‌های این وزارتخانه، برنامه‌های فوق هیچ هشدار پیشینی از سوی گوگل دریافت نکرده بودند و علیرغم اینکه بلافاصله اعتراض خود را نسبت به این رفتار غیرمسئولانه اعلام کرده‌اند، تاکنون هیچ پاسخی از گوگل دریافت نکرده‌اند.»

وزارت ارتباطات تاکید کرده که حذف برنامه ایرانی از گوگل پلی تنها در مورد روبیکا اتفاق نیفتاده است. براساس اعلام وزارت ارتباطات طی دو هفته گذشته سیاست‌های محدودکننده گوگل در خصوص چند برنامه‌ی کاربردی ایرانی دیگر نیز اعمال شده است.

وزارت ارتباطات این اقدام گوگل را سیاسی دانسته و اعلام کرده است: «با وجود پیشینه سیاسی اقدامات یکجانبه شرکت‌‌های آمریکایی و همچنین تاکید توسعه‌دهندگان این پلتفرم‌ها بر رعایت اصول حرفه‌ای مطابق استانداردهای بین‌المللی، شائبه سیاسی بودن این اقدام گوگل بسیار پررنگ است، اما به‌دلیل اهمیت موضوع و حفاظت حداکثری از حقوق کاربران ایرانی در برابر هرگونه قصور یا تقصیر احتمالی، وزیر ارتباطات دستور داده‌اند در صورت دریافت مستندات مورد ادعای شرکت گوگل درخصوص پلتفرم‌های ایرانی، کمیته‌ای شامل کارشناسان فنی خبره و مستقل برای بررسی دقیق این ادعاها تشکیل شود و نتیجه بررسی‌ها را به اطلاع عموم و به‌خصوص دستگاه‌های ذیربط از جمله مرکز ملی فضای مجازی برساند.»

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرده که با توجه به تکالیف و رسالت قانونی خود در حمایت از زیست‌بوم فناوری اطلاعات کشور، تمام قد پشت سر پلتفرم‌ها و شرکت‌های ایرانی توسعه‌دهنده خدمات حوزه اقتصاد دیجیتال ایستاده است. همچنین این وزارتخانه تاکید کرده: «اجازه نخواهد داد که تصمیمات ضد ایرانی و استانداردهای دوگانه شرکت‌های آمریکایی تلاش‌های جوانان این مرز و بوم برای تامین نیازهای فناورانه مردم را به حاشیه ببرد، از تمام ظرفیت‌های فنی و قانونی خود برای حفاظت از حقوق کاربران ایرانی استفاده خواهد نمود.»

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.